nowa strona internetowa

Nowa wersja strony internetowej a SEO

Twoja strona internetowa nie osiąga już założonych celów? Klienci odchodzą do konkurencji? Być może nadszedł czas na gruntowną przebudowę witryny internetowej! Podczas przeprojektowywania witryny ważne jest, aby unikać pułapek, które mogą poważnie zaszkodzić SEO. W celu uniknięcia problemów dotyczących strony internetowej przedstawiam mini poradnik dotyczący przeprojektowywania stron internetowych.

Czym jest gruntowna przebudowa strony internetowej?

przebudowa strony internetowej

Zmiany na stronach internetowych to naturalny proces rozwoju, ciągłe ulepszane stron dotyczą nowych praktyk projektowania, technologii czy też też ciągle zmieniające się oczekiwania odbiorców stron internetowych. Twoja witryna musi się zmieniać, aby za nimi nadążyć, jeżeli do kilku lat nie zmieniałeś nic na stronie internetowej prawdopodobnie korzystasz z elementów, które wpływają negatywnie na SEO twojej witryny.

Przeprojektowanie witryny wiąże się z wprowadzeniem na dużą skalę zmian w strukturze strony internetowej. Zmieniają się elementy kodu, treści, struktura strony internetowej, grafika oraz style. Wszystkie te elementy mogą ulec drastycznej zmianie nadając witrynie zupełnie nowy wygląd.

Czasami zmiany wprowadzane są etapami, będzie to oznaczało wprowadzenie kilkudziesięciu mniejszych zmian w ramach odświeżenia wyglądu strony internetowej. W innym przypadku trzeba będzie wprowadzić zmiany na większą skalę w formie jednoetapowej. Podczas wykonywania zmian na stronie musisz wdrożyć najlepszą higienę pracy ze stroną internetową, aby zminimalizować ryzyko związane z przeprojektowaniem witryny.

Korzyści wynikające z przebudowy strony internetowej

Przeprojektowanie witryny nie jest pozbawione ryzyka (zwłaszcza dla SEO), ale jeśli jest dobrze wykonane, daje znaczące korzyści.

 • Poprawisz SEO i wydajność witryny
 • Poprawisz doświadczenia użytkownika
 • Poprawisz strategię treści
 • Poprawisz wygląd strony internetowej
 • Poprawisz czas ładowania strony internetowej
 • Poprawisz zabezpieczenia strony internetowej.

Wyobraź sobie małą lokalną jadłodajnię nad którą wisi stary szyld, wyposażenie pamięta czasy PRL a podłoga to wyłożona jest przetartym linoleum. Zapewne mało kto poleci taki lokal znajomym. Taki lokal nie będzie w stanie przyciągnąć tłumów ludzi. To samo dotyczy strony internetowej, jeśli wygląda ona na przestarzałą nie będzie w stanie przyciągnąć użytkowników.

Przebudowa strony internetowej to coś więcej niż tylko zmiany wizualne.

Przeprojektowanie witryny to doskonała okazja do zmiany podstawowej struktury witryny i ułatwienia odwiedzającym poruszania się po niej. Należy zacząć od właściwego zaplanowania prac, ponieważ nawet proste zmiany mogą zająć sporo czasu, w którym przeprowadzana jest dogłębna analiza. Twoja firma w ostatnim okresie mogła znacząco się rozwinąć, przez co obecna struktura strony internetowej może być chaotyczna. Nowe treści, kategorie, produkty, struktura menu oraz pozostałe elementy należy ponownie uporządkować.

Przeprojektowanie strony zazwyczaj wiąże się z uproszczeniem jej działania. Pamiętaj, że skomplikowane projekty rzadko są dobre. Celem przeprojektowania jest jeden, by odwiedzający mogli w jak najprostszy sposób poruszać się po Twojej witrynie i dokonać zakupu czy też odnaleźć to czego szukają. Przebudowa strony to idealny moment, aby określić cele i stworzyć strategię przebudowy, która pomoże je osiągnąć.

Kiedy przebudowa witryny internetowej jest konieczna?

Według naszej opinii najważniejszym powodem skłaniającym do przeprojektowania strony internetowej jest nieosiąganie wyznaczonych celów.

 • Niski współczynnik konwersji
 • Wysoki współczynnik odrzuceń
 • Przestarzały wygląd
 • Brak responsywności strony.
 • Witryna przestała być przyjazna SEO

Niełatwo jest określić, kiedy konieczna jest zmiana wyglądu witryny- Należy pamiętać, że brak zmian będzie miał odzwierciedlenie w prawie każdej metryce i ostatecznie wpłynie na wyniki finansowe w Twojej firmie. Z tego powodu tak ważne jest zaimplementowanie Google Analytics w sklepie WordPress WooCommerce. Bardzo często współczynnik konwersji ulega wahaniom, ale jeśli Twój jest w spirali spadkowej od dłuższego czasu, to może być ostatni mement, aby rozważyć przeprojektowanie witryny.

