tresci na stronie internetowej

Jakie treści umieszczać na stronie internetowej

Content, który dodajemy na naszą stronę internetową czy też sklep wykorzystujący WordPress i WooCommerce to przede wszystkim treści pisane. Są one najbardziej uniwersalne i najpopularniejsze wśród użytkowników, a także pozwalają na zaprezentowanie różnorodnej tematyki w dokładny sposób. Bardzo często jednak nie do końca korzystamy z szerokiej puli form treści pisanych, nie wykorzystując ich pełnego potencjału. W tym tekście prezentujemy najpopularniejsze formy treści pisanych i podpowiadamy w jakich sytuacjach, warto wybierać konkretną z nich.

Teksty tematyczne, artykuły specjalistyczne, wpisy blogowe

Podstawowymi i najpopularniejszymi formami contentu, jaki możemy dodawać na nasz WordPress, są teksty tematyczne różnego rodzaju, możemy zaliczyć do nich zwykłe teksty o danej tematyce, artykuły specjalistyczne – bardziej szczegółowe od tekstów tematycznych czy artykuły eksperckie. Do najczęściej publikowanych rodzajów treści zaliczają się jeszcze wpisy blogowe, które publikowane są najczęściej na blogach czyli stronach WordPress o nieco bezpośredniejszym charakterze.

Tego typu treści publikowane są najczęściej z powodu ich charakteru. Mogą być dedykowane bardzo szerokiej grupie osób, a wręcz są uniwersalne. Nie cechują się oryginalnymi elementami, a także mogą być stosowane w różnych miejscach. Treści tego typu możemy również dostosować do naszego sklepu internetowego pod kątem np. długości, języka czy formy. Z tych najpopularniejszych form contentu, warto korzystać jeśli kierujemy naszą witrynę internetową do dużej grupy odbiorców lub chcemy przekazywać treści tematyczne, aby zainteresować odbiorców.

Poradniki, case study i tutoriale

Drugim rodzajem treści – nieco bardziej zaawansowanym są różnego rodzaju poradniki. Możemy zaliczać do nich zarówno proste poradniki tematyczne, instrukcje step by step czy rozbudowane tutoriale np: poruszające temat wtyczki Yoast do WordPress. Najbardziej zaawansowaną formą poradników jest case study, czyli studium przypadku ukazujące konkretny przypadek rozłożony na czynniki pierwsze. Treści poradnikowe przede wszystkim, warto przedstawiać gdy chcemy przekazać odbiorcom pewne rozwiązanie Np: jaki problem rozwiązuje produkt sprzedawany w naszym sklepie internetowym. Są to treści, które dają dużo więcej korzyści niż podstawowe treści tematyczne, ale które kierowane są do węższej grupy odbiorców – szukających konkretnego rozwiązania. Treści poradnikowe z tego względu są niezwykle popularne i wysoko oceniane, gdyż dają konkretne profity czytelnikom. Prezentowanie ich jest niezwykle korzystne w każdej branży i w każdym przypadku, a content o charakterze poradnikowym powinien stanowić pewną część każdej witryny internetowej.

Posty

Kolejną formą treści – najbardziej typową dla mediów społecznościowych są posty. Są to krótkie formy zawierające konkretne informacje i najczęściej są publikowane w niezobowiązującym języku. Najczęściej, możemy spotkać je np.na Facebooku, ale możemy publikować je również na naszej stronie internetowej. Warto przy ich publikacji pomyśleć o odpowiedniej formie, która będzie informowała odbiorców już na pierwszy rzut oka iż są to krótkie oraz zwięzłe treści. Ten wpis umieszczony na blogu firmowym naszego sklepu z wtyczkami i szablonami do WordPress jest tego przykładem. Ich największym plusem jest możliwości przykucia uwagi odbiorców bez konieczności tworzenia dużych objętościowo treści. Publikowanie ich na stronie internetowej będzie również korzystne ze względu na częste aktualizacje witryny. Posty przede wszystkim trafiają do młodych odbiorców, którzy są przyzwyczajeni do czytania takich treści. Młode osoby najczęściej chcą również szybko poznawać konkretne informacje i nie lubią zbytnio zagłębiać się w dużą ilość treści

