marketing tekst

Ile słow powienien zawierać tekst na blogu?

Jednym z najprostszych sposobów zwiększenia widoczności wpisu na blogu jest optymalizacja jego długości oraz jakości. Chociaż liczba słów nie ma bezpośredniego wpływu na wyniki wyszukiwania, to jednak tworzenie treści o długiej formie daje możliwości dogłębnego omówienia tematu, a co za tym idzie poprawę pozycji strony w wyszukiwarkach. W tym artykule dowiedzą się Państwo również, dlaczego liczba słów ma znaczenie podczas pozycjowania stron internetowych oraz jak można określić idealną długość treści.

Jak ważna jest liczba słów dla SEO?

Większa liczba słów pozwala wyszukiwarkom, takim jak Google, lepiej zrozumieć Państwa treść. Wyszukiwarki wykorzystują treść do określenia autorytetu, istotności i wiarygodności stron internetowych. Z tego powodu im dłuższy jest tekst, tym większa szansa na dostarczenie wysokiej jakości treści. Zbyt krótki tekst nie ma szans na osiągnięcie wystarczającego rankingu i dlatego może osiągać słabe wyniki w wynikach wyszukiwania.

Tworząc długi wartości w oczach Googla tekst można zagłębić się w tematy i dostarczyć czytelnikom wartościowy kompletny artykuł, który rozwiąże jego wszystkie problemy. Długa jest bardziej kompleksowa, może przykuć uwagę czytelnika na dłużej, co może pomóc w podniesieniu pozycji w rankingu.

Google nie potwierdziło, że czas jaki czytelnik spędza na stronie internetowej przed powrotem do wyszukiwarki, jest czynnikiem rankingowym. Jednak bardzo często pracownicy Googla sugerują, że tak może być chociażby, chociażby Nick Frost podczas konferencji w 2017 roku.

W długim wpisie na blogu mamy możliwość dogłębnego omówienia głównego tematu, udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania czytelników i linkowania wewnętrznego do pokrewnych podtematów. Aby uniknąć powtórzeń, należy oczywiście stosować semantycznie powiązane słowa kluczowe, które zapewnią bardziej kontekstowe tło i pomogą Google lepiej zrozumieć treść. Ponadto, Należy także pamiętać, że dłuższe posty mają tendencję do pozyskiwania większej ilości poleceń w social mediach niż ich krótsze odpowiedniki.

Od czego zależy długość wpisu na blogu firmowym

Ogólnie rzecz biorąc należy dążyć do długich treści zawierających około 2500 słów, by szczegółowo opisać dany temat. Chociaż nie ma minimalnej liczby słów jaką należy pisać to jednak mała ilość treści może zaszkodzić Państwa wynikom SEO.

Zawsze należy pamiętać, że tworzy się treści dla czytelników, a nie dla wyszukiwarek. Dlatego też, jeżeli zastanawiasz się nad idealną długością treści dla swoich blogów, należy lepiej poznać swoich odbiorców. W tym celu możemy wykorzystać analitykę do zbadania czasu przebywania na stronie i wskaźnika odrzuceń. Można sprawdzić zaangażowanie jak i bezpośrednio zapytać swoich docelowych odbiorców o długość artykułu.

tresc seo

Tematyka wpisu a jego długość

Kolejnym czynnikiem, który należy uwzględnić przy ustalaniu długości treści jest tematyka, którą chcemy poruszyć, jeżeli tworzymy treści edukacyjne możemy napisać więcej słów na artykuł, aby obszernie wyjaśnić dany temat. Jeżeli jednak piszemy o nowościach i innych aktualnych tematach, lepiej wybrać krótki, przyciągający uwagę artykuł.

Cel powstania treści

Być może naszym celem jest zaangażowanie odbiorców na urządzeniach mobilnych. W tym przypadku powinniśmy dodać treści w krótkiej formie, a szczegółową treść umieścić w rozwijanych zakładkach. Jeżeli jednak chcemy dogłębnie omówić dane zagadnienie wówczas stosujemy treści długie zawierające dużą ilość grafik jako przerywniki.