Często zgłaszają się do nas firmy, które przegapiły moment na wprowadzenie zmian a ich budżet nie pozwala na skuteczne działanie. Sama analiza UX obecnej witryny to bardzo czasochłonny i kosztowny proces, który w zależności od wielkości strony może kosztować kilka tysięcy złotych. Dopiero na podstawie takiego raportu możemy przejść do kolejnego etapu czyli wyznaczenia celów jakie musi spełniać nowa strona internetowa. Po przeprowadzaniu analizy i wyznaczenia celów możemy przejść do przygotowania briefu dotyczącego nowej strony internetowej.

Warto także raz na kwartał poprosić znajomych o ocenę naszej strony z punktu widzenia odwiedzających. Wyobraź sobie, że odwiedzasz swoją stronę po raz pierwszy i zadaj sobie następujące proste pytania:

Czy strony ładują się szybko na telefonie?
Czy witryna ma logiczny układ a dotarcie do szukanego elementu zajmuje maksymalnie trzy kliknięcia?
Czy strony są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych?
Czy trudno jest znaleźć informacje, których poszukuje? ( Koszty wysyłki, Metody płatności, Regulamin, polityka prywatnośći)?
Czy dane kontaktowe są widoczne? ( Telefon, Formularz kontaktowy)
Czy moja strona internetowa wygląda nowocześnie?

Jeśli okaże się, że Twoja witryna w jakimś obszarze odbiega od standardów i dobrych praktyk to prawdopodobnie nadszedł czas na całkowite przeprojektowanie strony internetowe

Jakie wykonać przebudowę strony internetowej?

Jeżeli udzieliłeś odpowiedzi na poprzednie pytania, będziesz w stanie wyznaczyć konkretne cele. Musisz pamiętać, że celem nie jest zwiększenie współczynnika konwersji samo w sobie. Celem może być zwiększenie szybkość strony internetowej, które wpływa bezpośrednio na UX i to właśnie czas wczytywania strony może wpłynąć pośrednio na zwiększenie konwersji w sklepie.

Według nas to właśnie szybkość strony jest jednym z najczęstszych powodów frustracji wśród odwiedzających, która prowadzi do opuszczenia strony internetowej. Jeżeli spojrzymy na to z praktycznego punktu widzenia to właśnie szybka strona powinna zwiększyć zadowolenie klientów, skoro powolna wpływa na ich frustrację. Jednak musimy pamiętać, że jest to tylko jeden z czynników na które należy zwracać uwagę.

Ważne jest, aby być realistą, jeżeli twoim celem jest wzrost konwersji musisz liczyć się z tym, że będzie to długotrwały proces, upewnij się, że dasz sobie wystarczająco dużo czasu, aby wykonać wymagane prace.

Przebudowę strony zacznij od zebrania odpowiednich osób, które wyznaczą i zrealizują cele, najlepiej, by był to zgrany zespół lub firmy, które współpracują ze sobą od dłuższego czasu. Ze swojej strony dodam, że przez ostatnie lata współpracowałem z wieloma firmami i uwierzcie mi na słowo, że znalezienie konkretnych i rzetelnych partnerów graniczy z cudem. Obecnie współpracuję z wąskim gronem programistów, agencją ciekawa strona w której UX i grafika to chleb powszedni oraz docieram się z nowo poznaną agencją SEO.

Komunikacja pomiędzy firmami jest niezwykle ważna, w procesie tworzenia strony internetowej dlatego warto zlecić wszystkie działania kompleksowo, jeżeli zechcesz możesz skorzystać z naszej oferty – Posiadamy spore zniżki na usługi naszych partnerów biznesowych.

Zmiany zacznij od przygotowania listy kontrolnej

Ta lista kontrolna przebudowania strony internetowej pomoże Ci zachować organizację podczas całego procesu i upewnić się, że nie przeoczysz niczego ważnego.