E-booki, opracowania

E-booki, opracowania czy raporty są z kolei jedną z najdłuższych form contentu, jakie możemy dodawać na naszą stronę internetową. Są to zaawansowane treści, które są odbierane niezwykle pozytywnie w wąskiej grupie osób zainteresowanych daną tematyką. Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu i publikować również bardziej zaawansowane treści. Ich największym plusem jest to, iż możemy publikować je w wielu miejscach i w ten sposób przyciągać użytkowników. Choć nie będą one dawały w takim wydaniu efektów SEO z uwagi na „duplikację” treści, możemy uzyskać efekty pozycjonowania poprzez sprowadzenie na witrynę dużej ilości osób — pamiętając cały czas o innych profitach takich jak:

  • kreowanie pozytywnego wizerunku
  • budowanie wizerunku lidera branżowego
  • pasywne pozyskiwanie użytkowników
  • możliwość wirusowego rozprzestrzenienia treści

Skąd pozyskiwać teksty w internecie

Jeśli prowadzimy naszą stronę internetową i chcemy zamieszczać na nich jakościowe treści, przede wszystkim powinniśmy poznać wszystkie miejsca w internecie, z których możemy je pozyskiwać. Często nie mamy możliwości samodzielnego tworzenia contentu, a więc warto pozyskiwać go w usystematyzowany oraz korzystny sposób. W rzeczywistości istnieje wiele różnych sposobów na to, a poniżej prezentujemy oraz dokładnie opisujemy wszystkie opcje pozyskiwania treści, które różniąc się swoją charakterystyką dają nam wiele możliwości i profitów.

Serwisy copywriterskie

Pierwszym miejscem w internecie z którego, możemy pozyskiwać w treści, aby publikować je na naszej stronie internetowej, są portale copywriterskie. Są to duże serwisy internetowe, które umożliwiają zlecenie pisania treści copywriterom. Z jednej strony gromadzą one osoby piszące treści, a z drugiej klientów, którzy chcą je zamawiać. Klienci wstawiają zlecenia napisania konkretnego tekstu o konkretnej długości, charakterystyce i za konkretną cenę, a copywriterzy podejmują zlecenia i realizują je. Portale tego typu umożliwiają przede wszystkim uzyskanie dokładnie takiej treści, jakiej potrzebujemy. Korzystanie z nich jest banalnie proste i nie wymaga spełnienia jakichkolwiek warunków. Należy jedynie wpłacić na nie sumę, za jaką chcemy zamówić treści i oczekiwać na podjęcie realizacji zlecenia. Im lepsze warunki finansowe tym przeważnie szybciej wykonany tekst. Oprócz komfortu i dużej elastyczności zamawiania tekstów pod każdym kątem minusem tego rozwiązania jest anonimowość copywriterów, którzy wykonują nasze zlecenia, a także brak gwarancji konkretnego terminu wykonania tekstu. O ile z anonimowością osób piszących, możemy poradzić sobie dając zaproszenia do realizacji zlecenia jedynie znanym nam copywriterom, o tyle nie mamy wpływu na podejmowanie i realizację tekstów.

Gotowe teksty

Drugą opcją na pozyskiwanie treści z internetu – zgoła odmienną jest korzystanie z giełdy tekstów. Jak sama nazwa wskazuje, portal ten ma charakter giełdy, na której copywriterzy wystawiają gotowe już w teksty na sprzedaż a my jako klienci, możemy po prostu je kupować. Cały proces jest niezwykle prosty i przypomina zwykłe zakupy w sklepie internetowym — z tą różnicą, że w tym przypadku kupujemy gotowe teksty. Rozwiązanie to przede wszystkim jest korzystne pod względem czasu uzyskania treści. Możemy zakupić je już w ciągu kilkunastu minut i opublikować od ręki na naszej stronie internetowej. Na portalu znajdziemy również bardzo wiele różnorodnych typów treści w różnych tematach, długościach czy cenach. Na samym portalu internetowym, choć nie jest to główną domeną serwisu, możemy również zlecać napisanie treści jeśli wśród szerokiej bazy tekstów nie odnaleźliśmy takich, które satysfakcjonują nas w 100%.

