jak zoptymalizowac strone

Dlaczego szybkość jest ważna i jak przyspieszyć WordPress?

Podstawą w prowadzeniu biznesu jest dziś nowoczesna strona internetowa, jednak samo jej stworzenie nie gwarantuje sukcesu i musi ona spełniać wiele wymogów, by być dobrze wypozycjonowaną. Chociaż w SEO największy nacisk kładzie się na optymalizację treści, to szybkość ładowania strony jest niezwykle ważnym czynnikiem. Jaką jednak gra ona rolę i jak znacząco ją przyspieszyć?

szybki wordpress

Niecierpliwość internautów a SEO

Nowoczesna strona internetowa musi przede wszystkim szybko się ładować, co jest ważne zarówno dla jej potencjalnych czytelników, jak i dla samej wyszukiwarki Google. Kiedy zniecierpliwiony wolnym ładowaniem strony internauta szybko ją opuszcza, algorytmy rejestrują to, nakładając karę na stronę w postaci zepchnięcia jej niżej w rankingu wyników wyszukiwania.

Co jednak oznacza wolne ładowanie się strony? Tak naprawdę dla większości internautów konieczność czekania więcej niż 2-3 sekundy jest bardzo frustrująca i często po prostu opuszczają oni stronę, zanim się ona załaduje. Każdy w ten sposób utracony czytelnik to potencjalna spora strata dla biznesu, szczególnie jeżeli strona ma charakter typowo sprzedażowy, lub gdy jest ona sklepem internetowym.

W praktyce ładowanie strony zaczynające się od pięciu sekund całkowicie dyskwalifikuje ją w oczach większości internautów, a także katastrofalnie wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Szybka strona, z kolei, cieszyć się będzie znacznie większym zainteresowaniem internautów i przychylnością ze strony robotów Google, co wpłynie na realny jej awans, nawet bez specjalnych zabiegów w zakresie pozycjonowania. Szybka strona internetowa plus dobra treść na niej, a także podrasowanie jej pod SEO, doprowadzą do wysokiej konwersji.

Jak zoptymalizować WordPress?

Stronę internetową można przyspieszyć na wiele sposobów. Jeżeli jesteś właścicielem biznesu, to najlepiej jest powierzyć to zadanie specjalistom. Wiele agencji SEO świadczy też usługi w zakresie budowania stron internetowych i optymalizacji tych już istniejących. Hobbystyczną stronę internetową lub bloga możesz przyspieszyć samodzielnie.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań konieczne jest zbadanie faktycznej szybkości strony. Popularnym narzędziem jest tu Google PageSpeed Insights, za pomocą którego można za darmo przeanalizować stronę i otrzymać raporty wraz z jasnymi wytycznymi.

Co ważne, raporty są sporządzane także i dla szybkości strony na urządzeniach mobilnych. Dla pozycjonowania SEO bardzo ważna jest dziś lekkość strony na telefonach i tabletach, gdyż to na nich najczęściej konsumowane są treści. Pozycjonowanie stron pod urządzenia mobilne to dzisiaj podstawa.

Innym narzędziem jest Pingdom Website Speed Test, które prezentuje o wiele bardziej szczegółowe informacje niż narzędzie od Google. Pingdom Website Speed Test w przejrzysty sposób pokazuje, jakie elementy i czynniki spowalniają stronę internetową i daje jasne wskazówki dotyczące jej przyspieszenia. Bardzo podobnym narzędziem jest GTMetrix. Z użyciem tych narzędzi pozycjonowanie stron dzięki ich przyspieszeniu okaże się o wiele łatwiejsze.

Firma świadcząca usługi hostingowe – bardzo ważny wybór dla biznesu

Szybkość ładowania strony w ogromnym stopniu zależy od firmy świadczącej usługi hostingowe dla Twojego biznesu. Jeżeli poważnie myślisz o rozwoju firmy i o sprzedaży, wybierz dobry hosting, który nie tylko sprawi, że twoja strona będzie szybka, ale też w jego ramach często otrzymasz dostęp do licznych narzędzi wspomagających optymalizację szybkości strony, a nawet optymalizację SEO.

