Ilustracja audytu SEO z elementami optymalizacji.

Audyty SEO stron www- Co to?

Sprawdź czym są audyty SEO w agencjach SEO i audyty automatyczne, jakie mają zalety i czym się różnią!

Audyty SEO stron internetowych to bardzo przydatne narzędzia dające kompleksowe informacje o naszej stornie www. Wykonuje się je w różnych sytuacjach, a gdy chcemy sprawdzić naszą stronę pod kątem optymalizacji i pozycjonowania jednym z często zadawanych pytań, jest to, czy wybrać płatny audyt w agencji SEO czy może darmowy automatyczny w sieci. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najświeższe informacje o obu typach audytów oraz staramy się udzielić odpowiedzi na pytanie kiedy warto stawiać na audyty automatyczne dostępne za darmo, a kiedy na sprawdzenie witryny odpłatnie przez specjalistów świadczących usługę nazywaną pozycjonowanie stron internetowych.

Audyty w agencji SEO

Audyt SEO w agencji SEO jest sprawdzeniem naszej strony internetowej pod kątem optymalizacji i pozycjonowania w Google. Celem audytu jest sprawdzenie wszystkich możliwych kwestii, które wpływają na pozycjonowanie i dostosowanie sklepu lub strony internetowej do wyszukiwarki Google oraz dostarczenie odpowiedzi właścicieli witryny, które elementy strony działają poprawnie, a które należy poprawić. Efektem audytu SEO jest stworzenie przez specjalistów agencji raportu. Zawiera on wszystkie informacje o przeprowadzonych działaniach względem audytowanej strony www oraz wszystkie elementy, które zostały poddane ocenie. Elementy te posiadają oceny lub krótkie opisy. Audytowi SEO poddawać można każdy typ strony internetowej. Przeważnie wymagany jest też dostęp do witryny w celu sprawdzenia szczegółów naszej strony internetowej. Audyty SEO wykonywane przez agencje są płatne. Cena zależy od zakresu audytu, wielkości strony, oferty marki czy usług, jakie wybierzemy. Ceny mogą wach się od kilkudziesięciu — kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy w przypadku zaawansowanych i skomplikowanych technologicznie witryn.

Audyty SEO wykonywane przez agencje sprawdzają wiele obszarów strony www. Z pewnością są to kwestie techniczne takie jak optymalizacja stron www. Będzie to sprawdzenie m.in. metadanych, hostingu, zabezpieczeń, kodu HTML, baz danych, szybkości działania i wczytywania się witryny czy katalogów podstron.(Metadane do strony dodasz za pomocą WordPress SEO wtyczka) Agencja sprawdza też elementy ściśle wpływające na optymalizację witryny pod kątem SEO takie jak linkowanie wewnętrzne, wychodzące czy dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych. Kolejnymi ważnymi sprawdzonymi elementami jest np. analiza fraz i umieszczanie ich na stronie czy kwestie contentu publikowanego na serwisie. Pracownicy sprawdzają też czynniki zewnętrzne SEO takie jak linkowanie witryny, uwiarygodnianie strony w sieci czy kierowanie na nią ruchu. Kolejną płaszczyzną sprawdzaną podczas audytów, jest funkcjonalność strony. Choć teoretycznie nie ma ona wpływu na parametry i statystyki, pozwala zatrzymywać dłużej użytkowników oraz pozyskiwać powracających użytkowników na stronę — co już przekłada się na pozycjonowanie. Są to tylko niektóre z bardzo dużej ilości elementów wpływających na witrynę, które są sprawdzane podczas audytu SEO.

