duplikat tresci na stronach

Duplikaty treści na stronach internetowych

Duplikaty treści odnoszą się do treści, które pojawiają się w sieci w więcej niż jednym miejscu. Przez „miejsce” rozumiemy stronę z unikalnym adresem URL. Może to być dokładnie ta sama treść lub prawie dokładnie taka sama i może znajdować się w tej samej witrynie lub w innej.

Duplikat treści w WordPress
duplikaty treści

Duplikaty treści mogą poważnie zaszkodzić Twojemu pozycjonowaniu w wyszukiwarce. Dzieje się tak, ponieważ wyszukiwarkom trudno jest określić, która treść jest najbardziej istotna, co może skutkować brakiem indeksacji lub żadna pojedyncza strona nie uzyskuje najwyższej możliwej widoczności w wyszukiwarce. Dlatego w tym wpisie poruszymy temat duplikatów w WordPress.

Zduplikowana treść to duży problem dla stron internetowych

 • Permalinki- Bardzo często zapominamy o strukturze linków, które kierują do strony internetowej na WordPress, jeżeli używasz zarówno przyjaznych jak i nie przyjaznych linków może dojść do problematycznej sytuacji. Google uzna brzydki link za ważniejszy niż przyjazny. Na przykład, Twojastrona.pl/buty wygląda o wiele bardziej zachęcająco niż twojastrona.pl/?post=2021.
 • Crawl budget – tzw „budżet” na indeksowanie Twojej strony zostaje zużyty. Google posiada ograniczone moce przerobowe, które pozwalają mu znaleźć nowe treści na stronach internetowych. Jeśli masz zduplikowaną treść na swojej stronie, oznacza to, że googlowi dłużej zajmie odnalezienie nowych treści, ponieważ wielokrotnie będzie trafiał na zduplikowaną treść w obrębie domeny.
 • Zduplikowana treść to spam: Google może nałożyć na Ciebie karę lub uzna twoją witrynę za spamerską. Co może skutecznie zaszkodzić Twoim wysiłkom SEO. Jeśli Google przestało rankingować Twoją witrynę z powodu problemów z duplikatami treści, możesz złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie, gdy problemy zostaną naprawione.

Jak powstają duplikaty treści na WordPress

 • Różne wersje strony HTTP, HTTPS, WWW i nie-WWW – Jeśli Twoja strona ma dwie różne wersje – www.twojadomena.pl i twojadomena.pl i ta sama treść będzie w obu wersjach strony z i bez www, oznacza to, żę mamy do czynienia ze zduplikowaną wersją strony. To samo dotyczy witryn http:// i https:// – warto z tego powodu ustawić przekierowania na właściwe adresy url.
 • To samo może się zdarzyć, jeśli masz oddzielną wersję strony dla urządzeń mobilnych i nie poprawnie skonfigurowałeś WordPress. Wyszukiwarki będą myśleć, że istnieje wiele stron o tej samej zawartości. Ponieważ…tak jest. Jedna szablon WordPress dla urządzeń mobilnych i drugi dla urządzeń stacjonarnych.
 • Opisy produktów zaciągane z xml- Jest to częste zjawisko na stronach WooCommerce, różne witryny e-commerce mają zduplikowaną treść, ponieważ używają opisu produktu od producenta.
 • Strony tagów =- Kiedy używasz tagu WordPress automatycznie utworzy dedykowane strony tagów. Może to czasami powodować zduplikowaną zawartość, gdy jedna na stronie tagów występują te same treści co na stronie kategorii.
 • Strony zdjęć – WordPress dla każdego zdjęcia tworzy oddzielną podstronę. Warto wyłączyć tą funkcjonalność w swojej wtyczce do SEO, które pomoże odszukać zduplikowane treści. Na przykład we wtyczce Yoast możesz wyłączyć adresy URL strony załącznika dla obrazów za pomocą jednego kliknięcia.

Jak usunąć zduplikowaną treść

 • Znajdź zduplikowaną treść -musisz znaleźć przypadki zduplikowanej treści. Narzędzia takie jak Ahrefs, majestic seo i Ubersuggest mogą przeszukać twoją stronę i dać ci znać, czy są jakieś ostrzeżenia o duplikatach treści.
 • Dostosuj adres URL treści poprzez kanonizację- Kiedy już wiesz, że istnieje zduplikowana treść online, nadszedł czas, aby określić, która strona jest tą główną, którą należy zachować. W większości przypadków, znacznik rel=canonical jest najlepszym sposobem na przeniesienie wartości SEO z duplikatu strony na inną stronę. Zasadniczo, jest to tag HTML, który można dodać do określonej strony, która następnie mówi wyszukiwarkom, że ta strona jest tą, którą chcesz, aby Google indeksowało. Następnie, gdy Google znajdzie jakiekolwiek duplikaty strony, przypisze wszystkie korzyści SEO z tych duplikatów do strony kanonicznej. Jest to podobne do przekierowania 301, ale łatwiejsze do wdrożenia. Kanonizacja mówi wyszukiwarkom, że adres URL jest główną wersją strony – że ta strona powinna pojawić się w wynikach wyszukiwania zamiast duplikatów, na które może natknąć się wyszukiwarka.
 • Usuń zduplikowaną teść i ustaw przekierowanie 301 -Te przekierowania pozwalają powiedzieć wyszukiwarkom, że za każdym razem, gdy ktoś próbuje odwiedzić stronę A, chcesz, aby odesłały te osoby do strony B zamiast niej i cała soczystość SEO powinna być przeniesiona na nowy adres.

Jak unikać duplikatów treści na WordPress

 • Używaj tej samej wersji domeny – wybierz czy to będzie wersja z www, czy bez www. Nie ma znaczenia, jaką strukturę wybierzesz, ale bądź w niej konsekwentny.
 • Nie publikuj stron z małą ilością treści – Każda pusta strona zostanie zaindeksowana, co może sprawić, że wyszukiwarka pomyśli, że masz dużo zduplikowanej treści.
 • Nie generuj podobnych podstron – powiedzmy, że świadczysz usługę tworzenia stron internetowych i działasz w kilkunastu gminach lub miastach w swojej okolicy. Nie generuj kilkudziesięciu stron zawierających podobne do siebie informacje różniące się tylko nazwą miasta lub gminy. W tym przypadku lepszą opcją jest połączenie strony i przygotowanie oferty zbiorczej, lub można zróżnicować zawartość każdej podstrony, aby otrzymać strony oddzielnie z zupełnie inną zawartością.

Podsumowanie na temat duplikatów treści

Natknięcie się nawet na niewielką ilość zduplikowanej treści nie jest zazwyczaj powodem do niepokoju, jednak powinno być skutecznym motorem napędowym do poznania przyczyn występowania duplicate content w obrębie witryny. Jeśli nie poradzisz sobie z duplikatami treści na swojej stronie, mogą one zaszkodzić Twoim rankingom, a tym samym Twojemu biznesowi. Usunięcie zduplikowanej treści to tylko część prowadzenia skutecznej strony internetowej wykorzystującej WordPress. To tylko część prowadzenia niezagracone i wysokiej wydajności witryny.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.