Nie zawsze jednak Twoja strona będzie wymagać najlepszego hostingu. Sporo zależy tu od jej struktury. Jeżeli jest ona tylko prostą wizytówką i nie posiada ona złożonej hierarchii, składając się tylko ze strony głównej, to tak naprawdę średniej jakości hosting będzie tu wystarczający, gdyż strona będzie lądować się szybko.

Zanim wybierzesz firmę hostingową, odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Jak duża jest twoja strona?
  • Jaki rodzaj treści na niej zamieszczasz? Czy jest to tylko tekst, a może też spora ilość zdjęć i plików wideo?
  • Jaki jest ruch na Twojej stronie i ilu masz odwiedzających w miesiącu?
  • Czy spodziewasz się w niedługim czasie większego wzrostu ruchu na stronie?
  • Czy będziesz używać jakiegoś systemu zarządzania treścią (CMS), takiego jak WordPress, a może Twoja strona ma być statyczna?

Jeżeli dopiero startujesz z biznesem, dobrym rozwiązaniem może być hosting współdzielony, czyli taki, w ramach którego z jednego serwera korzysta wielu użytkowników, a więc i innych firm. Taki hosting może być dobry dla prostych stron z niedużym ruchem, jednak absolutnie nie sprawdzi się on w przypadku skomplikowanych stron, czy stron e-commerce, w tym sklepów internetowych.

Dla bardziej skomplikowanych stron zdecydowanie lepszy będzie hosting VPS, czyli prywatny serwer wirtualny. Jest on odizolowanym środowiskiem stworzonym na fizycznym serwerze, które ma przydzieloną określoną część jego zasobów i możliwość instalacji wybranego przez siebie systemu operacyjnego i narzędzi. W ramach hostingu VPS samodzielnie administrujesz takim środowiskiem, co daje Ci spore możliwości.

Jeżeli jednak poważnie myślisz o swoim biznesie, wybierz opcję, jaką jest dedykowany serwer, który będzie cały do Twojej dyspozycji i posiadać będzie nieograniczone możliwości konfiguracji. Taka opcja to jednak znacznie wyższe opłaty. Dla większości niewielkich firm hosting VPS, czyli opcja pośrednia, jest najlepszym wyborem.

Wybierając firmę hostingową, koniecznie też zapoznaj się z opiniami o niej i o tym, jakie zapewnia wsparcie. Hosting dobry dla biznesu powinien zapewniać wsparcie jakości premium 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Niestety, coraz więcej pojawia się firm hostingowych, które oferują usługi w atrakcyjnej cenie, nie zapewniając firmom potrzebnego wsparcia i bardzo wolno reagując na próby kontaktu.

Dobrą firmę hostingową można też poznać po tym, jakie informacje ma zawarte na swojej stronie. Dobry dostawca hostingu powinien mieć wiele artykułów i bardzo obszerny dział pomocy na stronie, wraz z obszernymi wskazówkami i sekcją często zadawanych pytań, wraz z obszernymi odpowiedziami na nie.

Cache strony – jaki ma wpływ na szybkość jej ładowania?

Ważnym czynnikiem dla ładowania strony jest cache, czyli pamięć podręczna sprzętu lub oprogramowania, która przechowuje treści przez dłuższy czas, by mogły one być szybciej załadowane. Jeżeli zadbasz o poprawne użycie cache strony, to będzie się ona ładować o wiele szybciej, co poprawi optymalizację pod SEO i zaowocuje wyższą konwersją.

