jak tworzyc strony internetowe

Jak tworzyć szybkie strony internetowe

Zastanawiasz się, w jaki sposób poprawić doświadczenie użytkownika podczas korzystania ze strony internetowej i czerpać większe zyski z prowadzonej działalności? W wielu sytuacjach odpowiedzią na te problemy może być optymalizacji szybkości witryny. Mówi się, że czas to pieniądz – przy projektowaniu stron internetowych to porzekadło może być szczególnie prawdziwe. Wyjaśniamy, dlaczego tak ważne jest, by strona internetowa była szybka i wyjaśniamy, jak projektować witryny, które będą wysoko oceniane przez algorytmy wyszukiwarek.

Dlaczego szybkość strony internetowej jest tak ważna?

Szybkość strony internetowej decyduje o komforcie korzystania z niej – zarówno z punktu widzenia właściciela czy obsługującego ją pracownika, jak i użytkownika/klienta. Obecnie internauci są przyzwyczajeni do płynnego działania stron internetowych. Zdecydowana większość z nich oczekuje, że zobaczy widoczne efekty ładowania się strony w czasie krótszym niż dwie sekundy. Gdy to nie następuje, pojawia się irytacja. W tej sytuacji osoby, które nie są zdeterminowane, by zapoznać się z zawartością witryny opuszczają ją. To może oznaczać rezygnację z zakupów, porzucenie koszyka lub decyzję o skorzystaniu z oferty konkurencji. To może oznaczać bardzo poważne straty w szczególności dla firm działających w sektorze e-commerce. Jak duże?

Może się wydawać, że problem dotyczący nielicznych firm, które wykorzystują przestarzałe, dawno utworzone i niemodyfikowane strony. Badania przeprowadzone przez Akamai wskazują jednak, że jest to zjawisko powszechne, w szczególności w odniesieniu do urządzeń mobilnych. Co prawda, dane dotyczące komputerów są nieco lepsze, jednak nie powinno to uspokajać właścicieli stron internetowych. Obecnie już ponad połowa ruchu w Internecie odbywa się poprzez urządzenia mobilne. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości coraz więcej osób będzie robić zakupy czy szukać informacji o produktach i usługach za pośrednictwem smartfonów. Jeżeli chcesz by klienci mogli błyskawicznie docierać do Twoich ofert wszędzie tam, gdzie jesteś, warto już dzisiaj zadbać o optymalizację strony internetowej. Warto to uczynić również ze względu na pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych, a także efektywność kampanii reklamowych

Sprawdź czy Twoja strona internetowa nie działa zbyt wolno

Zastanawiasz się, czy Twoja strona internetowa nie działa zbyt wolno? Po prostu sprawdź! Jest to bardzo łatwe i nie wiąże się z zupełnie żadnymi kosztami! W tym celu warto skorzystać z darmowego narzędzia, które udostępnia Google: PageSpeed Insights. Po wpisaniu adresu strony i kliknięciu przycisku „analizuj” dowiesz się, czy wybrana witryna spełnia podstawowe wymogi internetowe. Co ważne, w ten sposób dowiesz się nie tylko, jak Twoja strona działa na komputerach, ale i na urządzeniach mobilnych.  Dodatkowo otrzymujesz od razu praktyczne wskazówki , które z aspektów strony wymagają poprawy. Istnieją również inne, bezpłatne i płatne narzędzia, które możesz wykorzystać do analizy swojej witryny – od Google PageSpeed Insights zawsze warto jednak zacząć, gdyż dostarcza bardzo cennej wiedzy dla web-developerów i programistów.

Szybkość strony internetowej a pozycjonowanie 

Optymalizacja szybkości strony internetowej nie tylko bardzo korzystnie wpływa na doświadczenie użytkownika, ale i pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Google zdecydowanie premiuje te strony internetowe, które są „lekkie” i bez problemów wczytują się również podczas korzystania z gorszego łącza, co ma przełożenie na komfort korzystania. Najpopularniejsza wyszukiwarka nie tylko uwzględnia prędkość witryn podczas tworzenia swoich rankingów – jej algorytmy wykorzystują 

Google Core Web Vitals – nowe wytyczne Google dla webmasterów

Od maja 2021 roku Google wprowadziło zmiany w algorytmach, które pozwalają jeszcze precyzyjniej niż dotychczas mierzyć prędkość stron internetowych – są one znane pod nazwą „Google Core Web Vitals”. Jest to zbiór indeksów, które od tej pory będą nowymi oficjalnymi czynnikami rankingowymi Google – będą decydować one o konkretnej pozycji strony w wyszukiwarce. Ich wprowadzenie wynika ze zwrócenia uwagi na to, w jaki sposób prędkość stron internetowych rzeczywiście wpływa na doświadczenia użytkownika podczas odwiedzin i korzystania z nich na różnego rodzaju urządzeniach, w tym mobilnych. W  skład Google Core Web Vitals wchodzą cztery główne parametry: FCP – First Contentful Paint, FID – First Inpit Delay, LCP – Largest Contentful Paint i CLS – Cumulative Layout Shift. Każdy z nich jest obliczany osobno.

