dobra strona internetowa

Dobra strona internetowa – Czyli jaka?

Core Web Vitals to zestaw metryk używanych przez Google do oceny technicznej jakości stron internetowych. Optymalizacja motywu oraz szablonów stron pod kątem tych metryk jest konieczna. Optymalizacja strony pod względem Core Web Vitals wpływa pozytywnie na doświadczenia użytkownika, co w połączeniu z szybkim ładowaniem i wysoką wydajnością może skutecznie zwiększyć ranking strony w wyszukiwarkach.

Zrozumienie czym jest dobra strona internetowa.

Web Vitals to inicjatywa Google mająca na celu dostarczenie ujednoliconych wytycznych dla właścicieli stron internetowych, które są niezbędne do dostarczania pozytywnych doświadczeń użytkownikom w sieci.

Core Web Vitals mają zastosowanie do wszystkich stron internetowych zarówno tych opartych na WordPress jak i sklepów wykorzystujących WooCommerce, CWV powinny być mierzone przez wszystkich właścicieli stron internetowych i spełniać wytyczne na wszystkich urządzeniach, zarówno mobilnych jak i stacjonarnych.,

Każdy z podstawowych parametrów reprezentuje odrębny aspekt wpływający na doświadczenia użytkownika oraz odzwierciedla rzeczywiste doświadczenie użytkownika. W skrócie Google przygotował zestaw metryk, które mierzalne i obrazują rzeczywiste działanie Twojej strony.

Podstawową rzeczą, którą muszą zrozumieć właściciele sklepów internetowych jest to, żeby na pierwszym miejscu zawsze stawiać odczucia użytkowników. Google nie chce, aby ludzie byli sfrustrowani przechodząc z wyników wyszukiwania na strony znajdujące się w top 10. Z tego powodu jakość i szybkość strony ma ogromne znaczenie.

Core Web Vitals stawiają na pierwszym miejscu użytkowników i ich doświadczenia z witryną, a nie semantykę kodu strony.

Kluczowe cechy strony, które Google uważa za najważniejsze, mogą się zmieniać z czasem. Co oznacz, że nasza witryna może dziś spełniać wszystkie wytyczne Google, by za miesiąc nie spełniać żadnych. Musimy pamiętać, że wraz z rozwojem technologii internetowych, zmieniają się oczekiwania użytkowników dotyczące działania stron internetowych. Na chwilę obecną wygląd i szybkość strony ma ogromne znaczenie dla Core Web Vitals z tego powodu warto postawić na sprawdzone rozwiązania mające na celu pogodzenie obu czynników, w przypadku WordPress dobrym wyjściem może być wykorzystanie page builderów typu Divi lub Elementor. Jednak skupiając się na metrykach musimy wiedzieć co właściwie mierzą i jak tworzyć czy też wyklikiwać szybkie strony internetowe.

FID– Mierzy czas w milisekundach pomiędzy pierwszym działaniem użytkownika a czasem odpowiedzi przeglądarki. Możesz zobaczyć na wielu analizach prędkości witryny błąd “blokowanie renderowania” To jest właśnie to, do czego się to odnosi.

Jeśli masz stronę ładującą duże skrypty jako pierwsze to konsekwencją tego będzie przedłużone lub zablokowane ładowania strony dopóki proces ładowania i wykonywania skryptów się nie zakończy. Niektóre elementy nie mogą być ładowane podczas generowania strony, ponieważ może wystąpić blokada renderowania. Obecnie uważa się, że FID jest najważniejszą metryką w zbiorze Core Web Vitals.

First Contentful Paint (FCP) jest to moment, w którym wyświetlany jest pierwszy element DOM, który zazwyczaj jest obrazem lub tekstem. Ta metryka nie mierzy pustych lub nie pełnych elementów takich jak stałe kolory tła lub puste przestrzenie na stronie.

