czy marketing jest skuteczny

Czy marketing internetowy jest rzeczywiście skuteczny?

Jednym z głównych pytań, które pada tuż po rozpoczęciu dyskusji o marketingu internetowym, jest to czy digital marketing jest rzeczywiście skuteczny. W takiej sytuacji odpowiedź specjalistów czy osób znających się na reklamie w internecie jest oczywista i jak najbardziej pozytywna. Wiele osób jest jednak nieświadomych, dlaczego tak się dzieje i nie jest przekonanym do marketingu internetowego. W tym tekście odpowiadamy zatem jasno i rzeczowo na pytanie, czy marketing internetowy jest rzeczywiście skuteczny, a także podajemy powody, dla których tak się dzieje.

Czy marketing internetowy rzeczywiście jest skuteczny?

Tak, marketing internetowy jest bardzo skuteczną metodą promocji marki. Jeśli jest on wykonywany w odpowiedni sposób np. przez specjalistów, profesjonalne agencje marketingowe lub nas samych gdy posiadamy odpowiednią wiedzę z pewnością będzie dawał mniejsze lub większe pozytywne profity. Dzieje się tak z wielu przyczyn, a promocja marki w internecie wielu firmom pozwoliła zrealizować liczne cele.

Sprawdzone strategie promocji internetowej

Pierwszym powodem, dla którego marketing internetowy jest skuteczny, jest wykorzystanie sprawdzonych strategii reklamy. Korzystając już, tylko z kilkunastu najpopularniejszych form reklamy internetowej mamy do dyspozycji bardzo wiele przebadanych oraz sprawdzonych metod promocji. Uzyskując na ich temat informacje, a następnie świadomie wdrażając odpowiednie strategie marketingowe możemy liczyć na przewidywalne dobre efekty. Najpopularniejsze metody promocji marki w sieci są przebadane przez wielu specjalistów, a także potwierdzone przez wiele niezależnych marek, które wdrożyły je w różnych warunkach. Poszczególne strategie marketingowe określane są na podstawie dokładnych badań, zachowania odbiorców czy analizowania realnych wydarzeń. Dzięki temu możemy korzystać ze sprawdzonych mechanizmów reklamy, która będzie dawała przewidywalne oraz dobre efekty.

Marketing internetowy działa niezależnie od wielkości marki

Rozmawiając o skuteczności digital marketingu, nie sposób nie wspomnieć o tym, iż jest on skuteczny niezależnie od wielkości marki. Jest to niezwykle sprawiedliwe – szczególnie w biznesie, który często promuje największej globalne marki i daje im przewagę na rynku. Wykorzystując marketing internetowej jest on tak samo skuteczny zarówno dla takich marek jak McDonald’s czy KFC, ale i również osiedlowych sklepów czy sklepów internetowych na WooCommerce. Wiele osób planujących wdrożenie marketingu internetowego obawia się, że będzie on nieskuteczny przy małym budżecie lub niemożliwy do skutecznego wdrożenie na małą skalę. W rzeczywistości przeznaczając mniejszy budżet reklamowy uzyskamy jedynie adekwatnie mniejsze korzyści ale będziemy mogli nadal korzystać ze sprawdzonego i skutecznego sposobu reklamy w sieci np. umieszczania contentu czy emitowania reklam w systemach reklamowych.

Dostosowanie marketingu internetowego do marki

Elementem który wpływa na skuteczność marketingu internetowego w sieci, jest również dostosowanie go do danej marki. Marketing internetowy to bardzo dużo różnorodnych strategii i typów reklamy, a także możliwości promocji z różnymi budżetami. Utworzenie programu lojalnościowego i promocja w Internecie może być skutecznym rozwiązaniem marketingowym. Wszystko to daje możliwość wybrania takiego sposobu promocji, który będzie najbardziej optymalny i korzystny dla naszej firmy czy celu, jaki chcemy osiągnąć. Dzięki temu będziemy mogli osiągać najwięcej możliwych korzyści. Bardzo duża ilość możliwości dostosowania marketingu internetowego do naszej marki będzie już siłą rzeczy przekładała się na dużą skuteczność. Niezależnie od tego, jakie cele posiadamy oraz jaką marką jesteśmy pewna część promocji będzie doskonale nadawała się do promowania naszej marki. Dzieje się tak ze względu na dużą różnorodność strategii reklamowych i możliwości dostosowywania ich w bardzo elastyczny sposób. Nie będziemy musieli zatem korzystać z jednej lub dwóch sztywnych strategii, które mogą nie sprawdzić się naszym przypadku.

Przewidywalność i transparentność strategii reklamy

Czynnikiem, który wpływa na skuteczność marketingu internetowego, jest również transparentność oraz przewidywalność reklamy internetowej. Pomijając pozycjonowanie stron internetowych, które jest samo w sobie procesem nieprzewidywalnym, digital marketing w dużej mierze jest transparentny. Wdrażając poszczególne strategie marketingu internetowego, możemy w dużym stopniu przewidzieć, jakie skutki przyniesie oraz jaki efekt uzyskamy. Dzięki temu możemy skutecznie wdrażać poszczególne strategie marketingowe, otrzymując to na czym nam zależało. Przewidywalność poszczególnych ruchów i działań promocyjnych w sieci sprawia, że możemy zaplanować nasze działania marketingowe, które przyniosą skuteczny efekt.

Jakie są koszty digital marketingu i kiedy zobaczę pierwsze efekty?