Wskaźniki te możesz poznać przy pomocy Google Search Console. W tym celu należy pobrać raport z zakładki Ulepszenia —> Podstawowe wskaźniki internetowe.

Na czym polega tworzenie szybkich stron internetowych?

Optymalizacja szybkości strony polega na podjęciu szeregu działań, które mają uczynić korzystanie z niej wygodniejszym dla użytkownika. W każdym przypadku mogą się one znacząco różnić, w zależności od tego, jakie problemy zostaną zdiagnozowane. Z tego powodu optymalizacja witryny zawsze powinna być poprzedzona wykonaniem audytu.

Podczas projektowania strony internetowej jest najważniejsze, by nie tracić z oczu końcowego użytkownika witryny, co może nastąpić, jeżeli skupimy się zanadto na śledzeniu ruchu generowanego przez roboty sieciowe i programy crawlujące.

W celu przyspieszenia strony konieczne może być podjęcie takich działań jak:

  • minimalizacja kodu JavaScript i usunięcie jego niepotrzebnych elementów;
  • zmiana formatu plików graficznych i filmików na nowoczesne i zmniejszenie ich rozmiarów;
  • umiejętne zaprojektowanie strony.
  • wykorzystanie http2 / push
  • optymalizacja css.

Largest Contenful Paint (LCP) 

Czas jaki musi upłynąć, zanim załaduje się główny element widoczny w tzw. viewport – czyli na aktualnie przeglądanej podstronie na konkretnym urządzeniu. Okres od włączenia strony do pojawienia się najważniejszego elementu takiego jak blok tekstu, grafika czy plik wideo nie powinien być dłuższy niż 2,5 sekundy. W przypadku tego parametru. Często sami twórcy stron zapominają jak bardzo ważny jest to czynnik. Aby uniknąć długiego LCP należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad.

Nie używaj:

  • Preloader
  • Slider
  • Karuzele
  • Efektów animacji na elementach znajdujących się w viewport
  • Zbyt długi czas odpowiedzi serwera.
  • Łączenie kluczowych plików JavaScript i CSS może spowodować, że użytkownik będzie musiał czekać znacznie dłużej na wyświetlenie strony.

Wykorzystaj:

  • Krytyczny css – Zapobiega on występowaniu efektu FOUC (Skaczące oko.) Dzieje się tak, gdy przeglądarka zakończyła render html jednak musi czekać na załadowanie dużego pliku css. Krytyczny css jest odpowiedzialny za załadowanie styli odpowiadających za widoczny element po wejściu na stronę.
  • Cache – Odpowiada za wygenerowanie statycznych plików strony, znacząco skraca czas odpowiedzi serwera.

First Contentful Paint

Czas potrzebny do załadowania pierwszych widocznych elementów witryny.

Nie używaj:

  • Ciężkich zdjęć i filmów
  • Rozbudowanego menu
  • Sliderów w viewport

First Input Delay (FID) 

Szybkość reakcji witryny. Może być to na przykład czas od kliknięcia w interaktywny przycisk i uzyskania odpowiedzi. Nie powinno to trwać dłużej niż 100 ms. Google wprowadziło ten wskaźnik, ponieważ w wielu sytuacjach, mimo wyświetlenia głównych elementów na stronie użytkownicy nadal nie mogli z niej korzystać w sposób swobodny.

Nie używaj

  • Javascriptu do generowania przycisków i linków
  • Animacji wydłużających wykonanie akcji

Cumulative Layout Shift (CLS) 

Wskaźnik, który pozwala obliczyć liczbę niepożądanych przesunięć obrazu w trakcie ładowania się strony – określa, na ile layout witryny jest stabilny. Kiedy uruchamiamy stronę internetową, czasami zdarza się, że początkowo poszczególne elementy są poprzesuwane i dopiero po kilku sekundach trafiają na swoje miejsce. To może być dość niewygodne w odbiorze dla użytkownika i utrudniać interakcje. W celu zmierzenia tego wskaźnika przyjmowana jest skala od 0 do 1 (0 w sytuacji, gdy podczas ładowania się strony nie występują żadne zaskakujące zmiany, a 1 gdy jest ich bardzo dużo). Zgodnie z wytycznymi Google, strony internetowe, aby działać prawidłowo, powinny osiągać wynik mniejszy niż 0,1.

Nie używaj

  • Preloader – Wydłuża CLS – użytkownik widzi pierw preloader a dopiero po kilku sekundach stronę.
  • Slider – Cały czas wygląd strony się zmienia przez co wzrasta CLS
  • Animacje wydłużają czas do uzyskania stabilnej witryny. Użytkownik musi poczekać na koniec animacji, by móc korzystać ze strony.
  • Łączenie kluczowych plików JavaScript i CSS może spowodować, że użytkownik będzie musiał czekać znacznie dłużej na wyświetlenie strony.