 1. Proces przebudowy zacznij od przeanalizowania całej istniejącej treści na stronie. Treść jest siłą napędową stron internetowych a proces analizy treści związany z przeprojektowaniem strony internetowej może potencjalnie przenieść treść na wyższy poziom, ale najpierw musisz mieć dobry obraz tego jak bardzo zoptymalizowane są treści pod seo i jaka jest ich jakość dla użytkowników. Skorzystaj z Google Search Console lub zewnętrznych narzędzi SEO, aby przeprowadzić kompletny audyt treści. Wykonując te czynności powinieneś mieć jasny obraz tego, które strony (i słowa kluczowe) są najważniejsze dla Twojej strony.
 2. Sprawdź popularne treści- Przeanalizuj, które osiągają najlepsze wyniki oglądalności. Przyjrzyj się statystykom ruchu, rankingom i celom konwersji.
 3. Następnie przejdź do analizy samej struktury strony– Sprawdź nawigację, drzewko kategorii, polecane produkty, produkty powiązane, informacje o produkcie to właśnie na te elementy użytkownicy zwrócą uwagę przechodząc na Twoją stronę. W tym przypadku pomocnym narzędziem będzie Hotjar, który pozwoli przeanalizować jak użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją witryną. Już na tym etapie zauważysz jak czasochłonne jest przeglądanie sesji użytkowników i notowanie sytuacji w których wystąpił problem.
 4. Przeanalizuj konkurencję– Przeprowadź analizę konkurencji, aby sprawdzić, jak konkurencja stworzyła swoje witryny, jak łatwa jest nawigacja na stronach konkurencji. Na podstawie zebranych danych wymień zalety konkurencji i spisz w czym konkurencja jest lepsza od Ciebie.
 5. Przeanalizuj linki zewnętrzne, popularne treści oraz udostępnienia w mediach społecznościowych– Jest to często pomijany etap, jednak naszym zdaniem bez niego nie możesz przejść do kolejnego jakim są linki wewnętrzne. Nie chcesz utracić całej obecnej ciężkiej pracy z tego powodu musisz przygotować listę najpopularniejszych treści w google, mediach społecznościowych i zewnętrznych stronach internetowych. Dzięki temu poznasz podstrony, które mają wartość dla użytkownika i to właśnie o te treści powinieneś zadbać przebudowując stronę w pierwszej kolejności.
 6. Przeanalizuj linki wewnętrzne– Być może podejmiesz decyzję o całkowitej zmianie linków w obrębie witryny, być może w obrębie witryny istnieją linki prowadzące do nie istniejących stron. Ten etap jest bardzo ważny ponieważ mała zmiana w strukturze linków może mieć ogromne znaczenie dla całej strony. Z tego powodu przygotuj listę wszystkich adresów, które pozostaję bez zmian, wszystkich adresów, które zmienisz oraz te które usuniesz. Następnie przygotuj drugą listę – z listą przekierowań dotyczącą nowych adresów oraz przekierowań dotyczącą usuniętych treści.
 7. Przejdź do optymalizacji treści– Po poprawnym przeanalizowaniu treści powinieneś mieć pogląd na to jakie treści zamierzasz pozostawić, jakie powinieneś rozbudować oraz jakie usunąć. Zmiana wyglądu strony to także doskonała okazja, aby zmienić wygląd samych treści – jeżeli kilka lat wstecz napisałeś sam tekst, warto teraz dokonać aktualizacji treści uwieszając nowe zdjęcia czy uzupełniając o wykresy, być może należy zmienić część treści dodając słowa kluczowe w nagłówkach lub po prostu obecnie na rynku funkcjonują nowe technologie i artykuł stał się przestarzały. Pamiętaj, że konkurencja inwestuje w swoje treści i Twoje najlepsze strony mogą zostać zepchnięte na gorsze pozycje w google.
 8. Optymalizacja szybkości strony internetowej – Technologia sprawiła, że w dzisiejszych czasach ludzie oczekują szybkiego efektu, szybkich wyników i nie inaczej jest w przypadku interakcji z witryną. Pracę powinniśmy rozpocząć od najprostszych elementów, takich jak optymalizacja zdjęć, w tym przypadku warto wykorzystywać przyjazny przeglądarkom format i nie duży rozmiar. Następnie przejść do bardziej technicznych aspektów jak ładowanie skryptów na żądanie, odpowiednie cachowanie strony, zmniejszenie żądań HTTP czy stosowanie HTTP2 PUSH o podstawach takich jak minifikacja.

Wprowadź zmiany i testuj efekty

Przetestuj witrynę po zakończeniu przebudowy oraz monitoruj reakcje googla i użytkowników – może się okazać, że strategia jaką zastosowałeś na początku nie wpłynęła pozytywnie na stronę jednak nadal pozostają elementy, które należy poprawić. Przeprojektowanie całej witryny to ogromne przedsięwzięcie, więc nie od razu każdy szczegół będzie działał tak jak sobie założyłeś na samym początku. Warto z tego powodu przetestować zmiany i na bieżąco poprawiać nie działające elementy tak, by w momencie przejścia na nową wersję strony pozostało jak najmniej elementów do poprawy. Nie ma szybkiego sposobu na dokonanie przebudowy strony internetowej, musisz poświecić czas i pieniądze na testy, analizę i samą zmianę. Bardzo często małe zmiany poprzedzają godziny analiz. Jeśli dobrze wykonasz swoją pracę i poprawisz błędy na stronie osiągniesz zaskakujące efekty.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.