SUPER OFERTA -Dostęp do wszystkich produktów na rok  KUP TERAZ

Jak założyć blog na WordPress?

Prowadzenie bloga, już dawno przestało być tylko hobby, źródłem osobistych przemyśleń w formie pisemnej. Sfera blogerska prężnie się rozwija, a to dlatego, że można na tym zarobić. Popularne są blogi modowe, lifestyle, z recenzjami itd. Im więcej obserwujących, tym dany blog ma lepsze zasięgi, co otwiera wiele możliwości. Założenie swojego własnego nie jest czymś skomplikowanym i co najważniejsze – można to zrobić całkowicie za darmo dzięki platformie WordPress. Jest to najlepsza opcja dla początkujących osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z blogowaniem. WordPress jest prosty w obsłudze oraz przyjazny użytkownikom.

Blog na WordPress można założyć na dwa sposoby

Instalacja własnym serwerze lub na darmowej platformie wordress.com. Pierwszy sposób daje dużo więcej możliwości, jeśli chodzi o zarządzanie, ale trzeba ponieść minimalne koszty związane z serwerem i domeną.

Instalacja WordPress zajmuje dosłownie kilka minut, po czym można przejść do konfiguracji, zaczynając od ustawień ogólnych. W tej sekcji czeka na nas podanie tytułu witryny, czyli nazwy bloga, a w opisie powinno znaleźć się jego rozwinięcie, czyli to czego on dotyczy. Wprowadzić trzeba adres email, określić domyślną rolę nowych użytkowników. Jest jeszcze szereg dodatkowych ustawień dotyczących np. czasu, formatu daty, języka witryny itd.

Ustawienia Pisania w WordPress

Dalej przechodzimy do ustawień pisania, gdzie należy wybrać kategorię, do której będą domyślnie przypisywane nowe artykuły, łącznie z formatem wpisu. Bez zmian pozostawia się rubryki zatytułowane Default editor for all users, Allow users to switch editors. Kolejnym etapem będą ustawienia czytania, gdzie wybiera się treści, jakie mają być prezentowane na stronie głównej witryny. Sprecyzować trzeba maksymalną ilość wyświetlanych wpisów na jednej stronie. To samo dotyczy kanałów nowości. Pole dotyczące widoczności dla wyszukiwarek powinno być puste.

Ustawienia komentowania w WordPress

Kolejnym etapem konfiguracji WordPress będzie przejście do ustawień dyskusji. W sekcji Domyślne ustawienia nowych artykułów wystarczy zaznaczyć parametr Zezwól na komentowanie nowych artykułów, a w Pozostałe ustawienia komentarzy – Autor komentarza musi wpisać swój podpis i email, Włącz 10-poziomowe zakorzenianie komentarzy. Sprawdzić trzeba, czy zaznaczone są wszystkie pozycje z sekcji – Wyślij mi emaila za każdym razem, kiedy; Nim komentarz pojawi się na blogu.

Konfiguracja wtyczek i wyglądu bloga na WordPress?

Mając już za sobą główne ustawienia, przechodzi czas na te dotyczące mediów. Najlepiej jest pozostawić domyślne rozmiary obrazków, kolejnym krokiem będzie skonfigurowanie bezpośrednich odnośników WordPress. W sekcji Popularne ustawienia należy zaznaczyć parametr nazwa wpisu. Z kolei w sekcji Opcjonalnie zaleca się wpisać przy Alias kategorii – kategoria, a w rubryce Alias tagów – tag. Potem można przejść już do ustawień prywatność, po czym nareszcie przyjdzie czas na zainstalowanie preferowanego motywu.

Instalacja Motywu w WordPress

Do dyspozycji mamy szereg darmowych motywów, które ustawia się po wejściu do zakładki Wygląd, następnie Motywy i Dodaj nowy. Wystarczy go zainstalować, po czym można przejść do spersonalizowania jego układu, wprowadzenia dodatkowych opcji. Czeka nas jeszcze konfiguracja widżetów, czyli sposobu i rodzaju wyświetlanych na witrynie elementów. Gdyby darmowe motywy okazały się niewystarczające, powinniśmy rozejrzeć się za płatnymi motywami do WordPress

Jakie wtyczki przydadzą się do prowadzenia bloga?

Teraz można już przejść do skonfigurowania menu w WordPress i wzbogacenia bloga o szereg przydatnych wtyczek. Do wyboru mamy wiele pozycji zarówno w tych darmowych, jak i płatnych, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. W zakładce Zainstalowane wtyczki znajdują się wszystkie już aktywowane i propozycje nowych. Pluginy okazują się być bardzo pomocne podczas prowadzenia bloga. Znajdziemy szereg odpowiadających za jego optymalizację, zabezpieczenie, zwiększenie funkcjonalności, prowadzenie statystyk i analizowanie. Na koniec pozostaje nam przystąpić do tego, do czego został stworzony blog, czyli do umieszczenia nowego wpisu. Droga do tego jest już bardzo prosta – przechodzimy do sekcji Wpisy, po czym Dodaj nowy i gotowe.

Wtyczek do prowadzenia bloga na WordPress jest naprawdę sporo, warto na początek skupić się na tych najbardziej potrzebnych.

Wtyczki monitorujące bezpieczeństwo: Sucuri scanner, iThemes Security, Wordfence, WP fail2ban, All In One WP Security & Firewall, Jetpack, BulletProof Security. – Proszę pamiętać, iż wtyczki te nie zabezpieczają WordPressa – Ten jest bezpieczny i przyjazny.
Wtyczki do analityki witryny: MonsterInsights, WP Power Stats, Google Analytics Dashboard Plugin.
Wtyczki do pozycjonowania i optymalizacji strony: Yoast SEO plugins, The SEO Framework, Rank Math, All in One SEO Pack, Squirrly SEO, WP Fastest Cache, EWWW Image Optimizer, Related Posts for WordPress.
Wtyczki do interakcji z użytkownikami: Simple Like Page Plugin, MailPoet Plugin, WordPress Forms Plugin, Gravity Form, Ninja Forms, Jetpack Comments, PushCrew Plugin, Bloom Plugin.
Wtyczki ułatwiające sprzedaż:, WooCommerce, Affiliates, Easy Digital Downloads, WP Easy Paypal Payment Accept, eCommerce Product Catalog Plugin.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.