Korzyści audytu w agencji

Zamówienie i wykonanie audytu SEO w agencji ma kilka plusów. Z pewnością jest to możliwość bardzo dokładnego sprawdzenia strony internetowej lub sklepu internetowego. W niektórych przypadkach kwestie budżetowe nie są tak istotne jak możliwość dokładnego prześwietlenia i zdiagnozowania witryny. Wybierając zatem audyt w agencji, otrzymamy możliwie najdokładniejszy report, a nasza strona zostanie prześwietlona pod wszystkimi możliwymi kątami. Audyty takie są również jakościowymi. Wykonywane przez doświadczonych specjalistów potrafią dostarczyć wiele cennych informacji — nie tylko statystycznych. Kolejnym plusem audytów w agencjach jest to, iż są one wykonywane przez żywe osoby — profesjonalistów. Dzięki temu wyniki audytu są interpretowane. Oznacza to, że w wielu przypadkach pewne elementy mogą być ocenione po analizie człowieka, a nie tylko na podstawie suchych faktów, które nijak mają się np. do specyfiki strony. Dobrym przykładem jest oznaczenie przez roboty sprawdzające strony zbyt dużej ilości zdjęć na stronie w momencie kiedy strona www jest galerią czy serwisem oferującym darmowe grafiki. Dużym plusem wykonywania audytu dla SEO w agencjach jest otrzymanie rekomendacji wraz z raportem. Są one przeważnie dodawane do raportu przez większość agencji. Rekomendacje są pewnymi wskazówkami i zaleceniami co do naprawy witryny i kierunku jej rozwoju.

Audyty wykonywane przez agencje SEO warto wybierać w kilku przypadkach. Z pewnością są to kluczowe i newralgiczne momenty dla witryny takie jak zakup, wykonanie czy wdrożonych zmian. Dzięki temu będziemy mogli przekonać się o stanie witryny w dokładny sposób. Audyty w agencjach warto wykonywać również gdy mamy do podjęcia ważne decyzje np. odnośnie rozwoju strony czy jej modyfikacji. Będziemy mogli wtedy podjąć decyzje na podstawie aktualnych i dokładnych informacji o serwisie. Z audytów SEO w agencjach skorzystać można też w celu sprawdzenia działań pozycjonujących. Jeśli przeznaczymy na ten cel duże sumy pieniędzy, warto co pewien czas wykonać niezależny audyt i przekonać się jakie efekty osiągnęliśmy. Ostatnią sytuacją, w której wybranie audytu agencyjnego jest najlepszą opcją jest ta, kiedy nasz serwis obsługuje bardzo dużą liczbę użytkowników i służy nam do zarabiania pieniędzy.

Audyty automatyczne

Audyty automatyczne SEO to audyty wykonywane na specjalnych stronach internetowych. Są one wykonywane automatycznie przez roboty i algorytmy oraz są darmowe. W sieci istnieje bardzo duża ilość serwisów oferujących wykonanie darmowego audytu i najczęściej są uruchamiane przez duże agencje SEO, IT czy firmy z branży digital marketingu. Aby wykonać taki audyt, nie potrzebujemy dostępu do strony www. Wykonać można go zatem w odniesieniu do dowolnej strony — nawet tej, której nie jesteśmy właścicielami. Audyty takie sprawdzają witrynę pod kątem kilkuset najważniejszych kwestii, jakie wpływają na pozycjonowanie strony internetowej.

Cały proces sprawdzania strony w audycie automatycznym rozpoczyna się od znalezienia konkretnego serwisu. Jest ich wiele w sieci i wykonać porównawczo możemy kilka testów. Każdy serwis działa nieco inaczej, choć wszystkie bazują na tym samym schemacie. Po wejściu na serwis oferujący wykonanie darmowego audytu wystarczy wkleić adres www strony, którą chcemy sprawdzić i poczekać na wygenerowanie raportu. Czas audytowania i sprawdzania strony przez roboty najczęściej wynosi ok. kilkudziesięciu sekund. Po tym czasie naszym oczom ukazuje się raport składający się z kilkudziesięciu — kilkuset elementów. Są to elementy sprawdzone przez roboty wraz z przypisanymi ocenami punktowymi — najczęściej od 0 do 100. Każdy z elementów może być też opisany wraz ze wskazówką jeśli nie mieści się w poprawnym zakresie. Raporty są przedstawione w estetyczniej, graficznej i czytelnej formie. Możemy je również pobrać w pliku pdf i przechowywać. Audyty automatyczne sprawdzają wszystkie możliwe do zdiagnozowania zdalnie i zewnętrznie elementy.

