hosting 2021

10 rzeczy, które powinny oferować wszystkie firmy hostingowe w 2021 roku

Konkurencja na rynku firm hostingowych jest bardzo duża – czasem aż nie wiadomo, według jakiego klucza analizować pakiety oferowane przez dostawców takich usług. Zobacz, które rzeczy powinny znaleźć się w ofercie każdego dobrego hostingu dla WordPressa i nie tylko. Jeżeli dana firma ich nie oferuje – być może warto rozejrzeć się za inną?

Oferta hostingowa staje się coraz bardziej atrakcyjna. Porównując parametry obecnych planów hostingowych z tymi dostępnymi nawet 3-4 lata temu, łatwo dojść do wniosku, że obecnie dostaje się więcej za mniejszą cenę.

Przyjrzyjmy się, które rozwiązania w 2021 roku powinny być obecne w ofercie każdej firmy hostingowej. Jakich elementów nie może zabraknąć na tej liście?

#1 Dysk SSD NVMe

Nowe generacje dysków sprawiają, że dostęp do plików jest nawet kilkanaście razy szybszy. Dyski SSD w laptopach czy komputerach deklasują standardowe dyski talerzowe – dzięki nim ładowanie systemu, korzystanie z wymagających programów czy nawet przeglądanie plików jest znacznie płynniejsze.

Tak samo jest z serwerami. Jeżeli masz do czynienia z hostingiem SSD, to dostęp do plików Twojej strony internetowej jest o wiele łatwiejszy. Dzięki temu strona będzie ładować się nawet kilka sekund szybciej niż w przypadku serwerów opartych na dyskach talerzowych.

SSD NVMe to niezwykle szybka odmiana nośników SSD – oferująca nawet 10-11 wyższą prędkość odczytu plików od hostingu SSD. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że hosting oparty na takim dysku będzie droższy od standardowych pakietów. Jednak dobrze jest mieć możliwość wyboru – co pozwoli Ci na dostosowanie hostingu do swoich oczekiwań.

Gdy zależy Ci na wydajnej pracy, ale jednocześnie chcesz zminimalizować płatności za hosting – możesz skorzystać ze zwykłego SSD. Natomiast, gdy chcesz doprowadzić do minimum opóźnienia podczas odczytu plików na serwerze – wybierz dysk SSD NVMe. Dyski talerzowe typu HDD możesz natomiast wykorzystać do przechowywania dużych ilości danych, do których nie potrzebujesz szybkiego dostępu.

image

Porównanie wydajności poszczególnych dysków twardych pokazuje naprawdę duże różnice w szybkości. (reddit.com)

#2 Redis/Memcached – czyli cache

Silniki pamięci podręcznej Redis i Memcached powinny być standardem dla każdej firmy hostingowej. Dlaczego? Bo to dzięki nim serwer nie musi każdorazowo wysyłać zapytania do bazy danych, aby wyświetlić stronę internetową. Wstępnie przetworzone dane przechowywane są w pamięci podręcznej szybkiego dostępu.

Jakie są z tego korzyści? Wskażę chociażby 3 podstawowe:

  • strona ładuje się szybciej,
  • zasoby serwera są mniej obciążone,
  • rzadziej dochodzi do “zatorów” związanych np. z limitem jednoczesnych procesów PHP.

Co więcej – z silników pamięci podręcznej możesz łatwo skorzystać bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych konfiguracji. Najczęściej wystarczy włączyć je w panelu hostingowym oraz zainstalować i aktywować plugin na stronie, podając dane dostępowe do serwera Redis.

W WordPressie dla Redisa może być to darmowa wtyczka Redis Object Cache, ale obsługa Redis lub Memcached jest obecna taże w wielu innych wtyczkach do cache.

#3 Obsługa 24/7

Strona internetowa ma być dostępna przez całą dobę – 7 dni w tygodniu. To zupełnie zrozumiałe. Jednak problem z Twoim serwerem może sprawić, że witryna nie będzie wyświetlać się użytkownikom. W przypadku strony firmowej – stracisz potencjalnych klientów. Przy sklepie internetowym – odwiedzający nie będą w stanie zamówić produktów, więc uciekną do konkurencji. Kwestia szybkiego pozbycia się awarii jest w tym wypadku kluczowa.

W związku z tym tak bardzo ważnym elementem jest obsługa klienta przez 24 godziny na dobę. Gdy masz problem ze stroną, chcesz mieć możliwość natychmiastowego zgłoszenia problemu i – co najważniejsze – jak najszybszego naprawienia awarii.

Uważam więc, że w przypadku usług hostingowych całodobowa opieka jest naprawdę istotna. Nie wszystkie firmy hostingowe oferują taką możliwość – a powinna ona być w tej branży standardem.

