bried jak zlecac

Brief — czyli jak zlecić pracę i reklamę agencji marketingowej

Kluczowym elementem promowania się w internecie jest moment zlecenia pracy agencji marketingowej. To właśnie w tym momencie agencja przejmuje odpowiedzialność za działania reklamowe naszej marki w sieci, a my jako zleceniodawcy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę właśnie na ten element. Wiele osób jednak nie przykłada zbyt dużej uwagi do wykonania briefu lub w ogóle go nie wykonuje. W tym tekście odpowiadamy zatem na pytania czym jest brief, dlaczego warto go stworzyć i jak zlecić pracę agencji marketingowej, aby była skuteczna i efektywna, a także nie powodowała nieprzewidzianych problemów czy niedomówień.

Czym jest brief

Brief to dokument zlecenia pracy agencji marketingowej, który przekazujemy jej na początku współpracy. Jest to dokument techniczny, w którym przede wszystkim liczy się treść a nie forma. Przekazujemy w nim wszystkie informacje związane z promocją marki, jaką chcemy zlecić, a także wszystkimi ustaleniami, jakie zostały poczynione podczas wcześniejszych rozmów z przedstawicielami agencji. Brief jest zatem podsumowaniem zlecenia agencji marketingowej, a jego zadaniem jest ułatwienie pracy agencji. Brief dla agencji marketingowej technicznie przypomina brief dotyczący stworzenia sklepu internetowego na WordPress i WooCommerce.

Dlaczego warto go tworzyć i przekazywać

Brief czyli pisemne zlecenie pracy agencji marketingowej warto przekazywać z kilku powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście uniknięcie nieporozumień np: czy chcemy wykorzystywać wtyczki do WordPress czy też autorskie rozwiązania. Jeśli wszystkie ustalenia przekażemy agencji marketingowej w fizycznej formie, będzie ona mogła łatwiej wracać do nich, a także lepiej zrozumieć zlecenie współpracy. Zapobiegnie to wielu nieporozumieniom oraz negatywnym sytuacjom takim jak dopytywanie czy utrata czasu na zbędne kontakty. Przekazanie briefu jest również niepowtarzalną okazją na realne wpłynięcie w pozytywny sposób na proces promocji. W ten sposób możemy pomóc agencji marketingowej, aby jej działania były dokładniejsze, bardziej świadome, a co za tym idzie skuteczniejsze i efektywniejsze. Nie znając się zatem na digital marketingu, możemy jednak bardzo prosto wpłynąć na działania marketingowe promujące naszą markę.

Samo stworzenie i przekazanie briefu nie jest szczególnie trudne czy problematyczne. Przekazanie tego dokumentu pomoże również nam otrzymać dokładnie taką usługę, na jakiej nam zależy i dokładnie poinformować agencję marketingową, w jaki sposób chcemy promować naszą markę. Brief możemy również oficjalnie włączyć do umowy jako załącznik, a dzięki temu będziemy mieli dowód rzetelnego i jasnego przekazania zlecenia pracy agencji marketingowej. Jako klientów zabezpieczy nas to przed nieuczciwymi agencjami i niewywiązywaniem się z ustaleń czy wieloma problemami związanymi z nie wykonywaniem usługi.

Jak napisać brief

Pisanie briefu powinniśmy rozpocząć od zastosowania odpowiedniej formy. Wiedząc iż jest to dokument techniczny, nie musimy przykładać szczególnej wagi do jego wyglądu. Brief powinien być jednak czytelny oraz odpowiednio sformatowany, aby można było łatwo uzyskiwać z niego informacje. Stworzyć go możemy zarówno elektronicznie jak i w wersji papierowej.

Dokumenty powinniśmy podzielić na różne sekcje w których będziemy umieszczali odpowiednie dane. Przede wszystkim powinna być to sekcja związana z informacjami o naszej marce oraz o produkcie, który chcemy promować. Kolejną sekcją powinna być ta odnośnie wizji samej kampanii reklamowej. W tym miejscu powinniśmy umieścić wszystkie informacje odnośnie tego jak chcemy, aby wyglądała nasza reklama czy materiały reklamowe, a także na jakim typie promocji nam zależy i jak chcemy się promować. W następnej części dokumentu powinniśmy również dokładnie opisać grupę docelową oraz wszystkie najważniejsze informacje o potencjalnych klientach.

Kolejną grupą informacji powinny być te dotyczące samej kampanii reklamowej. Powinniśmy w tym miejscu zamieścić informacje o budżecie, jaki posiadamy oraz o tym czy i w jakich okolicznościach agencja może go przekroczyć lub w jaki sposób ma go wykorzystywać.

Na końcu briefu możemy dodać dodatkowe informacje, załączniki czy opisowo przekazać inne sugestie tak, aby duża ilość tekstu nie zmniejszyła czytelności dokumentu zamieszczona między konkretnymi informacjami. Sam brief powinniśmy napisać prostym językiem, a także stawiać na minimalizm.

Jeżeli agencja odpowiada za stworzenie landingpage w Divi lub Elemenetor Pro warto również zamieścić szczegółowe informacje dotyczące kolorystyki marki jak i szczegółowe informacje dotyczące brandu.

Jak przekazać zlecenie promocji agencji marketingowej

Oprócz stworzenia samego briefu ważnym elementem jest również jego przekazanie, a także zlecenie wykonania usługi reklamowej. Dobrym pomysłem jest umówienie się na oddzielne spotkanie, w trakcie którego podsumujemy wszystkie dotychczasowe ustalenia, a także przekażemy dokument. Podczas spotkania będziemy mogli się upewnić co do wszystkich ustaleń i spokojnie raz jeszcze podsumować promocję, która ma zostać wykonana. Warto również wykonać kilka kopii dokumentu, aby móc go przekazać wielu osobom. Tak skrupulatne podejście, choć często nie jest popularne, jest bardzo dobrym posunięciem i w wielu sytuacjach pozwoli uniknąć nam nieporozumień, a także jakościowo rozpocząć współpracę.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.