Korzyści audytów automatycznych

Audyty automatyczne stron internetowych wykonywane na specjalnych serwisach również posiadają pewne zalety. Z pewnością jest to ich cena a właściwie jej brak. Audyty takie możemy wykonywać za darmo bez przeznaczania środków na ten cel. Oznacza to, że możemy korzystać z nich tak często jak tylko chcemy. W porównaniu do płatnych audytów pozwala to zaoszczędzić bardzo duże sumy pieniędzy. Audyty automatyczne są czytelne i również dostarczają wielu przydatnych informacji. Dzięki nim możemy zatem sprawdzać strony pod różnymi kątami. Coraz częściej audyty takie są rozbudowane i zawierają np. krótkie komentarze, co warto i można poprawić, aby usprawnić naszą witrynę. Audyty takie dostarczają też przydatnej wiedzy i choć nie jest ona tak kompleksowa jak ta pochodząca z audytów agencyjnych jest nadal przydatna.

Samo wykonanie audytu automatycznego jest bardzo proste. Aby skorzystać tej opcji, wystarczy wkleić adres witryny w serwisie i poczekać kilkadziesiąt sekund. Dzięki temu z audytów darmowych skorzystać może każda osoba niezależnie od tego czy na się na IT i SEO. Jest to zatem doskonałe narzędzie dla osób, które nie wymagają od audytu szczegółowych informacji a jedynie podstawowych danych. Audyty automatyczne mogą również być podstawowym narzędziem do regularnego monitorowania wielu stron www. Jeśli posiadamy projekt, w którym prowadzimy wiele serwisów internetowych. Pomogą one nam utrzymać porządek i na bieżąco monitorować ich stan bez wydawania bardzo dużych sum na sprawdzenie stron przez profesjonalistów. Dzięki tym informacjom możemy badać dokładnie — odpłatnie jedyne te strony, które wzbudzają nasze wątpliwości.

Z audytów automatycznych warto korzystać w pewnych sytuacjach. Pierwszą z nich będzie regularne sprawdzanie witryny i jej postępów. Audyty takie możemy wykonywać systematycznie np. co tydzień, aby sprawdzać jak poprawią się statystyki strony. Dzięki temu będziemy wiedzieli jakie obszary witryny warto ulepszyć i czemu poświęcić więcej uwagi. Audyty takie mogą służyć też do sprawdzania konkurencyjnych witryn, z którymi rywalizujemy. Nie jest to najpopularniejsze zastosowanie, ale może dać wiele cennych informacji. Dzięki nim będziemy mogli działać intensywnie w tych obszarach, w których przegrywamy z konkurencyjnymi witrynami. Automatyczny audyt SEO warto wykonywać również jeśli założyliśmy serwis lub portal i nie posiadamy sporego budżetu. Monitorowanie strony www audytami automatycznymi będzie dużo lepszym rozwiązaniem aniżeli brak monitorowania strony.

Który typ audytu warto wybrać?

Jeśli wiemy już czym są, jak działają i jakie plusy posiadają oba typy audytów, warto odpowiedzieć też na pytanie, który typ audytu wybierać. Nie ma jednej najlepszej odpowiedzi na to pytanie, a będzie ona indywidualną kwestią. Z pewnością należy przeanalizować przed wyborem czy dany typ audytu dostarczy nam odpowiednich informacji i wybrać ten, który spełni nasze wymagania. Nie powinniśmy iść na kompromisy w tej kwestii, gdyż może okazać się, że zbierzemy zbyt mało danych i będziemy musieli wykonać kolejny audyt. Warto też wybierając audyty agencyjne sprawdzić opinie agencji oraz porównać ceny i oferty usługi, które mogą różnić się od siebie w znaczny sposób. Dobrym pomysłem jest wykonywanie obu typów audytów. Dzięki temu będą doskonale się uzupełniały i dawały szeroki obraz naszej witryny.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.