Agencja marketingowa, interaktywna i SEO

Kolejnym sposobem, w jaki możemy kupować treści w sieci, jest ich zakup od agencji marketingowej. Na rynku działa ich wiele, a prawie każda z nich oferuje usługi copywritingu. Aby zamówić treści z agencji, wystarczy skontaktować się z nią oraz złożyć zamówienie. Treści najczęściej wykonywane są w ciągu kilku dni. Przede wszystkim plusem takiego sposobu pozyskiwania contentu jest ich jakość. Agencje marketingowe tworząc treści, wykorzystują swoich wewnętrznych copywriterów, którzy są pracownikami zatrudnionymi przez agencje najczęściej na stałe. Są to osoby o wysokich kompetencjach oraz weryfikowane, co gwarantuje wykonanie usługi na odpowiednim poziomie. Współpracując z agencją, możemy zamówić również różne rodzaje treści nawet te niestandardowe czy zoptymalizowane pod odpowiednim kątem. Do minusów tego rodzaju współpracy należy zaliczyć najczęściej wysoką cenę – wyższą niż przy korzystaniu z serwisów copywriterskich czy giełdy tekstów. Dzieje się tak ze względu na konieczność opłacania prowizji agencji, która jest nieco wyższa niż przy korzystaniu z dedykowanych serwisów copywriterskich, a także z uwagi na wyższe kwalifikacje i umiejętności copywriterów zatrudnionych w agencji.

Freelancerzy

Alternatywnym i ciekawym zarazem sposobem pozyskiwania treści jest skorzystanie z portali dla freelancerów. Są to serwisy, które gromadzą freelancerów z różnych kategorii tematycznych – w tym zajmujących się pisaniem tekstów na zamówienie. Serwisy te jedynie umożliwiają kontaktowanie się z takimi osobami, a współpraca odbywa się bezpośrednio. Jest to dobry sposób na zaoszczędzenie na prowizji dla serwisów pośredniczących w kupnie contentu. Możemy również ściśle i bezpośrednio współpracować z osobami, które będą zajmowały się tworzeniem naszych tekstów. Wpłynie to na ich lepsze dopasowanie i uzyskanie dokładnie takiego efektu na jakim nam zależy. Możemy również korzystać z różnych ofert freelancerów, elastycznie ich zmieniając czy dobierając ich konkretnie do danego zlecenia według umiejętności lub profesjonalizmu. Serwisy tego typu, choć wymagają nieco większej uwagi i wyszukiwania konkretnych freelancerów czy przeprowadzania osobiście selekcji kandydatów zgłaszających swoje oferty, w dłuższej perspektywie pozwalają nawiązać obiecujące współprace, mogące dawać wiele profitów.

Rafał Jóśko

Rafał Jóśko

Lokalizacja: Lublin

Pomagam firmom przejść przez chaos świata online. Z ponad 15-letnim doświadczeniem i ponad 360 zrealizowanymi projektami oferuję kompleksowe prowadzenie działań digital: od strategii, przez hosting, SEO i automatyzacje, aż po skuteczne kampanie marketingowe. Tworzę spójne procesy, koordynuję zespoły i eliminuję niepotrzebne koszty – Ty skupiasz się na biznesie, ja dbam o resztę.

Wspieram zarówno startupy, jak i rozwinięte firmy B2B/B2C. Działam z Lublina, ale efekty mojej pracy sięgają daleko poza granice Polski.

Odwiedź profil

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.