Ilustracja koncepcji marketingu i komunikacji.

Content Marketing- Czym jest marketing treści?

Content marketing to niepodważalnie jeden z najbardziej jakościowych i skutecznych sposobów na promowanie strony internetowej. Wiedzie on prym w marketingu internetowym nie bez przyczyny a wiele korzyści jakie daje, umożliwiają promowanie różnego rodzaju projektów. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze i przydatne informacje odnośnie content marketingu takie jak: czym jest, dlaczego jest skuteczny, dlaczego warto go stosować i dla kogo jest przeznaczony. Podpowiadamy też gdzie i jakiego rodzaju content możemy publikować.

Czym jest content marketing?

Content marketing to strategia wykorzystywana w marketingu internetowym. Polega ona na publikowaniu w sieci różnego rodzaju treści np. tematycznych związanych z kategorią naszej działalności. Opublikowana treść ma za zadanie zaciekawić i przyciągnąć osoby zainteresowane daną tematyką. Osoby te po zapoznaniu się z treściami, którymi są zainteresowane, mogą następnie sprawdzić ofertę naszej marki oraz stać się klientami.

Content marketing bazuje głównie na dostarczaniu jakościowych treści, viralaności treści, zwiększeniu widoczności marki w internecie i naturalnym targetowaniu. Content marketing posiada wiele różnego rodzaju treści, jakie możemy publikować. Możemy również wykonywać go samodzielnie lub zlecać to zadanie agencjom marketingowym, których jest wiele na rynku i które oferują tego typu usługi. Celem content marketingu jest zbudowanie długotrwałych relacji z klientem oraz kreowanie pozytywnego wizerunku. Content należy w myśl tej strategii dodawać zatem regularnie i przez długi czas. Dzięki temu możliwe jest skalowanie promocji i uzyskiwanie lepszych efektów niż przy działaniach krótkotrwałych — punktowych.

Dlaczego content marketing jest skuteczny?

Jeśli wiemy już czym jest content marketing, warto również odpowiedzieć na pytanie dlaczego jest on aż tak skuteczny. Istnieje kilka powodów, dla których marketing treści staje się coraz popularniejszy i jest coraz częściej wykorzystywany. Pierwszym powodem jego skuteczności jest jakość i forma reklamy. Prezentowany content daje wiele korzyści odbiorcom. Są oni również uprzedzeni do reklam tradycyjnych np. radiowych czy telewizyjnych. Odbiorcy chcą otrzymać informacje i to właśnie na ich podstawie sami decydować czy zapoznać się z daną marką. Nie ufają oni reklamom, które traktują jako spam. Danie odbiorcom korzyści bezinteresownie, a następnie możliwości zapoznania się z naszą marką jest zatem dużo skuteczniejsze niż ich nachalne nagabywanie do sprawdzenia oferty.

Drugim bardzo ważnym powodem, dla którego content marketing jest skuteczny jest naturalne targetowanie. Dodając tematyczne treści w internecie, będą one samoistnie wyszukiwane przez osoby zainteresowane daną tematyką czy branżą. Nie musimy samodzielnie targetować przekazu reklamowego i nie musimy tracić na ten cel czasu. Osoby, które samodzielnie odnajdują nasze treścią są już wstępnie zdecydowane zakupowo lub zainteresowane danym tematem. To pozwala efektywnie wykorzystywać budżet reklamowy, jaki przekazujemy na content marketing i uzyskiwać lepsze rezultaty. Osoby zainteresowane daną kategorią stykające się z naszym materiałem będą reagowały na niego niemal w 100%, czego nie można powiedzieć o grupie przypadkowych osób. Marketing treści jest też skuteczny z powodów wizerunkowych. Odbiorcy, mając do wyboru wiele marek, zdecydują się na skorzystanie z tej, która stworzyła lepsze pierwsze wrażenie, a publikowanie treści jest synonimem pewności, jakości czy merytoryczności.

Dlaczego warto go stosować, czyli korzyści i plusy

Content marketing jest niezwykle korzystnym sposobem marketingu internetowego. Warto stosować go z kilku powodów. Pierwszym z nich jest jakość promocji. W dobie wyskakujący reklam i nachalnych sportów publikowanie jakościowej i przydatnej treści jest odbierane bardzo dobrze. Odbiorcy zdecydowanie wolą zapoznawać się z przydatnymi dla nich materiałami aniżeli kolejnymi irytującymi reklamami. Content znacznie lepiej przemawia do odbiorców i pozwala dzięki temu budować pozytywny wizerunek marki. Jest to druga korzyść. Publikując przydatne materiały, stajemy się opiniotwórczy oraz jesteśmy ostrzegani profesjonalnie. To wszystko przekłada się na lepsze postrzeganie naszej marki jako lidera branżowego i firmy, która potrafi przedstawić swoje zdanie. Odbiorcy znacznie chętniej będą ufali takiej marce niż tej, która prezentuje jedynie zwykłe reklamy. Największym plusem content marketingu jest zatem jakość promocji i fakt budowania pozytywnego wizerunku, który tak trudno jest zbudować markom z różnych branż w dzisiejszym świecie.

