jak wybrac dobra agencje seo

Jak wybrać dobrą agencję SEO

Podczas zlecenia pozycjonowania strony internetowej agencji SEO będziemy mieli przeważnie do wyboru różne formy rozliczania się. Nawet jeśli wybór nie będzie zbyt duży, zawsze warto znać poszczególne typy mów o pozycjonowanie i podejmować współpracę świadomie. W tym tekście przedstawiamy trzy rodzaje umów, na podstawie których możemy związać się z agencją SEO, zlecając jej pozycjonowanie naszej witryny internetowej oraz podpowiadamy kiedy warto postawić na dane rozwiązanie. W dalszej części prezentujemy przydatne porady i wskazówki na temat wybierania dobrej agencji SEO oraz podpowiadamy, jakie cechy powinna posiadać agencja, aby współpraca okazała się sukcesem.

Umowa abonamentowa jest najpopularniejsza

Najpopularniejszym sposobem rozliczania się z agencją SEO jest robienie to na podstawie umowy abonamentowej. Umowa taka przewiduje płacenie miesięcznie abonamentu przez określony czas, gdzie jako klienci w zamian będziemy otrzymywali konkretne czynności pozycjonujące. Umowę abonamentową możemy podpisać na czas nieokreślony z odpowiednim okresem wypowiedzenia lub na określony czas np. na rok.

Umowy takie są korzystne przede wszystkim wtedy jeśli zamierzamy kompleksowo pozycjonować naszą stronę internetową. Dzięki temu agencja SEO będzie mogła zaproponować nam korzystniejsze warunki finansowe, gdyż będzie miała pewność sporego zarobku na przestrzeni całego roku. Agencja SEO może również wykonywać pewne czynności na początku pozycjonowania bardziej intensywnie jeśli przyniesie to dobry efekt i przełożyć część prac z przyszłości na obecny moment. W umowie abonamentowej rozliczanie się również jest bardzo jasne i przejrzyste, gdzie za konkretną sumę otrzymujemy konkretne czynności pozycjonujące.

Umowa za efekt – zapłać, tylko wtedy gdy uzyskasz efekt

Drugim rodzajem umowy o pozycjonowanie są umowy za efekt. W przeszłości były podstawowym sposobem rozliczenia się klientów z agencjami SEO, choć obecnie odeszły już niejako do lamusa. Umowa za efekt przewiduje rozliczenie się z agencją, tylko i wyłącznie jeśli spełni ona nasze oczekiwania względem pozycjonowania. W tej opcji zapłacimy zatem jedynie wtedy jeśli agencja SEO uzyska dla nas konkretne pozycje w wynikach wyszukiwania lub uzyska dla nas konkretną ilość ruchu organicznego czy spełni inne wymagania. Umowa taka jest dość ryzykowna dla agencji SEO, dlatego często umowy tego typu są wyceniane nieco drożej od umów abonamentowych. Z drugiej jednak strony są korzystne dla klienta, gdyż płacą oni jedynie wtedy gdy uzyskają konkretny efekt i nie muszą obawiać się wydania środków na pozycjonowanie oraz niezrealizowania założonego celu.

Z umowy za efekt warto korzystać jeśli zależy nam jedynie na konkretnym elemencie np. na widoczności na określonych pozycjach pod odpowiednimi hasłami w wyszukiwarce Google np. z racji bezpośredniej konkurencji. Jeśli nie zależy nam na innych czynnościach pozycjonujących, nie musimy w takiej formie rozliczania się marnować na nie naszego budżetu reklamowego. Wybierając taki sposób rozliczenia się, warto również wybierać jedynie renomowane i zaufane agencje SEO, które nie będą próbowały osiągać konkretnego efektu w sposób niedozwolony, aby otrzymać wynagrodzenie – co czasami ma miejsce. Do zagrożeń umowy efektownej wykonywanej przez nierzetelne agencje SEO należy również zaliczyć:

  • możliwość nagłego spadku ruchu czy pozycji po zakończeniu pozycjonowania
  • ryzyko porzucenia zlecenia
  • przeoptymalizowanie witryny i nałożenie kary przez Google

Umowa hybrydowa

Trzecim rodzajem umowy, na podstawie której można pozycjonować naszą witrynę jest umowa hybrydowa. Jest to najnowszy typ umowy, który powstał stosunkowo niedawno w odpowiedzi na zbyt małą elastyczność umowy abonamentowej i za efekt. Umowa hybrydowa zakłada rozliczanie się z agencją w części stałej oraz zmiennej uzależnionej od uzyskanych wyników. Stosunek części abonamentowej do efektownej może być dowolnie ustalany przez agencję i klienta i wynosić np. 70% do 30% lub po połowie. W takiej opcji będziemy zatem miesięcznie płacili pewną sumę za wykonywanie konkretnych czynności pozycjonujących, jakie będzie wykonywała agencja oraz zapłacimy dodatkowe wynagrodzenie, tylko wtedy jeśli agencja SEO uzyska dla nas konkretny wynik.