First Meaningful Paint

Określa moment w którym użytkownicy mogą korzystać ze strony. Za moment finalny uznajemy załadowanie całej głównej zawartości strony w viewport.

Nie używaj

  • Preloader – Wydłuża CLS – użytkownik widzi pierw preloader a dopiero po kilku sekundach stronę.
  • Slider – Cały czas wygląd strony się zmienia przez co wzrasta CLS
  • Animacje wydłużają czas do uzyskania stabilnej witryny. Użytkownik musi poczekać na koniec animacji, by móc korzystać ze strony.
  • Łączenie kluczowych plików JavaScript i CSS może spowodować, że użytkownik będzie musiał czekać znacznie dłużej na wyświetlenie strony.

Wykorzystaj

  • Krytyczny css
  • Http2/push – Wypchnij tylko kluczowe zdjęcia i pliki javascript odpowiadające za to co widoczne jest po wejściu na stronę. Reszta plików mniej istotnych zostanie przesłana w standardowy sposób.
  • Elementy mniej istotne znajdujące się poza viewport wyślij na samym końcu.

Szybka strona internetowa – korzyści dla Twojego biznesu

Szybsza strona może przełożyć się na bardzo konkretne korzyści dla firm prowadzących biznes w Internecie, w szczególności dla firm działających w sektorze e-commerce. Warto wśród nich wymienić:

  • Wyższą konwersję – wzrost sprzedaży, który zwykle przekłada się na wyższe zyski dla Twojej firmy. Jak znaczące mogą być to zyski pokazują chociażby  dane opublikowane przez Amazona, w przypadku którego opóźnienie w działaniu strony o zaledwie 0,1 sekundy powoduje spadek sprzedaży o 1%. Wydaje Ci się, że jedna sekunda to bardzo krótki czas? W przypadku sklepów internetowych i platform e-commerce jedna sekunda może kosztować bardzo dużo. W przypadku Amazona jest to sprzedaż mniejsza o aż 10%. Oczywiście, te zależności najłatwiej wykazać na przykładzie większych platform, w podobny sposób jednak działa to również w przypadku niewielkich sklepów internetowych.
  • Korzystny wpływ na doświadczenie użytkownika – szybkie strony internetowe są postrzegane jako bardziej profesjonalne i wygodne w obsłudze. Za ich pomocą klient może w sposób błyskawiczny zapoznać się z ofertami i sfinalizować proces zakupowy. Klient może się w pełni skupić na dokonywaniu transakcji. Jeżeli jednak strona działa wolno, w wielu przypadkach klienci ulegają rozproszeniu i rezygnują z dokończenia zakupów. Może to spowodować również ucieczkę do konkurencji.
  • Mniej porzuceń koszyka – jeżeli wielu Twoich klientów dodaje do koszyka produkty, jednak nie finalizuje transakcji, przyczyna może leżeć właśnie w wolno działającej stronie. Oczekiwanie na załadowanie się poszczególnych elementów może wywoływać zniecierpliwienie. Co gorsza, w wielu osobach wzbudza również obawy o możliwość sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia transakcji.
  • Korzystny wpływ na pozycjonowanie – wskaźniki Google Core WebVitals pozwalają na precyzyjną ocenę  prędkości różnych elementów strony internetowej. Od maja 2021 roku należą one do oficjalnych czynników rankingowych, co oznacza, że algorytmy wyszukiwarki na ich podstawie określają pozycję strony. 
  • Większa efektywność kampanii reklamowych w modelu PPC – wiele kampanii np. Adwords rozliczanych jest w modelu „płatność za kliknięcie”. W sytuacji, gdy strona wolno działa, klient po kliknięciu w reklamę może opuszczać witrynę jeszcze zanim ta się załaduje. To powoduje marnowanie budżetu przeznaczonego na reklamę.
  • Większą wydajność pracy w firmie – wolno ładujące się strony są uciążliwe dla klientów, jeszcze bardziej jednak dla pracowników, którzy muszą nad nimi pracować na co dzień, na przykład wprowadzając produkty do katalogów czy realizując zamówienia. Może to wywoływać wiele frustracji w zespole.
Rafał Jóśko

Rafał Jóśko

Lokalizacja: Lublin

Pomagam firmom przejść przez chaos świata online. Z ponad 15-letnim doświadczeniem i ponad 360 zrealizowanymi projektami oferuję kompleksowe prowadzenie działań digital: od strategii, przez hosting, SEO i automatyzacje, aż po skuteczne kampanie marketingowe. Tworzę spójne procesy, koordynuję zespoły i eliminuję niepotrzebne koszty – Ty skupiasz się na biznesie, ja dbam o resztę.

Wspieram zarówno startupy, jak i rozwinięte firmy B2B/B2C. Działam z Lublina, ale efekty mojej pracy sięgają daleko poza granice Polski.

Odwiedź profil

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.