Kolejnym plusem marketingu treści jest fakt, że raz dodane treści pozostają w sieci na bardzo długi czas. W przeciwieństwie do kampanii reklamowych, które przemijają i nie dają profitów po ich zakończeniu, raz dodany content do sieci będzie przynosił korzyści jeszcze na długo po tym i po zakończeniu działań promocyjnych. Odbiorcy jeszcze przez wiele lat będą odnajdywali wpisy, nagrania czy materiały i będą sprawdzali naszą markę. Jest to zatem doskonały sposób na pasywną reklamę i budowanie pasywnego ruchu potencjalnych klientów. Samo dodawanie contentu nie jest obecnie trudne czy skomplikowane. W sieci istnieje wiele miejsc do tego oraz form, które pozwolą się nam zaprezentować najlepiej dla naszej marki. Treści możemy też zamówić lub zlecać całościowo przeprowadzanie kampanii promocyjnej np. agencjom marketingowym, co jest bardzo komfortowe. Z content marketingu skorzystać może również każda osoba prywatna prowadząca mały projekt czy dużą markę budującą globalny zasięg. Jest to sprawdzony sposób, który nie niesie ze sobą negatywnych skutków.

Bardzo ważnym plusem content marketingu jest pozytywne postrzeganie takich treści przez Google. Treści publikowane na stronie www lub w innych miejscach będą z pewnością wysoko promowane przez wyszukiwarkę, gdyż content marketing doskonale wpisuje się w wymagania i trendy SEO. Treści jakościowe, długie i przydatne zawsze będą zatem dobrze oceniane przez Google. W ten sposób nasze treści będą eksponowane w wyszukiwarce, a my będziemy mogli liczyć na regularny przypływ potencjalnych użytkowników.

Kto może z niego korzystać?

Z content marketingu skorzystać może praktycznie każda osoba niezależnie od tego czy jest to osoba prywatna czy prowadząca sporą firmę. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie przy niskim budżecie. W ten sposób możemy skorzystać z tych wszystkich plusów i efektywnie promować się pozyskując zarówno klientów, jak budując odpowiedni wizerunek — licząc, że materiały zostaną na długo w sieci. Dla średnich i dużych marek content marketing przeprowadzany w sposób usystematyzowany jest bardzo potężnym narzędziem do docierania do bardzo dużej grupy odbiorców oraz pozyskiwania klientów na masową skalę. Z content marketingu korzystać mogą osoby, które chcą promować się samodzielnie lub wręcz przeciwnie chcą zlecić to zadanie agencjom marketingowym z uwagi na posiadany budżet czy brak czasu.

Jakie formy contentu mamy do wyboru?

Content marketing oddaje w nasze ręce wiele form treści, jakie możemy publikować. Z pewnością najpopularniejszym typem treści, z jakiego możemy skorzystać, są treści pisane. Będą nimi zwykłe artykuły, wpisy tematyczne lub blogowe, poradniki, tutoriale czy bardziej zaawansowane formy jak case study. Możemy publikować też content w postaci statystyk i raportów, które same w sobie będą wiedzą. Drugą grupą treści, na które warto zwrócić uwagę, są treści multimedialne w postaci grafik i wideo. Będą to z kolei zdjęcia, infografiki, filmy i filmiki czy materiały interaktywne takie jak zdjęcia 360 i wideo 360 stopni. Formami contentu mogą być też nagrania audio, prezentacje czy e-booki i materiały możliwe do pobrania. Jeśli publikujemy content, niezależnie od tego, w jakiej formie jest przedstawiany, musi być wysokiej jakości, poprawny i merytoryczny. Tylko wysokojakościowy content ma szansę przebić się i wyróżnić na tle innych treści publikowanych np. przez konkurencyjne marki oraz zainteresować odbiorcę. Należy o tym pamiętać bezwzględnie, gdyż wiele osób zapomina o tym, a publikowanie treści nie przynoszą przez to pożądanego efektu.

Gdzie możemy publikować content?

Pierwszym miejscem, gdzie możemy publikować nasz content jest strona www. Własna witryna internetowa daje nieograniczone możliwości co do ekspozycji contentu niezależnie od ilości czy formy. W ten sposób możemy również połączyć sklep internetowy z blogiem firmowym i bezpośrednio pozyskiwać potencjalnych klientów na naszą stronę internetową. Content warto publikować też w postaci artykułów sponsorowanych na innych stronach www za opłatą. Na podobnej zasadzie działać będzie też influencer marketing gdzie płacimy osobom znanym na poszczególnych platformach, które w zamian za opłatę opublikują nasze treści. Miejscem, o którym nie można zapominać przy content marketingu są oczywiście media społecznościowe. To portale typu Facebook czy Instagram. W lokalizacjach tego typu przebywa bardzo duża ilość potencjalnych odbiorców, którzy z chęcią zapoznają się z naszymi treściami. Jednym z najbardziej bezpośrednich miejsc, gdzie możemy publikować content są fora tematyczne. Przebywa na nich bardzo duża ilość osób i wbrew pozorom nie są one opustoszałe. Na forach tematycznych zawsze z chęcią podchodzi się do publikowanych treści — zwłaszcza jeśli dotyczą one danej tematyki. Forumowicze z ciekawości i chęci poznania nowych zagadnień z pewnością zapoznają się z poradnikiem lub innymi treściami.

Porada: Bardzo ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę podczas wybierania typu treści i miejsca, gdzie będziemy ją publikowali, jest dostosowanie i dobór kanału do odbiorców. Z pewnością należy sprawdzić statystyki, trendy lub zastanowić się jakie treści i jaki kanał dystrybucji są najlepsze dla naszych potencjalnych klientów. Należy w takim celu określić grupę docelową naszych obecnych klientów lub osób, do których chcemy dotrzeć ze wszystkimi typowymi parametrami takimi jak wiek, lokalizacja, płeć itd. Dobranie dowolnego kanału dystrybucji contentu sprawi, że nasza kampania reklamowa będzie efektywniejsza i skuteczniejsza.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.