Blog firmowy – daj się poznać i pisz wartościowo.

Prowadzenie bloga jest bardzo ważnym elementem strategii marketingowej. Pozwala budować wizerunek marki oraz skutecznie ją promować. Jednak aby blog firmowy przyciągał uwagę potencjalnych klientów musi spełniać pewne wymagania. Liczy się nie tylko treść, ale także sposób jej prezentacji.

Wysokiej jakości blog firmowy to reklama o dużym zasięgu

Bez wątpienia prowadzenie firmowego bloga pozwala budować trwałe relacje z klientami – poznawać ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu można bardziej precyzyjnie dostosowywać ofertę do swoich klientów i proponować im rozwiązania, których szukają.

Ponadto blog będzie pomocny w kreowaniu wizerunku firmy zwiększając rozpoznawalność, budując prestiż i pokazując profesjonalizm. Wysokiej jakości teksty, publikowane na blogu będą przyciągały uwagę, wzbudzały zainteresowanie przedstawiając firmę jako eksperta w danej dziedzinie. W ten sposób skutecznie pozyskuje się zaufanie nowych klientów, a stałych utwierdza w przekonaniu, że podejmując z nami współpracę lub kupując nasze produkty podjęli właściwą decyzje.

Wysokiej jakości wpisy na blogu mają dużą szansę by spodobać się czytelnikom, którzy z kolei będą je chętnie udostępniać na różne sposoby, choćby na portalach społecznościowych. W ten sposób firma zyskuję darmową reklamę o szerokim zasięgu oraz linkowanie, które jest istotne z perspektywy indeksowania Google.

Daj się poznać a zostaniesz doceniony

Blog firmowy to idealne miejsce do prezentacji firmy. Oczywiście nie chodzi o podawanie suchych faktów dotyczących działalności danej firmy czy produktów znajdujących się w jej ofercie. Jak najbardziej dobrze odbierane są wpisy przedstawiające zakulisową działalność firmy – np. jak na co dzień wygląda praca nad jakimś projektem biznesowym. Warto również chwalić się dokonaniami firmy, zdobytymi nagrodami czy współpracą z innymi parterami biznesowymi. Niemniej jednak trzeba to robić umiejętnie – to znaczy w sposób interesujący dla odbiorcy.

Chodzi o to, by na blogu potencjalny klient mógł nas bliżej poznać. Pokazując mu sposób działania firmy, jak również dzieląc się z nim wiedzą wzbudzamy jego zaufanie i potwierdzamy swoje kompetencje.

Bardzo ważne jest dostosowanie treści na blogu firmowym do jego odbiorców, tak aby były one dla nich użyteczne i ciekawe. W ten sposób pozyskamy uwagę czytelników na długo.

Wartościowe treści – to znaczy jakie?

Skuteczność prowadzonego bloga firmowego na WordPress zależy w dużej mierze od jego wartości merytorycznej. Jak już zostało powiedziane tematyka bloga musi być dostosowana do jego grupy docelowej. Z pewnością nieco inne treści znajdą się na blogach sklepów oferujących artykuły dziecięce, a inne na blogach agencji reklamowych, a jeszcze inne na blogach biur podróży. Trzeba się jednak trzymać stałej zasady – prezentowane treści muszą wzbudzać zainteresowanie i być użyteczne, odpowiadać na potrzeby czytelników.

Przede wszystkim należy zadbać o wpisy wysokiej jakości, które będą interesującym głosem w dyskusji na określony temat. Poza tym trzeba odpowiednio wyważyć język komunikacji i sposób pisania. Nie może być zbyt fachowy, nasycony branżowymi terminami, jak również zbyt luźny, Chodzi o to by pisać w sposób jasny, zrozumiały a przy tym ciekawy i zachęcający do czytania i stałego odwiedzania bloga. Najlepiej jeśli są to teksty rzeczowe, eksperckie, ale które łatwo i przyjemnie się czyta.

Prowadząc bloga firmowego należy pamiętać o regularnym publikowaniu wpisów. Nie chodzi o ich dużą ilość, bo może ona zniechęcać, ale jakość. Częstotliwość dodawania nowych wpisów zależna jest choćby od branży czy zapotrzebowania danej grupy docelowej. Czasem wystarczy jak nowy wpis na blogu będzie pojawiał się 1-2 razy w tygodniu, a innym razem 1-2 razy w miesiącu. Najważniejsze jest to, aby wpisy pojawiały się systematycznie i były wysokiej jakości, aby śledzący bloga czytelnicy dostawali regularnie coś nowego, interesującego do czytania. Pozyskujemy w ten sposób wiernych czytelników, klientów i ambasadorów naszej marki.

Istotna jest również forma wpisów. Warto tekst odpowiednio sformatować, to znaczy zadbać o nagłówki, akapity, wyróżnienia. W ten sposób staje się on bardziej czytelny i przyjemny dla oka. Dobrze jeśli wpis wzbogacony jest grafiką czy też filmem wideo. Niemniej jednak wszystkie elementy powinny tworzyć pewną logiczną całość.

Wartościowe teksty, to również takie, które są przyjazne dla Google. Ich wartość merytoryczna oczywiście jest przez Google doceniana. Niemniej jednak tworząc blogowe wpisy trzeba zwracać uwagę na właściwy dobór słów kluczowych, sprzyjających pozycjonowaniu strony. Nie ulega wątpliwości, że wysoka pozycja w rankingu Google zwiększa rozpoznawalność firmy, buduje jej prestiż i zwiększa ruch na stronie oraz pozyskuje więcej klientów. Nie należy jednak przesadzać z działaniami SEO, ponieważ blog jest przede wszystkim dla klientów – czytelników. Treści przesycone słowami kluczowymi nie będą ciekawe, przejrzyste i czytelne – jednym słowem mało zachęcające do ich przeczytania.

Sposoby prowadzenia firmowego bloga

Istnieje kilka możliwości – kwestia wybrania tej która, najlepiej się sprawdza i nam odpowiada.
Firmowego bloga można prowadzić samodzielnie. Wymaga to pewnego zaangażowania i czasu. Aby regularnie publikować wpisy trzeba je odpowiednio przygotować i zaplanować. Blog firmowy to dodatkowy obowiązek, z którego trzeba się wywiązywać. Dzielenie się widzą może okazać się jednak bardzo przyjemne i uczące.

W przypadku większych firm, prowadzeniem bloga zajmują się pracownicy, którzy są odpowiedzialni za redagowanie i regularne publikowanie wpisów. Jeśli nad blogiem firmowym sprawuje piecze określony zespół, to warto aby wpisy były sygnowane choćby ich imionami. Znacznie lepiej jest to dobierane i korzystnie wpływa na budowanie relacji z klientami niż podpis typu: admin lub nazwa firmy.

Sposobem na pozyskiwanie wysokiej jakości tekstów na firmowego bloga może być współpraca z copywriterami, którzy na zlecenie piszą teksty rożnego typu. Można nawiązać z nimi współpracę bezpośrednio lub też za pośrednictwem platform typu TextBookers. Istotne jest, aby mieć zaufanego copywritera, bo daje nam to pewność, że zapłacimy za wysokiej jakości, wartościowe teksty zgodne z naszymi oczekiwaniami i wymaganiami. Ze swojej strony mogę polecić copywritera o nicku a.choina, dostępnego na wspomnianej wcześniej platformie.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.