Chcesz założyć sklep internetowy? Dowiedz się ile to kosztuje i jak zminimalizować koszty

Założenie sklepu internetowego i wejście do branży e-commerce jest obecnie bardzo popularnym ruchem. Własny e-sklep może być dochodowym biznesem gdzie będziemy pracować na własne nazwisko i zajmować się branżą, na której się znamy i którą lubimy. Jedną z głównych obaw towarzyszących takiemu ruchowi jest jednak ta o finansowanie i koszty założenia sklepu internetowego, które mogą być wysokie — ale nie muszą. W tym tekście prezentujemy koszty poszczególnych elementów sklepu internetowego, które należy poznać i wziąć pod uwagę przy planowaniu własnego biznesu internetowego.

Strona internetowa – Ile kosztuje założenie e-sklepu?

Pierwszym kosztem, z jakim przyjdzie się nam zmierzyć, zakładając sklep internetowy, jest stworzenie strony internetowej. Wykorzystując platformę WordPress i WooCommerce możemy stworzyć sklep internetowy ograniczając wydatki do minimum. Chcąc założyć pełnoprawny sklep internetowy na własnej stronie www, musimy liczyć się z podstawowymi kosztami. Będzie to ok. 100 złotych za wykupienie domeny oraz ok. 500 złotych za hosting rocznie. Samo stworzenie strony internetowej to koszt od kilkuset złotych do nawet kilku — kilkunastu tysięcy w zależności od wielkości naszego sklepu internetowego czy poziomu jego zaawansowania. Najniższe ceny zapłacimy u freelancerów czy specjalistów prywatnych. W agencjach marketingowych zapłacimy nieco więcej otrzymując kompleksową obsługę, szerszą ofertę i pomoc merytoryczną. Do kosztów strony internetowej należy również doliczyć — o ile nie będziemy wykonywali tych elementów samodzielnie koszt grafiki, dodawania produktów czy contentu. Oczywiście koszty stworzenia sklepu możemy ograniczyć jedynie do tych podstawowych, domena, hosting oraz szybki motyw do WooCommerce, Możemy także przeprowadzić konfigurację sklepu samodzielnie wykorzystując wtyczki oraz motywy dostępne w sklepie wphocus.com

Promocja i reklama marki

Gdy posiadamy już własną stronę internetową, należy pomyśleć również o promocji witryny. Każdy sposób reklamy w sieci będzie kosztował nieco inną sumę. Część z nich wykonywać możemy za darmo samodzielnie, choć działając na większą skalę, należy do tej czynności zatrudnić agencje interaktywne oraz osobę do zarządzania i monitorowania prac agencji. Przykładowo koszt marketingu szeptanego, czyli dodawania pozytywnych opinii o naszym sklepie z poleceniem to ok. 5 zł za wpis. Stworzenie artykułu sponsorowanego o długości 5 tys. znaków i umieszczenia go na portalu tematycznym wyniesie odpowiednio ok. kilkudziesięciu do kilkuset złotych w przypadku chętniej odwiedzanych miejsc. Koszt promowania się w Google Ads, czyli poprzez płatne wyniki wyszukiwania to z kolei w zależności od popularności frazy koszt od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za kliknięcie w link. Najpopularniejszym sposobem promowania sklepu internetowego w sieci jest jednak pozycjonowanie, które zapewnia wysoką pozycję naszej strony internetowej w Google. Koszt taki wyniesie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jest to przeciętny koszt pozycjonowania sklepu internetowego, gdzie w zależności od wysokości nakładów będziemy mogli liczyć na mniej lub bardziej intensywne prace przy stronie pozwalające zaistnieć na zauważalnych miejscach w wyszukiwarce Google np. w TOP10. Przy promocji marki będziemy mieli do wyboru wiele sposobów promocji. Przeważnie należy jednak wziąć pod uwagę wydanie miesięcznie minimalnego budżetu 500-2000 złotych. Według statystyk niektóre marki wydają dużo większe kwoty, jednak środki adekwatne do wielkości marki i są traktowane jako inwestycja według zasady – im więcej wydanych środków tym większy zysk i rozwój marki. Procentowo będzie to często kilka — kilkanaście procent dochodów, które będziemy reinwestowali na reklamę.

Koszty działalności

Jeśli nasz sklep internetowy prowadzimy na większą skalę i nie mieścimy się w definicji działalności nierejestrowanej, należy również doliczyć koszty prowadzenia działalności. Koszty przez pierwsze dwa lata wynosić będą ok. 500 złotych miesięcznie, a następnie ok. 1500 złotych w zależności od aktualnej wysokości składek ubezpieczeniowych itd. Jeśli zdecydujemy się zlecić prowadzenie księgowości, koszt tej usługi będzie opiewał w granicach od 100 do 200 zł miesięcznie, możemy także ograniczyć koszty księgowości korzystając z takich serwisów jak Wfirma, czy fakturownia. Istnieje też opcja zalegalizowania biznesu poprzez złożenie firmy w inkubatorze ekonomicznym, gdzie to inna firma będzie zajmowała się wszystkim naszymi kwestiami prawnymi czy działalności. Koszt takiego funkcjonowania to ok. 500 złotych miesięcznie, przy czym nie prowadzimy w takiej formie własnej firmy, a jesteśmy częścią danego inkubatora przedsiębiorczości.

Jak zminimalizować koszty na start?

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej ilości gotówki, aby stworzyć sklep internetowy według najbardziej optymalnych opcji, możemy skorzystać z pewnych działań, które zminimalizują koszty, a jednocześnie pozwolą nam sprzedawać. W tej opcji będziemy skupiali się na możliwości sprzedaży, a nie budowaniu własnej firmy. Minimalizowanie kosztów pozwala z jednej strony ograniczyć wydatki, a z drugiej sprzedawać w sieci i zarabiać.

Do takich metod możemy wykorzystać platformy sprzedażowe takie jak Allegro i promowanie w sieci profilu na allagro, bez zakładanie sklepu internetowego. Z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie, gdzie dla klienta nie ma większego znaczenia od kogo kupuje produkt. Renoma portalu sprzedażowego pozytywnie wpłynie też na zaufanie do sprzedającego. Na portalach sprzedażowych nie musimy posiadać również czasu na prowadzenie witryny. Promowanie sklepu internetowego możemy przeprowadzić samodzielnie, opierając się na marketingu szeptanym czy tworzeniu profili w social mediach. W ten sposób drogą pantoflową możemy uzyskać również wielu klientów co przy płatnych programach reklamowych będzie wymagało to od nas pewnego nakładu pracy.

Bardzo ciekawym sposobem minimalizowania kosztów prowadzenia sklepu internetowego jest dropshipping. To model biznesowy sprzedaży opierający się i polegający na sprzedaży produktów, których nie posiadamy. Po wystawieniu i sprzedaży danego towaru, ze który środki otrzymamy od klienta, zamówimy towar taniej w hurtowni z bezpośrednią wysyłką do klienta. W ten sposób nie musimy ponosić kosztów magazynowania czy wysyłki. Możemy w ten sposób oferować część lub nawet cały asortyment bez potrzeby wydawania majątku na zatowarowanie. Musimy jednak znać się na danej branży i poruszać się sprawnie w sieci oraz monitorować i wyszukiwać oferty w taki sposób, aby sprzedawać towary drożej a móc je następnie zamówić u dostawcy taniej.

Cały proces importu produktów do sklepu na WooCommerce możemy zautomatyzować wykorzystując WordPress All Import – jest to idealna wtyczka do Dropshiping na WooCommerce

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.