Sprawdź bezpośrednią konkurencję

W tym celu wystarczy sprawdzić bezpośrednich konkurentów w wynikach wyszukiwania, aby przekonać się, jak obszernie wyczerpują temat, na który chcemy pisać. Jednak zawsze trzymamy się zasady, im bardziej konkurencyjna jest branża, tym więcej słów potrzeba, by wpisy wylądowały na upragnionej pierwszej stronie Google.

Miejsce publikacji

Pisząc artykuł należy również zastanowić się nad jego optymalizacją pod kątem platformy, na której zostanie opublikowany, czy to na stronie internetowej, czy na platformie mediów społecznościowych. Jeżeli miejscem publikacji jest LinkedIn, to najlepiej sprawdzają się posty zawierające od 1900 do 2000 słów. Tej długości treści otrzymują najwięcej polubieni oraz komentarzy na LinkedIn.

Czy każdy post na blogu powinien mieć taką samą długość?

Nasze testy pokazują, że treści o długiej formie mają tendencję do osiągania lepszych wyników niż treści o krótkiej formie. Nie oznacza to jednak, że każdy wpis na blogu powinien mieć tysiące słów. Jeżeli wydaje się Państwu, że odpowiednio wyczerpaliście temat, to powinno to wystarczyć.

tekst to nie gazeta

Wpis o długości 300 do 500 słów – Szybkie wpisy newsowe lub branżowe

W przypadku krótkich postów zaletą jest szybkość informacji oraz ich zwięzłość. Dostarczając najnowsze informacje wszystkim zależy na czasie, oczywiście zachowując jednocześnie zwięzłość informacji.

Artykuł o długości 750-999 słów – niszowe tematy

Tekst o długości 750 słów jest wystarczająco krótki, jednak powinien dać Państwu wystarczająco dużo możliwości, by omówić wszystkie podstawy danego tematu. Takie krótkie i zwięzłe blogi mogą być dobrze pozycjonowane w wyszukiwarkach dla słów o małej konkurencyjności. Idealne dla treści treści niszowe o małej konkurencji.

Tekst o długości 1000 do 1999 słów

Chociaż nie ma jednoznacznych wytycznych co do tego, jak długa powinna być treść klastra, wpis na blogu o długości 1.000 do 1.500 słów powinien dać wystarczająco dużo możliwości, by nasycić tekst odpowiednią ilością słów kluczowych. Taki tekst pozwala dostarczyć więcej informacji czytelnikom. Teksty zawierające od 1000 do 1500 słów mają również duże szanse na uzyskanie dużej ilości udostępnień w mediach społecznościowych.

2000+ słów to wartość pozwalająca skutecznie walczyć o pozycje w Google.

Jeżeli pozycje w wyszukiwarce mają znaczenie, to pisanie treści o dużej objętości jest najlepszym sposobem na ich pozyskanie. Wpisy eksperckie zawierające duża liczbę wyrazów poruszają tematy obszerniej niż przeciętne wpisy na blogu. Zazwyczaj dostarczają znacznie więcej informacji użytkownikowi. Dłuższe wpisy mogą być trudniejsze do napisania, ale zapewniają dużo większy ruch na mniej kluczowe frazy.

Oczywiście długość wpisów na zależy od tematu, który poruszamy, celów i konkurencji. Jeżeli naszym celem jest pozyskanie ruchu organicznego, należy sprawdzić konkurencję w Google dla tego tematu. Ile słów zawierają artykuły na pierwszej stronie? Jak obszernie omawiają poszczególne podtematy? Można również zaoszczędzić czas i skorzystać z narzędzi takich jak Senuto, które zrobią to za Państwa automatycznie.