#4 SSL za darmo

Kłódka oraz przedrostek https w pasku adresu strony internetowej – tak właśnie objawia się certyfikat SSL dla użytkownika witryny. To czego nie widać jest jednak o wiele ważniejsze. Protokół SSL autoryzuje domenę i jej właściciela w przeglądarce internetowej użytkownika. Po pomyślnej weryfikacji następuje wymiana danych za pośrednictwem szyfrowanego połączenia.

Certyfikat jest ważny z wielu względów. Dzięki niemu użytkownik wie o tym, że dana strona jest bezpieczna – więc może na niej pozostawić swoje dane. Jednak certyfikat jest istotny także z perspektywy samej wyszukiwarki Google. Po aktualizacji Page Experience, podczas oceny jakości strony Google bierze pod uwagę m.in. brak monitów bezpieczeństwa oraz możliwość komunikowania się za pośrednictwem protokołu HTTPS. Za to wszystko odpowiada certyfikat SSL.

Czy takie rozwiązanie jest płatne? Owszem – rozbudowane certyfikaty są płatne, jednak podstawową wersję możesz zainstalować całkowicie za darmo. W 2021 roku taki bezpłatny certyfikat SSL powinien być standardem – niestety – nie każdy hosting oferuje taką możliwość.

#5 Najnowsza generacja PHP

PHP jest wykorzystywany przez zdecydowaną większość stron internetowych – szczególnie jeżeli korzystasz z silników takich jak WordPress, Drupal czy Joomla. Język ten jest niezbędny do wyświetlenia strony. Formułuje zapytania, które kierowane są do bazy danych, a przesłane dane są przedstawiane w formie witryny internetowej.

Język PHP ulega ciągłym zmianom i modyfikacjom. Każda z nich oferuje zmiany w zakresie szybkości oraz bezpieczeństwa. Doskonale widać to podczas analizy benchmarków poszczególnych wersji PHP.

image 1

Testy szybkości pokazują, że czas potrzebny na wykonanie danej czynności maleje z każdą nową wersją PHP (anastasionico.uk)

Jednak – żeby móc korzystać z nowych wersji PHP, muszą być one zainstalowane na serwerze. Niestety nie każda firma hostingowa jest na bieżąco ze zmianami – ba w przypadku “niepewnych” serwerów aktualizacje nie były przeprowadzane przez wiele lat.

Musisz wiedzieć, że korzystanie np. z 5 generacji tego języka w 2021 roku generuje całą masę problemów. Strona ładuje się wolniej, ma mnóstwo luk bezpieczeństwa, a aktualizacje wtyczek czy silników stron mogą doprowadzić do awarii witryny.

Obecnie mamy do czynienia już z 8. generacją PHP – więc gotowość na tę wersję języka powinna być standardem w firmach hostingowych.

#6 LiteSpeed

Hostingi wykorzystują różne oprogramowanie serwerowe. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych programów jest Apache. Niestety – w porównaniu z innymi oprogramowaniami, takimi jak nginx czy LiteSpeed – nie jest on wyjątkowo wydajny.

Ten ostatni program serwerowy zasługuje na szczególną uwagę. Dzięki LiteSpeed możesz zapewnić znacznie większą wydajność serwera w zakresie obsługi PHP – co zmniejsza obciążenie serwera. Co więcej oferuje on wysoki poziom zabezpieczeń przed atakami typu anty-DDoS – dzięki czemu maleje ryzyko, że Twoja strona “padnie” pod wpływem zmasowanego cyberataku.

#7 HTTP/3

Protokół HTTP odpowiada za przesyłanie danych pomiędzy serwerem a przeglądarką. Jego pierwsza wersja została opublikowana ponad 30 lat temu. Oczywiście od tamtego czasu sposób korzystania z sieci uległ ogromnym przemianom – co znalazło swoje odbicie także w modyfikacjach protokołu HTTP.

Wersja HTTP/2 została opublikowana w 2015 r., jednak obecnie trwa już implementacja nowego standardu – HTTP/3. Dlaczego warto się nim zainteresować? Między innymi dlatego, że:

  • pozwala na szybsze nawiązanie połączenia,
  • jest bezpieczniejszy dzięki wykorzystaniu protokołu TLS,
  • jest bardziej elastyczny i nie dopuszcza do zrywania połączeń.

Żeby można było skorzystać z protokołu HTTP/3, powinien być on włączony zarówno w przeglądarce odwiedzającego, jak i na serwerze, na którym umieszczona jest strona internetowa. W związku z tym, jeżeli zależy Ci na jak najszybszym wprowadzeniu tego typu udogodnień – wybierz hosting, który oferuje taką gotowość.

