Wszystko o współpracy z agencją marketingu internetowego

Marketing internetowy to przede wszystkim agencje marketingowe do których najczęściej zgłaszamy się jeśli chcemy promować się w internecie. Bardzo często jednak nie wiemy dokładnie, jakie typy agencji marketingu internetowego istnieją na rynku, czym się różnią, a także czym konkretnie się zajmują i jaka jest ich charakterystyka. W tym tekście przedstawiamy najpopularniejsze typy agencji marketingowych i podpowiadamy kiedy warto zwrócić się do konkretnej z nich.

Agencja marketingowa

Pierwszym typem agencji na rynku, do której możemy zwrócić się z prośbą o pomoc w promowaniu naszej marki w sieci, jest agencja marketingowa. Agencje te świadczą najszerszy i najbardziej kompleksowy zakres usług. Zajmują się one zarówno prowadzeniem działań reklamowych w świecie rzeczywistym jak i w internecie. Możemy zgłosić się do nich jednak niezależnie od tego czy promujemy się na obu polach czy tylko sieci. Agencje marketingowe najczęściej są dużymi firmami działającymi stacjonarnie oraz zatrudniającymi różnorodnych specjalistów. Możemy współpracować z nimi zarówno regularnie na podstawie umowy abonamentowej lub niezależnie zlecając konkretne kampanie reklamowe w sieci. Agencje marketingowe przede wszystkim zajmują się ustaleniem odpowiedniej strategii marketingowej dla danej marki. Wykonują również wszystkie czynności reklamowe, wdrażając strategie wybrane dla klienta. Postawienie na tego typu agencje będzie dobrym rozwiązaniem jeśli prowadzimy dużą markę lub promujemy się jednocześnie w świecie rzeczywistym jak i w internecie. W ten sposób będziemy mogli zamówić wszystkie usługi w jednej agencji, co będzie komfortowe i najbardziej opłacalne finansowo dla naszej strony na WordPress.

Agencja interaktywna

Drugim typem – zgoła odmiennym jest agencja interaktywna. Jest to typ agencji, który zajmuje się jedynie promowaniem marki w internecie. Agencje interaktywne świadczą najbardziej kompleksowe i specjalistyczne usługi reklamowe związane z promocją marki w internecie. Zajmują się jedynie tą dziedziną marketingu, oferując ustalenie odpowiedniej strategii digital marketingu oraz jej wdrażanie – zarówno niezobowiązująco jak i na podstawie długotrwałej współpracy. Agencje interaktywne przede wszystkim będą oferowały bardzo duży zakres różnorodnych – często specjalistycznych czy mniej popularnych typów promocji internetowej. Będą wykonywały je też często w najdokładniejszy i najstaranniejszy sposób, gdyż zatrudniają przeważnie specjalistów związanych z digital marketingiem. Do najpopularniejszych usług agencji interaktywnych możemy zaliczyć:

  • content marketing
  • prowadzenie social mediów
  • influencer marketing
  • pozycjonowanie stron internetowych
  • marketing szeptany
  • kampanie reklamowe w Google Ads i Facebook Ads

Agencje interaktywne warto wybierać przede wszystkim w sytuacjach kiedy zależy nam na reklamowaniu się w internecie i nie planujemy działań stacjonarnych. Agencje interaktywne są również dobrym wyborem jeśli zależy nam na wdrażaniu różnych strategii digital marketingu i stosowaniu ich w zaawansowany sposób.

Agencja SEO

Trzecim w naszym zestawieniu typem agencji, w której możemy zamawiać marketing internetowy są agencja SEO. W tych agencjach głównie będziemy mogli zamówić tylko pozycjonowanie strony internetowej, ale w tym wypadku jest to zaleta – nie wada. Agencje SEO są agencjami, które specjalizują się w promowaniu witryny w wyszukiwarce Google i reklamie marki w sieci właśnie w ten sposób. Agencje te zatrudniają specjalistów z takich dziedzin jak IT, SEO czy digital marketing. Świadczą one kompleksowe usługi związane z tworzeniem a także pozycjonowaniem internetowych, które możemy wykupować niezależnie jak i na podstawie długotrwałych umów. Mogą być to umowy abonamentowe, za efekt lub hybrydowe. Agencje SEO będą świadczyły najdokładniejsze usługi związane z pozycjonowaniem strony internetowej i warto zwracać się do nich jeśli chcemy głównie promować się w taki sposób. W dużej części agencji SEO będziemy mogli również wykupić usługi związane z najpopularniejszymi strategiami marketingu internetowego.