Cache można podzielić na:

  • Pamięć podręczną witryny – na ten element nie masz dużego wpływu, gdyż tu wszystko dzieje się po stronie użytkownika. Możesz jednak ustawić, jak długo strona może być przechowywana w pamięci podręcznej przeglądarki. Jeżeli masz stronę, na której w zasadzie nic nie zmieniasz i na której przybywa bardzo niewiele nowych elementów i treści, możesz tę wartość ustawić na długi okres. Jeżeli jednak Twoje strona zawiera elementy, które często się zmieniają, zadbaj o to, by były one często odświeżane, gdyż nawet po dokonaniu aktualizacji, Twój potencjalny klient będzie widział starą wersję strony.
  • Pamięć podręczną przeglądarki – pokrywa się ona z pamięcią podręczną witryny, tylko jest kontrolowana bezpośrednio nie przez użytkownika, a przez jego przeglądarkę. Nie masz dużego wpływu na ten czynnik. Przeglądarki internetowe mają zapisane ustawienia, jak długo elementy takie, jak kod HTML, CSS, JavaScript, obrazy, wideo i dźwięki mają być przechowywane w cache przeglądarki.
  • Pamięć podręczna serwera – istnieje wiele sposobów buforowania, a w tym przypadku to Ty jesteś odpowiedzialny za wszelkie ustawienia. Cache serwera ma go odciążyć, gdyż zanim wyśle on do internauty stronę, sprawdza on, czy jest potrzeba wysłania jej całości, czy wystarczy przesłać tylko określone jej części. Dobra firma hostingowa powinna zapewniać serwery z dobrym buforowaniem, nad którym będziesz miał sporą kontrolę.

Gdy Twoja strona jest gotowa, możesz zainstalować pluginy do obsługiwania pamięci podręcznej na serwerze, jeżeli korzystasz na przykład z WordPressa. Według nas do najlepszych pluginów należy Typek WordPress cache plugin. Oba są doskonale udokumentowane i raczej proste w konfiguracji. Do tego posiadają one sporą społeczność użytkowników zawsze chętnych pomóc w przypadku wątpliwości.

Optymalizacja kodu strony i multimediów

Szybkość ładowania strony zależy też od jakości jej kodu. Bardzo często zdarza się, że kod jest niezoptymalizowany i tak naprawdę ten sam efekt dałoby się osiągnąć przy użyciu znacznie mniejszej jego ilości.

Jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć stronę, zainteresuj się zagadnieniem, jakim jest minifikacja kodu HTML CSS i JavaScript. W przypadku większych stron zabieg taki czyni cuda, jednak jest bardzo skomplikowany i zdecydowanie lepiej oddać tu stronę w ręce specjalistów. Minifikacja kodu strony bardzo korzystnie wpływa na SEO i na samo doświadczenie czytelników ją odwiedzających.

Innym zagadnieniem jest optymalizacja zdjęć i multimediów. Obecnie dostępne są liczne narzędzia i algorytmy, które potrafią zmniejszyć znacznie rozmiar miejsca zajmowanego przez grafikę bez utraty jej jakości. Załóżmy, że na stronie głównej masz 8 zdjęć i każde z nich ma 6 MB. Daje to 48 MB, a to całkiem sporo. Używając narzędzia do optymalizacji, możesz każde z tych zdjęć zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent bez widocznej utraty jakości.

Najlepiej kierować się jednak zasadą, która mówi, by nie umieszczać na stronie zdjęć, jeżeli nie są one konieczne i jeżeli nie są one bezpośrednio związane z treścią. Oczywiście, w przypadku sklepu internetowego, w przypadku którego optymalizacja grafik przyniesie najbardziej zauważalne efekty, zdjęcia są konieczne, jednak już na blogu firmowym można z nich zrezygnować.

Powyższe wskazówki dotyczące tego, jak zwiększyć szybkość strony, pomogą Ci pozytywnie wpłynąć na SEO strony i zwiększyć konwersję. Szybkość ładowania strony to czynnik, który wiele firm pomija i jeżeli się nim żywo zainteresujesz, wyprzedzisz wielu konkurentów. Jeżeli zadbasz przy tym o dobrą optymalizację znajdujących się na nich treści pod SEO, otworzy Ci to prostą drogę do sukcesu.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura bez VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.