W praktyce, używając HTTP/3 można zmniejszyć zapotrzebowanie serwera na RAM o 13 GB i oszczędzić transfer.

#8 SPF, DKIM i DMARC – bezpieczeństwo poczty

Na serwerze przechowuje się nie tylko pliki strony internetowej, ale również pocztę elektroniczną. Jednak samodzielne hostowanie poczty elektronicznej wiąże się z pewną odpowiedzialnością. Musisz mieć świadomość, że to właśnie e-mail jest jednym z najczęstszych wektorów cyberataków.

Co się może stać? Z Twojego adresu e-mail mogą być wysyłane wiadomości podszywające się pod Ciebie. Może to być irytujący spam, ale także scam, który służy do wyłudzania danych osobowych. Tego typu nieautoryzowane wiadomości mogą mieć na celu także wyłudzanie pieniędzy. Nie muszę Ci chyba tłumaczyć, jak takie kwestie mogą odbić się na Twoim wizerunku.

Opracowane protokoły, które służą ochronie poczty elektronicznej przed tego typu nieautoryzowanymi wiadomościami. Są to:

  • SPF (Sender Policy Framework) – wskazujący z jakiego adresu IP może być wysyłana wiadomość;
  • DKIM (DomainKeys Identified Mails) – polegający na weryfikacji podpisu cyfrowego z wiadomości z kluczem publicznym umieszczonym na serwerze;
  • DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) – czyli system umożliwiający wskazanie pożądanego działania (np. usunięcie lub kwarantanna wiadomości) w przypadku braku autoryzacji. Odpowiada również za raportowanie i powiadamianie o nieautoryzowanych wiadomościach.
image 2

System DMARC w praktyce (emaillabs.io)

Tego typu protokoły bezpieczeństwa powinny być standardem wśród firm hostingowych. Najlepiej, aby były domyślnie włączone i wstępnie skonfigurowane.

#9 SLA w umowie

Wspominałem już o tym, że strona internetowa powinna być dostępna przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Żeby było to możliwe, hosting musi oferować wysoki uptime, czyli czas nieprzerwanej pracy urządzenia. Jeżeli uptime wynosi 99,9% to w skali miesiąca, awarie, prace techniczne czy inne utrudnienia mogą zająć maksymalnie 0,1% czasu, czyli niecałe 44 minuty.

SLA – czyli Service Level Agreement – to zobowiązanie firmy hostingowej do oferowania usługi na określonym poziomie. W przypadku nieprzestrzegania, jest to traktowane jako niewywiązywanie się z umowy, dzięki czemu możesz odstąpić od umowy lub domagać się pewnej formy zadośćuczynienia.

Zarówno uptime jak i SLA zdecydowanie powinny być standardem wśród firm hostingowych. Bez tych elementów tak naprawdę nie wiesz, czego się możesz spodziewać i nie masz niemal żadnych podstaw do dochodzenia swoich roszczeń w przypadku nieodpowiedniego działania serwera.

#10 7-dniowe backupy

Kopie zapasowe przydają się w różnych sytuacjach. Nieudana aktualizacja, awaria serwera czy nawet zwykła pomyłka podczas modyfikowania treści na stronie – wszystko to doprowadzić do utraty danych, na których Ci zależy. Backupy mogą Cię przed tym ochronić.

Backup to kopia wszystkich plików znajdujących się na serwerze (a także baz danych). Najczęściej jest ona wykonywana automatycznie przez serwer – o określonych porach dnia. Backup jest przechowywany przez ustalony czas – a Ty dzięki niemu możesz przywrócić utracone dane.

Bardzo istotne jest nie tylko to, jak często wykonuje się kopie zapasowe, ale przede wszystkim – jak długo są one przechowywane. W końcu nie zawsze w mgnieniu oka zorientujesz się, że dane zostały utracone – czasem dostrzeżesz to dopiero po kilku dniach. 7-dniowy termin można uznać za minimalne, standardowe rozwiązanie. Oczywiście – im dłużej, tym lepiej.

Czasy się zmieniają – a wraz z nimi oczekiwania klientów. Rozwiązania, które wskazałem powyżej, powinny być traktowane jako standardowe w 2021 roku. Jeżeli się na nie zdecydujesz możesz liczyć na wydajne i bezpieczne działanie Twojej strony czy poczty elektronicznej. Oczywiście potraktuj to jako punkt wyjściowy – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymagać jeszcze więcej od firmy hostingowej. 🙂 Autor: Mateusz Mazurek – wydawca i autor blogów. Twórca serwisu pomagającego dobrać odpowiedni hosting stron WWW do projektów internetowych: https://jakwybrachosting.pl/

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.