jak mierzyc wyniki pracy seo

Jak mierzyć wyniki współpracy z agencją SEO

Sprawdzanie czy agencja SEO wywiązuje się ze swojej umowy, pozycjonując skutecznie naszą stronę internetową, jest bardzo ważną kwestią. Wiele osób chciałoby to egzekwować i sprawdzać, ale nie wie, jak ma to robić. Istnieje na to kilka różnych sposobów, które przedstawiamy w dalszej części tekstu oraz podpowiadamy jak sprawdzać oraz analizować czy działania agencji SEO rzeczywiście przynoszą pozytywne efekty.

Regularne raporty agencji SEO

Pierwszym sposobem na sprawdzanie i zweryfikowanie pracy agencji SEO jest proszenie o regularne raporty. Dobre agencje SEO przygotowują je miesięcznie i robią to systematycznie bez jakichkolwiek ingerencji klienta. W raportach tych umieszczają działania, które wykonały oraz efekty swoich prac. Otrzymując regularne raporty, będziemy wiedzieli jakimi elementami zajmuje się obecnie agencja SEO, jakie prace wykonała, a także jakie efekty przyniosły starania specjalistów. Już tylko na tej podstawie będziemy mogli określić czy agencja SEO wywiązuje się z danej umowy i działa w sposób, jaki z nami ustaliła. Obowiązek tworzenia i przesyłania raportów z wykonanej pracy możemy również zawrzeć w umowie o pozycjonowanie, którą podpiszemy na początku promowania strony w wyszukiwarce Google.

Audyty automatyczne i agencyjne

Kolejnym pomysłem na sprawdzenie agencji SEO, która pozycjonuje naszą stronę internetową, jest wykonywanie audytów SEO. Chcąc sprawdzić aktualne postępy w pozycjonowaniu, możemy regularnie wykonywać darmowe audyty automatyczne na specjalnych serwisach internetowych. W sieci istnieje wiele tego typu witryn, gdzie otrzymamy raport w ciągu kilku minut z najważniejszymi elementami dotyczącymi naszej witryny internetowej oraz statystykami. W ten sposób możemy regularnie sprawdzać postępy w pozycjonowaniu i robić to anonimowo oraz komfortowo i niezależnie. Jeśli chcemy sprawdzić, czy agencja SEO wywiązuje się z umowy, możemy również zlecić audyt strony internetowej innej agencji SEO. Jest to już bardziej zaawansowana weryfikacja naszej agencji SEO, ale warto przeprowadzać ją szczególnie wtedy kiedy wydajemy bardzo duże budżety na pozycjonowanie strony.

Google Analytics i Google Search Console

Dwoma bardzo dobrymi narzędziami, które możemy obsługiwać samodzielnie i dzięki którym możemy sprawdzać postępy w pozycjonowaniu naszej strony internetowej – są Google Analytics i Google Search Console. W narzędziach tych będziemy mogli sprawdzić m.in. takie dane jak:

  • dane dotyczące ruchu internetowego
  • konwersję różnego rodzaju
  • typ pozyskiwanego ruchu
  • dane związane z pozycją i hasłami w Google
  • informacje o problemach z szybkością działania witryny

Narzędzie Google Search Console jest prostsze w obsłudze i dostarcza podstawowych informacji o naszej stronie internetowej, a z kolei Google Analytics jest kopalnią wiedzy na temat naszej strony internetowej, Gdzie możemy sprawdzać bardzo wiele różnorodnych informacji na temat naszej witryny. Oba narzędzia dostarczać będą nam jedynie danych statystycznych. Jeśli jednak poszukujemy konkretnych informacji na temat naszej strony internetowej np. odnośnie ruchu, będą w zupełności wystarczające – aby na bieżąco monitorować jak agencja SEO radzi sobie z pozycjonowaniem naszej strony internetowej.

Przede wszystkim oceń czy współpraca jest opłacalna

Gdy wiemy już, w jaki sposób mierzyć wyniki współpracy z agencją SEO oraz jak je analizować, warto na samym końcu tego tematu przedstawić bardzo przydatną wskazówkę, która pomoże nam ocenić czy współpraca z agencją SEO jest dla nas korzystna. Nigdy nie należy patrzeć tylko i wyłącznie na konkretne czynniki czy wyniki oraz analizy. W niektórych sytuacjach nawet dobre efekty nie będą dla nas zadowalające, a w niektórych nawet słabe wyniki będą generowały dla nas zadowalające zyski. Do oceny współpracy z agencją SEO należy zatem podchodzić indywidualnie. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy współpraca z agencją marketingową jest po prostu opłacalna.

Aby to zrobić, powinniśmy zestawić koszty, jakie ponosimy w związku z pozycjonowaniem strony internetowej, a także zyski, jakie uzyskaliśmy od momentu rozpoczęcia działań. Ocenę taką możemy wykonywać w różnych odstępach czasowych, lecz należy pamiętać, że wyniki pozycjonowania widoczne są dopiero po pewnym czasie i należy wziąć to pod uwagę gdy będziemy oceniali czy współpraca jest opłacalna. W takim momencie należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty takie jak koszt pozyskania klienta, komfort współpracy, satysfakcja z efektu marketingowego czy jakość działań promocyjnych i po prostu odpowiedzieć sobie na pytanie — czy akceptujemy obecne profity i opłatę za nie.

Podobnie jest z wyborem szaty graficznej dla naszej strony internetowej, na starcie nie opłacalne może być stworzenie własnego layoutu, lepiej postawić na gotowy szablon do WordPress, w przypadku sklepów będą to wtyczki do WooCommerce.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.