FCP jest dość interesującą metryką, ponieważ nie wskazuje ona na szybkość strony tylko stara się odzwierciedlić szybkość witryny z perspektywy użytkownika. FCP mierzy czas, w którym użytkownik zobaczy pierwszy fragment Twojej strony na WordPress. Kiedy użytkownik widzi, że pierwszy element strony pojawia się szybko może poczekaj nieco dłużej na załadowanie się reszty strony.

Largest Contentful Paint (LCP) to czas potrzebny na wyświetlenie największej części strony wiodcznej na erkanie. Idealnie byłoby, gdyby największa część treści pojawiła się zanim załaduje się reszta witryny. To także jak FCP wpływa na odbiór strony przez użytkowników. LCP wpływa na ogólne doświadczenia użytkownika przeglądając naszą stronę internetową i powinien być jednym z elementów, na których skupiasz się podczas tworzenia sklepu internetowego na WooCommerce.

Cumulative Layout Shift (CLS) jest miarą tego, jak bardzo zawartość strony zmienia pozycję podczas ładowania strony internetowej. Jeśli kiedykolwiek wszedłeś na stronę internetową i widziałeś, jak wszystkie obrazki skaczą i byłeś zmuszony do czekania na ustabilizowanie strony, to właśnie miałeś do czynienia z długim czasem CLS. Elementy na stronie poruszają się bez interakcji użytkownika mają ogromny wpływ na jego doświadczenia.

Podstawowym założeniem CWV jest to, że Google może śledzić doświadczenia użytkowników w czasie rzeczywistym, oznacza to, że programiści stron internetowych i właściciele witryn muszą odrzucić starsze aspekty wpływające na wyniki szybkości stron. Nowe metryki nie obejmują starych standardów dla urządzeń mobilnych. Dziś google uznaje, że każda strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych i nie jest to pozytywny czynnik rankingowy. Jednak brak posiadania strony dostosowanej do urządzeń mobilnych może negatywnie odbić się na pozycjach w wyszukiwarce.

To samo dotyczy SSL i upewniając się, że witryna działa na HTTPS. Z wszechobecnością darmowych certyfikatów SSL poprzez hostingi i usługi takie jak Let’s Encrypt, posiadanie bezpiecznej strony nie jest już warte wyróżnienia. Jest to domyślny stan dla stron internetowych. Według nas Google nie premiuje już stron tylko za to, że posiadają certyfikat, jednak jego brak może negatywnie wpłynąć na pozycje w Google.

To samo tyczy się Safe Browsing Experience na stronie WordPress (tj. brak złośliwego oprogramowania). Nie ma nagrody za to, że Twoja strona jest bezpieczna, jest tylko kara za problemy z bezpieczeństwem.

Jak mierzyć podstawowe parametry strony?

Lighthouse jest podstawowym oprogramowaniem, które mierzy podstawowe Core Web Vitals. Jest on zintegrowany z innymi narzędziami, ale można również uruchomić prosty audyt Lighthouse, aby uzyskać jak najwięcej informacji o stronie. Jest to najbardziej techniczny z wszystkich dostępnych narzędzi na rynku.

Google Page Speed Insights narzędzie jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnione. Prezentowane wyniki są bardziej przyjemne dla użytkownika.

Google Search Console – To w nim otrzymujesz raport dotyczący Twojej strony, co musisz poprawić, czego brakuje jak i jakie czasy wczytania stron generowali realni użytkownicy.

GT Metrix i Pingdom Tools to testy prędkości i wydajności stron oferowane przez firmy zewnętrzne i niezależne od Googla, które mogą dać Ci wgląd w Core Web Vitals.


Jednak nie możemy dać się zwariować – Czasami polepszenie wyniku w testach może negatywnie wpłynąć na użytkownika, a to on jest najważniejszy. Niezależnie od tego, czy chodzi o treści, które tworzysz, treści, strony internetowe to doświadczenia użytkowników są najważniejsze. Trzeba przyznać, że źle zbudowana i zaprojektowana strona będzie miała niskie notowania w rankingach jakości, więc aspekty wpływające na tworzenie szybkich stron zdecydowanie mają znaczenie.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura bez VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.