Z tej opcji warto korzystać przede wszystkim jeśli zależy nam na ogólnym pozycjonowaniu strony internetowej i zamierzamy pozycjonować ją niezależnie od osiąganych wyników, ale chcemy też skupić się jednocześnie na konkretnym elemencie pozycjonowania i osiągnąć konkretny cel. Dzięki temu czynności agencji SEO będą ukierunkowane na osiągnięcie ważnego dla nas celu, ale strona będzie również pozycjonowana kompleksowo i regularnie. Wybierając ten rodzaj umowy, nie musimy obawiać się przeoptymalizowania strony czy wszystkich negatywnych konsekwencji pozycjonowania efektowego, gdyż agencja SEO, z którą będziemy współpracowali, będzie otrzymywała od nas zarobek i będzie zależało jej na jakościowej obsłudze naszej osoby. Umowa hybrydowa może być dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy uzyskać kilka różnych celów pozycjonowania, a dzięki niej dostosujemy rodzaj współpracy i rozliczenia się niezwykle efektywnie oraz komfortowo do naszej sytuacji.

Dobra agencja seo, czyli jaka?

Gdy chcemy zlecić pozycjonowanie strony internetowej opartej o popularne szablony do WordPress czy też sklepu wykorzystując wtyczki WooCommerce, stajemy przed trudnym wyborem. Najczęściej nie mamy żadnej zaufanej agencji SEO, do której moglibyśmy udać się i po prostu rozpocząć z nią współpracę. Wybór odpowiedniej agencji jest dosyć trudnym zadaniem, które staramy się ułatwić w tym tekście.

Renoma, opinie i oceny

Pierwszym elementem, od jakiego powinniśmy rozpocząć poszukiwanie dobrej agencji SEO, jest wyszukanie tych o dobrych opiniach i pozytywnej renomie. Warto zatem przejrzeć prasę branżową, portale społecznościowe i biznesowe czy miejsca związane z pozycjonowaniem stron internetowych, gdzie będziemy mogli dowiedzieć się o polecanych i popularnych agencjach. Warto również sprawdzać opinie i oceny na Google Maps czy na innych stronach internetowych, gdyż w pewnym stopniu są one wyznacznikiem jakości agencji. Należy sprawdzać opinie w wielu niezależnych miejscach, aby zminimalizować ryzyko manipulacji opiniami. Dzięki temu będziemy mogli poznać np. najczęstsze uwagi – zarówno te pozytywne jak i negatywne odnośnie poszczególnych agencji.

Doświadczenie i zrealizowane projekty

Elementem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając agencją SEO, jest jej doświadczenie. Agencje mogące pochwalić się wieloma zrealizowanymi projektami w oparciu o Divi czy też elementor, z pewnością mają już wypracowane skuteczne procesy pozycjonowania, które wiele razy sprawdziły się w praktyce. W przeciwieństwie do anonimowych agencji, jakie przedstawiają jedynie swoją ofertę, nie ryzykujemy współpracy z niewiadomymi agencjami. Wybierając i szukając zatem agencji SEO, która będzie pozycjonowała naszą stronę internetową, zdecydowanie warto sprawdzać rekomendacje oraz portfolia i doświadczenie. Dzięki zrealizowanym projektom będziemy mogli wywnioskować czy dana agencja SEO jest rozchwytywana i polecana między klientami oraz jakiego typu projekty wykonywała. Jest to spory sygnał świadczący pozytywnie lub negatywnie o danej agencji na który warto zwrócić uwagę. Jeśli istnieje taka możliwość, możemy skontaktować się z byłymi lub obecnymi klientami danej agencji SEO oraz porozmawiać na temat współpracy z firmą. Dobre agencje SEO często przedstawiają spis klientów i rekomendacje na swojej stronie internetowej, co powinno być sporym ułatwieniem.

Szeroka oferta i elastyczne sposoby rozliczania się

Kolejnymi dobrymi cechami, które posiadają jakościowe agencje SEO, jest szeroka oferta oraz elastyczne sposoby rozliczania się. Dzięki szerokiej ofercie będziemy mogli kompleksowo i skutecznie pozycjonować naszą stronę internetową i nie będziemy musieli korzystać z usług kilku firm lub specjalistów. Jeśli promujemy się w sieci również na inne sposoby, warto wybierać agencje SEO, które oferują dodatkowe usługi związane z digital marketingiem. W ten sposób będziemy mogli uzyskać spory rabat, zamawiając dużą ilość usług, a także komfortowo współpracować jedynie z jedną agencją. Wybierając odpowiednią firmę, warto zorientować się na temat sposobów rozliczania się za wykonaną pracę. Dobre agencje SEO będą oferowały różne metody rozliczania się od umowy abonamentowej poprzez hybrydową do efektowej lub umożliwiały wykupienie poszczególnych usług niezależnie bez wiązania się jakąkolwiek umową z agencją.

Jakość kontaktu i dobre wrażenie

Elementem, na który uwagi nie zwraca zbyt wiele osób podczas wybierania agencji SEO, a który daje sporo przydatnych informacji na temat agencji, jest jej dobre wrażenie. Profesjonalna agencja SEO przede wszystkim będzie oferowała jakościowy kontakt, a będzie odbywał się on sprawnie, bezproblemowo i na wysokim poziomie. Szybkie odpisywanie na wiadomości, zapewnienie swobodnej i komfortowej rozmowy telefonicznej lub osobistej czy pozytywny wizerunek agencji świadczą o takiej samej współpracy w przyszłości. Bardzo często nasze przeczucia nie mylą nas i powinniśmy zdać się na nie również w tej kwestii. Choć nie powinien być to decydujący czynnik, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na takie niuanse, które mogą świadczyć o proklienckim podejściu lub wręcz przeciwnie.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.