Optymalizacja Wordpress

Optymalizacja WordPress pod kątem seo…

Chcesz przeprowadzić optymalizację w celu pozycjonowania strony internetowej, należy przygotować się na nowe zmiany algorytmu googla i dostosować zmiany na stronie pod kątem najnowszych wytycznych. Być może zastanwiasz się czy optymalizacja stron pod kątem SEO -jest możliwa z wykorzystaniem wtyczek?

Nasz artykuł pozwoli Ci zapoznać się z wtyczkami, pozwalającymi spełnić większości wymagań, jakie są stawiane przez Googla w przypadku optymalizacji stron pod kątem pozycjonowania organicznego w Polsce i na całym świecie.

Ważna Informacja: Optymalizacja stron opisana w tym artykule polega na doborze odpowiedniego rozwiązania zwanego wtyczką. Warto jednak pamiętać, by tworząc stronę zadbać o optymalizację samej treści w WordPress.

Wtyczki “seo” w WordPress?

WordPress w standardzie nie posiada żadnych narzędzi pozwalających na zarządzanie tytułami oraz opisami dla wyszukiwarek. Problem ten rozwiązują dodatki potocznie zwane “Wtyczki do seo” to skuteczna droga do optymalizacji treści dla robotów indeksujących strony internetowe.

Należy również nadmienić, że żadna z tych wtyczek w magiczny sposób nie podniesie pozycji w wyszukiwarce Google. Pozycjonowanie to bardzo pracochłonny i wymagający proces, który możemy sobie ułatwić optymalizując stronę na pod kątem seo. Wykorzystanie do tego wtyczek jest doskonałym krokiem w kierunku zwiększenia organicznej popularności serwisu. Rozwiązań jest naprawdę sporo na rynku, jednak dziś skupimy się na mało znanej w Polsce lecz zdobywającej uznanie na świecie wtyczce.

Jakie korzyści niesie za sobą poprawnie skonfigurowana wtyczka pod kątem SEO?

Za sprawą wtyczki np: Yoast SEO możesz tworzyć rozbudowane mapy witryn, co w dużym stopniu wspiera indeksację twojej witryny. Oprócz tego dodatki umożliwiają ustawienie meta opisów dla poszczególnych podstron, produktów, zakładek i wpisów. Tak naprawdę, to powinno wystarczyć.

Jeżeli potrzebujesz bardziej kompleksowego rozwiązania warto wybrać rozwiązania, które pozwolą Ci na jeszcze więcej. Tworzenie breadcrumbs, zarządzania plikami robots.txt i .htacces, możliwość tworzenia kanonicznych adresów URL, sprawdzenie wyglądu swojej strony w Google, czy jej wyglądu w najpopularniejszych mediach społecznościowych.

Odpowiednie dobranie narzędzia pozwoli Ci zapewnić doskonałą kontrolę czytelności, tworzyć przekierowania stron z błędami i kontrolować wykorzystywane słowa kluczowe, na które ma być pozycjonowana organicznie witryna.

Ważna Informacja: Jeżeli chcesz ustawić tylko meta tytuły i opisy zainstaluj taką wtyczkę, która pozwala tylko na taką edycję. Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad każdym aspektem polecamy wtyczkę SEOPRESS.

Optymalizacja czasu ładowania strony- przyspieszenie wczytywania WordPress

Jeżeli twoja strona www wykorzystuje gotowe rozwiązania typu page builder czy też motyw zawierający ogromną liczbę funkcjonalności zapewne spotkasz się z pojęciami takimi jak cache, przeładowanie “dom elements” oraz “usuń nie używany css”.

Wtyczka do cache w WordPress

Na rynku dostępnych jest ogrom wtyczek pozwalających łatwo dobrać satysfakcjonujące rozwiązanie generujące statyczną wersję strony. Cache to pierwszy element nad jakim powinieneś się zastanowić, by nie rozwodzić się niepotrzebnie nad zagadnieniem wystarczy odpowiednie skonfigurowanie dowolnej wtyczki cache, która wygeneruje statyczną wersję strony, dzięki czemu czas wczytywania powinien przyspieszyć. (W wielkim skrócie myślowym)

Usuń nie używany css z WordPress

Oczywiście nie będziesz ręcznie przeglądał css usuwając nie używane elementy. Doskonale sprawdzą się do tego wtyczki specjalnie przygotowane do tego, większość z nich usunie zbędne elementy z pliku css, zmniejszając jego wagę. Jednak musisz pamiętać, iż każdą z tych wtyczek należy przetestować na kopii strony. Tego typu wtyczki nie tylko optymalizują lecz wpływają na to co jest wyświetlane, w jaki sposób dana strona jest generowana oraz co jest wysyłane przez protokół http2. Sprawdź kilka wtyczek i wybierz, tą która przynosi najlepszy efekt.

Ważna informacja: Wtyczki te działają bezpośrednio na kodzie wynikowym strony, z tego powodu mogą wywoływać konflikt pomiędzy sobą.