Koszty marketingu internetowego to jeden z najciekawszych, ale i budzących najwięcej emocji tematów związanych z reklamą w internecie. Bardzo często osoby chcące promować się w ten sposób nie wiedzą do końca na jakie koszty mają się nastawić i z jakimi wydatkami muszą się liczyć. Powiązanym i bardzo często padającym pytaniem jest również to kiedy zobaczymy pierwsze efekty po wydaniu środków na reklamę internetową. W tej części odpowiadamy na oba pytania i staramy się jak najbardziej przybliżyć tematykę marketingu internetowego pod tym kątem.

Jakie są koszty digital marketingu

Aby odpowiedzieć na to jedno z najpopularniejszych pytań dotyczących digital marketingu. Na początku musimy zaznaczyć, że nie ma jednej złotej i konkretnej odpowiedzi czy ogólnego cennika. Poszczególne strategie marketingowe posiadają swoją charakterystykę finansową, a w odpowiadaniu na te pytanie sprawy  nie ułatwiają również same agencje marketingowe, które oferują bardzo duży zakres cen. Mogą się często one różnić nawet kilkukrotnie.

Przede wszystkim marketing internetowy możemy przeprowadzać samodzielnie za darmo lub robić to niskobudżetowo. Nawet udając się do agencji marketingowej, możemy wybierać sposoby promocji, które nie wymagają poświęcenia dużych sum takie jak np. marketing szeptany. Będziemy mogli zatem biorąc pod uwagę kilkuzłotową cenę jednego wpisu buzz marketingu i doliczając prowizję agencji reklamować się w sieci już w cenie kilkuset złotych miesięcznie. Ekonomicznych sposobów reklamowania się jest wiele, więc nie powinniśmy mieć problemu, aby wdrożyć digital marketing jeśli dysponujemy sumami do kilkuset złotych.

W cenie do ok. 1000 zł miesięcznie będziemy mogli skorzystać już przeważnie z szerokiej gamy strategii digital marketingu. W tej cenie możemy zazwyczaj skorzystać z różnorodnych sposobów promocji takich jak np. pozycjonowanie strony internetowej, content marketing czy reklama poprzez systemy reklamowe takie jak np. Google Ads. Suma taka jest również według wielu specjalistów wydawana najczęściej przez klientów agencji, a także wystarcza na samodzielne wykupienie znacznej ilości reklam w sieci.

Marketing internetowy to również możliwości łatwego skalowania naszych działań, a więc i również wydawania dużych budżetów reklamowych. Reklamując się w sieci, możemy zatem miesięcznie przeznaczać na działania promocyjne nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a górna granica praktycznie nie istnieje. Najdroższymi sposobami reklamy w sieci będzie np. intensywne globalne pozycjonowanie strony internetowej czy szeroko zakrojone kampanie reklamowe w różnych systemach reklamowych.

Kiedy zobaczę pierwsze efekty reklamy internetowej?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy podzielić różne strategie marketingowe na kilka grup. Wykorzystując te najprostsze oraz niezobowiązujące takie jak np. marketing szeptany czy reklama w social mediach, pierwsze efekty reklamy internetowej możemy zobaczyć nawet po kilku godzinach od jej emisji. Często w takich wypadkach efekty są największe tuż po wyemitowaniu reklamy, która jest nowym materiałem np. contentem czy przekazem reklamowym.

Biorąc pod uwagę średnio zaawansowane sposoby reklamy takie jak np. reklama w systemach reklamowych, pierwsze efekty reklamy internetowej również będziemy mogli zobaczyć zaskakująco szybko, bo już nawet po ok. tygodniu. W tym wypadku należy jednak mieć na uwadze, iż będą to efekty spowodowane uruchomieniem nowego sposobu promocji i „siłą rozpędu”. Będą to też bardziej przypadkowe efekty. W przypadku reklamy internetowej w Google Ads czy Facebook Ads, agencja marketingowa czy specjaliści muszą przede wszystkim dokonać obserwacji i analizy uruchomionej kampanii reklamowej, a następnie optymalizacji, co można dokonać jedynie na podstawie doświadczenia i danych archiwalnych. Wykorzystując do tego narzędzia analyticzne np: Google Analytics WooCommerce. Uzyskanie regularnych efektów reklamy internetowej np. regularnego przypływu klientów w kontekście systemów reklamowych, możemy spodziewać się po ok. kilku miesiącach prac.

Sposobami digital marketingu — na efekty których będziemy musieli poczekać najdłużej są np. pozycjonowanie stron internetowych czy social selling. Pozycjonowanie stron internetowych jest procesem nieprzewidywalnym i długotrwałym, gdzie największe efekty uzyskujemy po osiągnięciu odpowiedniej pozycji w wyszukiwarce Google. Wypozycjonowanie strony internetowej przeważnie zajmuje od kilku miesięcy nawet do roku czasu. Jest to uzależnione od popularności fraz, pod jakimi pozycjonujemy naszą stronę internetową czy kategorii tematycznej.

Podsumowując pierwsze efekty reklamy internetowej możemy zobaczyć nawet w ciągu kilku godzin od jej rozpoczęcia, ale aby zauważyć regularne i stabilne efekty reklamowania się w sieci, musimy poczekać na to nawet do kilku miesięcy. W gamie strategii reklamowych do dyspozycji otrzymujemy różne sposoby promocji, które będą dawały zarówno szybsze jak i wolniejsze efekty. Możemy je jednak dobierać świadomie i mieć realny wpływ na to, jak szybko zaczniemy pozyskiwać klientów dla naszej marki i jak stabilne będą to efekty.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.