tresci na strone 1

Brief – jak przekazać zlecenie stworzenia treści na stronę internetową

Brief to jeden z bardziej niedocenionych elementów współpracy podczas tworzenia treści na stronę internetową. Jeśli je zamawiamy, warto jednak z wielu powodów stworzyć tego typu dokument, a zlecenie przekazać w profesjonalnej formie. Ma to wiele zalet i w korzystny sposób wpływa na współpracę z agencją lub copywriterem. Czym zatem jest brief, dlaczego powinno się go przekazywać i jakie informacje powinniśmy przekazać w nim copywriterowi, który będzie tworzył dla nas treści? Na te i inne kwestie odpowiadamy w dalszej części tekstu.

Czym jest brief?

Brief to zlecenie pracy agencji marketingowej – w tym przypadku agencji lub copywriterom w pisemnej formie. Dokument ten jest dokumentem technicznym, który opisuje dokładnie zlecenie i tekst jaki chcemy uzyskać. Jego celem jest przekazanie wszystkich informacji dotyczących zlecenia w prosty oraz czytelny sposób i ułatwienie współpracy między klientem, a osobom, która będzie realizowała zamówienie na treści. Dokument ten — w przypadku copywritingu najczęściej jest stosunkowo prosty i mieści się na jednej lub dwóch stronach A4. Jego wykonanie i przekazanie jest w dobrym tonie, a przez profesjonalistów jest wręcz wymagane, gdyż jest sporym ułatwieniem współpracy. Dokument ten w porównaniu do zwykłego przekazania zlecenia o tekstach jakie zamawiamy np. w e-mailu, ma bardziej profesjonalną i usystematyzowaną formę.

Dlaczego powinniśmy przekazywać brief

Wykonanie briefu i przekazanie zlecenia w profesjonalny sposób osobie która będzie tworzyła dla nas treści, jest niezwykle korzystne i zalecane z kilu względów. Przede wszystkim działając w ten sposób mamy realny wpływ na kształt treści, a co za tym idzie, możemy pozytywnie wpływać na ich efektywność oraz skuteczność. Samo stworzenie takiego dokumentu zapobiegnie wielu nieporozumieniom oraz dopytywaniom czy wręcz błędom, które znacząco wydłużą czas realizacji zlecenia. Dokładnie opisane zlecenie będzie również wykonane znacznie staranniej i zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wykonanie szczegółowego briefu nie jest skomplikowane czy problematyczne a wymaga jedynie poświęcenia od nas czasu. Zdecydowanie warto poświęcić go na stworzenie profesjonalnego zamówienia treści, gdyż dzięki temu uzyskamy o wiele więcej niż zaoszczędzone kilkadziesiąt minut. Wykonanie briefu daję jeszcze jeden zasadniczy plus. Jest to efektywne wykorzystanie budżetu reklamowego, który mamy przeznaczony na tego typu działania. Kupując zoptymalizowane, trafione i skuteczne treści będziemy przeznaczali na nie dużo mniejsze środki, uzyskując maksymalne efekty. W ten sposób będziemy mogli uzyskiwać przewagę nad konkurencją i innymi witrynami czy markami, a co za tym idzie pośrednio zarabiać więcej, pozyskiwać większą ilość użytkowników i klientów czy szybciej rozwijać naszą markę.

Jakie informacje przekazać copywriterowi?

Informacje, jakie powinniśmy przekazać copywriterowi, który będzie pisał dla nas teksty lub innym osobom zajmującym się tworzeniem innych form contentu, warto podzielić na dwie grupy. Przede wszystkim są to informacje o samym zleceniu, do których możemy zaliczyć:

  • budżet i informację o jego przekraczaniu lub niewykorzystaniu
  • termin oddania treści
  • informacje o procesie akceptacji bądź odrzuceniu contentu
  • informacje kontaktowe
  • kwestie techniczne związane z przesyłaniem treści lub innego contentu

Drugą grupą – znacznie ważniejszą, na której powinniśmy skupić się w szczególny sposób, jest dokładne opisanie treści, jakie chcemy zamówić. Im dokładniej opiszemy content, na jakim nam zależy, tym bardziej trafny go otrzymamy.

Przede wszystkim mówiąc o tekstach, powinniśmy zwrócić uwagę na długość poszczególnych treści w słowach lub znakach ze spacją. Powinniśmy również dokładnie określić tematykę lub zakres tematyki jeśli tę kwestię pozostawiamy w wyborze copywritera. Należy również zaznaczyć w dokumencie jakość oraz rodzaj treści, a także język jakim ma być pisana. W briefie możemy umieścić wszystkie informacje związane z grupą docelową, do której mają trafiać teksty, a także opisać kontekst czy miejsce wykorzystania contentu. Im dokładniejsze informacje tego typu, tym copywriter będzie mógł stworzyć bardziej dopasowane teksty. Najważniejszym aspektem przekazania zlecenia jest również optymalizacja pod kątem SEO. W tym miejscu należy dokładnie zaznaczyć czy zależy nam na niej, a jeśli tak, jakie elementy muszą być spełnione. Copywriterzy tworzący treści znają kwestie związane z pozycjonowaniem tekstów w sieci i z pewnością skrupulatnie spełniają wszystkie wymogi dotyczące np. słów kluczowych. Jeśli samodzielnie nie potrafimy dokładnie sprecyzować, jak ma być optymalizowany tekst, warto zaznaczyć to i pozostawić optymalizację w gestii copywritera, który wykorzystując swoje doświadczenie, z pewnością zadba o odpowiednie dopasowanie treści pod wyszukiwarkę Google.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.