Agencja typu software house

Agencje typu software house są agencjami marketingu internetowego, które zajmują się dostarczaniem oprogramowania, aplikacji czy rozwiązań technicznych służących markom w internecie. Np: integraca WooCommerce Allegro. Jest to najbardziej techniczny typ agencji, z których możemy skorzystać, ale dzięki nim możemy często promować się w skuteczny sposób a także odpowiednio obsługiwać potencjalnych klientów, którzy wahają się z podjęciem odpowiedniej decyzji zakupowej. Z agencji tego typu warto korzystać jeśli do zrealizowania mamy skomplikowane technicznie projekty powierzając im to zadanie. Dzięki temu inne agencje zajmujące się promowaniem naszej marki w sieci nie będą musiały borykać się z tak trudnymi zadaniami jak np: integracje z programami księgowymi typu WooCommerce Wfirma czy też integracje woocommerce ceneo, i będą mogły skupić się na reklamie naszej marki w sieci.

Jak wybrać najlepszą agencję e-marketingu?

Wybór najlepszych agencji marketingowych, które będą zajmowały się promowaniem naszej marki w sieci to kluczowy element. To właśnie od niego zależy, jak skutecznie będą prowadzone działania promocyjne oraz jak efektywna będzie nasza reklama w internecie. Nie jest to proste zadanie, które wielu osobom przysparza sporych problemów. W tym tekście staramy się jednak podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji marketingowej, która będzie zajmowała się reklamowaniem naszej marki i jak wybrać najlepszą agencję e-marketingową.

Sprawdź opinie o agencji

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać, chcąc wybrać najlepszą agencję marketingu internetowego na rynku, jest sprawdzenie opinii o nich. Możemy zrobić to w wielu miejscach i jest to wręcz wskazane, aby poznać dużą ilość niezależnych komentarzy. Przede wszystkim możemy zrobić to w mediach społecznościowych, pytając się osób z danej branży o polecenie wartościowych agencji. Możemy również porozmawiać z naszymi znajomymi lub partnerami biznesowymi. Opinie o poszczególnych agencjach marketingowych możemy sprawdzić na Google Maps lub w katalogach firm czy na profilach społecznościowych poszczególnych agencji. Dobrym miejscem poznania informacji o agencjach będą również fora internetowe związane z digital marketingiem. Opinie powinniśmy poznawać w jak największej ilości niezależnych i wiarygodnych miejsc, dzięki czemu będziemy mogli wyrobić sobie choćby ogólne zdanie na temat konkretnych agencji. Dobrą podpowiedzią jest również sprawdzenie portfolio czy realizacji danej agencji marketingowej, co również sporo o niej nam powie.

Sprawdź czy agencja świadczy usługi na których Ci zależy

Kolejną czynnością, którą powinniśmy wykonać przy wyborze najlepszej dla nas agencji marketingowej, jest sprawdzenie czy świadczy ona usługi na których nam zależy. Jeśli mamy już wstępnie wybranych kilka agencji np. na podstawie pozytywnych opinii czy rekomendacji powinniśmy dowiedzieć się czy uzyskamy w niej takie usługi, których szukamy. Jest to ważne zadanie, gdyż współpraca z wieloma agencjami marketingowymi jest niekomfortowa i nieefektywna zarówno pod kątem finansowym jak i skuteczności działań reklamowych.

Zwróć uwagę na cennik

Rzeczą, która nie jest kluczowa, ale na którą również powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest cennik. Ceny na rynku digital marketingu są niezwykle elastyczne i mogą znacząco różnić się w zależności od konkretnej agencji marketingowej. Jeśli posiadamy już wstępnie wybranych kilka agencji, zdecydowanie warto przeliczyć, ile zapłacimy orientacyjnie za reklamę w każdej z nich. Bardzo często może okazać się, że różnice są spore i nawet większe niż dwukrotność danej sumy. Dobrym pomysłem jest również zapytanie się o możliwość indywidualnego ustalenia ceny oraz negocjacji. Jest to szczególnie wskazane jeśli chcemy na promocję przeznaczyć wysokie budżety reklamowe, gdzie nawet minimalna oszczędność będzie zauważalna.

Jakość obsługi

Elementem, na który uwagi nie zwraca wiele osób podczas wybierania agencji marketingowej, a który staje się często problematyczny tuż po rozpoczęciu współpracy z agencją jest jakość obsługi. Jest to ważny czynnik, który decyduje o tym, jak komfortowo będzie układała się współpraca między nami a agencją i często czy będziemy zadowoleni z takiej współpracy. Jak zatem możemy zweryfikować jakość obsługi przed rozpoczęciem współpracy? Przede wszystkim możemy zrobić to szczegółową obserwację danej marki. Sporo na ten temat może powiedzieć już nam jakość udzielanych informacji. Jeśli agencja podchodzi do tego zadania w sposób indywidualny oraz cierpliwy, zapewne tak samo układać będzie się dalsza współpraca. Dobrymi oznakami są również szybkie odpowiadanie na e-maile oraz telefony a także utrzymywanie profesjonalnych kontaktów. Możemy również zwrócić uwagę na jakość prezentowania oferty i na styl jej proponowania. Warto szczególnie unikać agencji, które starają się ewidentnie zachęcić nas do skorzystania z usług, jakich nie potrzebujemy lub które nie są dla nas do końca korzystne.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.