Jak pisać wysokiej jakości długie treści, które przyciągają uwagę odbiorcy

Pisanie długich treści wiąże się z poważnymi wyzwaniami, a jednym z nich jest utrzymanie zaangażowania. Nie wszystkie długie wpisy potrafią przyciągnąć i utrzymać uwagę czytelników. Jednak, żeby przejść do atytykułu, musimy przygotować artykuł pod względem współczynnika klikaności na stronach wyszukiwania.

Tytuł i opis – najważniejszy element w tekście!

Tytuł strony i opis pod nim to z reguły dwie pierwsze rzeczy, które ludzie widzą w wyszukiwarkach. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, aby uczynić je bardziej atrakcyjnymi jak np.: użycie słów wywołujących emocje lub dodanie liczb. W każdym przypadku należy unikać nadmiernych obietnic i nadawania tytułom charakteru clickbaitu, co może prowadzić do wysokiego wskaźnika odrzuceń i ostatecznie obniżyć pozycję w wyszukiwarkach. W wielu przypadkach optymalizując tekst zapominamy o tych zasadach przez co nie dochodzi do żadnej interakcji ze stroną.

Rozbijanie długiej ściany tekstu

Czytelnicy mogą uznać długie teksty za zbyt nużące do czytania. Jeżeli czytelnicy zobaczą długie jednolite kawałki tekstu, mogą opuścić Państwa stronę w poszukiwaniu innych wpisów na blogu o łatwiejszej przyswajalności. W tym celu stosujemy nagłówki i podtytuły sekcji, aby podzielić treść na zrozumiałe i czytelne fragmenty.

Dodawanie zdjęć do tekstów

Dodawanie zdjęć, grafik, filmów i innych pomocy wizualnych może pomóc w rozbiciu dużych fragmentów tekstu. Dzięki temu Państwa czytelnicy będą bardziej zaangażowani. Ponadto należy pamiętać o dodaniu tekstu alt do każdego zdjęcia, aby ułatwić SEO.

Aktualizacja treści powinna być główną strategią SEO

tekst na strony internetowe

Załóżmy, że opublikowaliśmy długi artykuł dotyczący pozycjonowania stron internetowych przed ostatnim updatem algorytmu, który dramatycznie wpływa na sposób w jaki strony internetowe są postrzegane przez wyszukiwarki. W tym przypadku należy odpowiednio zaktualizować treści opublikowane i poinformować nowych odbiorców o zmianach dotyczących pozycjonowania stron. Takie aktualizacje pozwalają na:

Dodanie nowych słów kluczowych i dalsze ramkowanie treści w Google.

Czy wiesz, że 15% zapytań co roku jest nowych, co oznacza, że w Google nigdy wcześniej ich nie było? Co więcej, popularność niektórych słów kluczowych może się zmienić od czasu ostatniej aktualizacji treści na stronie internetowej. Chociaż Google bardzo dobrze radzi sobie z intencją zapytań do wyszukiwarki, należy systematycznie aktualizować treść, by obejmowała wszystkie nowe zagadnienia.

Aktualizacja treści pozwala utrzymać pozycje strony w rankingu.

W przypadku artykułów dotyczących mocno konkurencyjnego tematu istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jego pozycja w wyszukiwarkach zmieni się kilka razy dziennie, ponieważ coraz więcej konkurentów stara się o miejsce w rankingu na ten sam temat. Poza tym, ludzie chętniej czytają o aktualnych wydarzeniach niż o starych.

Czy liczba słów w tekście ma największe znaczenie dla SEO ?

Długość wpisu może pomóc w optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek. Jednak w ostatecznym rozrachunku liczy się jakość strony jako całokształt. Niezależnie od tego, jak długi lub krótki będzie artykuł, jeżeli strona nie będzie przedstawiała żadnej wartości dla Google, długi artykuł nie będzie zajmował wysokich pozycji w wyszukiwarkach.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.