Jeżeli musisz wykonać wszystkie wyżej wymienione czynności, najlepszym rozwiązaniem będzie jedna wtyczka zawierająca wszystkie funkcjonalności. Np: Typek Performance wtyczka do optymalizacji WordPress – Stosując jedno rozwiązanie masz pewność, że wtyczka zadziała tak jak założyłeś. Wybieraj narzędzia, które potrafisz obsługiwać i wiesz jak działają.

Odpowiedni szablon strony oraz sposób jego stworzenia.

Kolejną kwestią jest newralgiczną jest sam sposób stworzenia szablonu danej strony. Kluczową kwestią jest ilość elementów jakie chcemy wyświetlić na jednej podstronie. Im więcej tym więcej elementów html na stronie, z tego powodu w łatwy sposób możesz uniknąć przeładowania elementów “dom”. Nie umieszczaj na jednej podstronie galerii, portfolio, kontaktu, slidera oraz tysiąca animacji. Tym bardziej nie umieszczaj wielkich elementów typu slider zaraz pod menu. Załadowanie wszystkich zdjęć, może zająć dłuższą chwilę. Zamiast tego przesuń slider niżej, jak i rozdziel jedną wielką stronę główną na mniejsze podstrony typu Portfolio, Kontakt itd. Oczywiście sam motyw i zainstalowane wtyczki mogą mieć ogromny wpływ na ilość elementów html, z tego powodu należy testować rożne rozwiązania przed umieszczeniem ich na stronie docelowej.

Ważna informacja: najpierw przetestuj działanie dodatków na stronie testowej. Nigdy nie instaluj wtyczek i motywów na produkcyjnej stronie- bez wcześniejszego przetestowania. Pamiętaj odinstalowanie wtyczki zazwyczaj nie usuwa jej danych z bazy jak i samego ftp…

Gutenberg – nowoczesne rozwiązanie zoptymalizowane pod “SEO”

Poznaj nowoczesne rozwiązanie dla użytkowników WordPress. Mowa oczywiście o Gutenbergu, który stał się nowym edytorem treści w najnowszej wersji 5.0 WordPressa. Wcześniej był on jedną z wtyczek, którą można było wykorzystywać w codziennej pracy przy tworzeniu i aktualizowaniu informacji na stronie internetowej. Obecnie to nie tylko odświeżona wersja narzędzia, ale przede wszystkim zupełnie nowe możliwości, które pozwalają na tworzenie wyjątkowych treści.

Czy warto korzystać z Gutenberga?

Chociaż wiele osób na pierwszy rzut oka podchodzi do rozwiązania bardzo sceptycznie, w rzeczywistości Gutenberg to świetny wybór nawet dla początkujących osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie WordPressa. Bez względu na to, czy chcesz używać edytora Gutenberg, czy podchodzisz do tego rozwiązania z dystansem, warto dowiedzieć się więcej o tym genialnym rozwiązaniu.

Nowy edytor treści Gutenberg powstał po dogłębnej analizie całego procesu edycji treści. Dzięki temu możliwe jest zagwarantowanie elastyczności za sprawą gotowych do wykorzystania bloków. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się dla profesjonalistów i osób, które stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w projektowaniu stron internetowych.

Dzięki niemu możesz zrobić więcej, korzystając z mniejszej ilości wtyczek, generując czystszy i ładniejszy kod pod względem optymalizacji dla wyszukiwarek. Tak Gutenberg generuje dużo mniej kodu, przez co strona renderuje się szybciej. Główną przewagą gutenberga nad innymi page builderami jest właśnie jakość generowanego kodu. Nie jest idealna lecz jest dużo lepsza od pozostałych rozwiązań firm trzecich. Dodatkowym ułatwienie pozostaje dostępność różnorodnych funkcji oraz dodatków.

Przewaga Gutenberga nad innymi rozwiązaniami

Pierwszym spostrzeżeniem na temat gutenberga, o którym trzeba wspomnieć, to sprawność działania nowego edytora. Program przedstawi pole gdzie możliwe jest dodanie tytułu dla strony. Nieco niżej znajduje się interaktywne okno, gdzie możliwe jest umieszczenie dowolnego contentu na zasadzie kolejnych bloków. Co ciekawe osoba wykonująca stronę internetową może samodzielnie określać, jaki rodzaj bloku zostanie wstawiony. Dodawanie bloków pozostaje bardzo proste i polega na naciśnięciu klawisza Enter lub kliknięciu myszki w obszar poniżej ostatniego bloku. Gutenberg oferuje między innymi następujące bloki do wstawienia: cytaty, przyciski, akapity, separatory, kody, nagłówki, obrazki, tabelki, widżety mediów społecznościowych i materiały wideo. Gutenberg działa podobnie jak motyw Divi.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny. Pamiętaj to tylko podstawy jeżeli chodzi o optymalizację wordpress pod tzw SEO, zagadnienie to jest bardziej złożone i każdą decyzję należy podejmować rozważnie.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura bez VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.