Pozycjonowanie stron www oraz wszystko, co powinieneś wiedzieć o pozycjonowaniu, rodzajach pozycjonowania i działaniu wyszukiwarki Google

Pozycjonowanie stron www to proces obowiązkowy jeśli chcemy zaistnieć w wyszukiwarce Google na najwyższych pozycjach w danych kategoriach i pod danymi hasłami. Przeważnie tworząc lub posiadając stronę www, nie wiemy do końca, czym jest taki proces, jak działa oraz jakie daje korzyści, licząc, że witryna stopniowo będzie sama pieła się w górę listy wyników wyszukiwania i nie pozostanie na kolejnych stronach w wyszukiwarce. Pozycjonowanie jest obecnie konieczne, aby stać się rozpoznawalnym w Google a dostosowanie witryny w tym celu nosi właśnie taką nazwę — pozycjonowania. Poniżej prezentujemy wszystkie najważniej informacje o pozycjonowaniu oraz o tym czym jest, dlaczego i jak się je wykonuje, ile trwa pozycjonowanie oraz jakie korzyści daje.

Czym jest pozycjonowanie stron www?

Pozycjonowanie stron internetowych to inaczej promowanie witryny internetowej w wyszukiwarce Google tak, aby znalazła się ona na wysokich pozycjach w danych kategoriach tematycznych i pod danymi hasłami a w efekcie była często i chętnie odwiedzana przez użytkowników. To właśnie dostosowanie — optymalizacja strony i działania off site poza witryną, mają sprawić, że witryna będzie znajdowała się na wysokich — chętnie wykorzystywanych przez użytkowników pozycjach, a co za tym idzie często przez nich odwiedzana.

Samo pozycjonowanie strony www jest procesem długotrwałym i ciągłym. Możemy wykonywać je samodzielnie lub zlecając to zadanie agencji SEO, gdzie to jej pracownicy będą zajmowali się naszą witryną internetową. Pozycjonować możemy każdy typ witryny niezależnie od jej tematyki, wielkości czy technologii, w jakiej została stworzona. Działania pozycjonujące dzielą się na dwie grupy — on site i off site. Działania on site, czyli na stronie internetowej to optymalizacja witryny. Działania off site to zaś działania poza stroną www, gdzie w sieci poza stroną wykonujemy pewne czynności mające na celu podnieść ranking witryny. Celem pozycjonowania jest maksymalne wyeksponowanie na jak najwyższych miejscach w Google naszej strony internetowej. Ogólnie istnieje kilka rodzajów pozycjonowania, które różnią się swoją charakterystyką, Mogą być to np. pozycjonowanie ogólnie — najpopularniejsze, pozycjonowanie lokalne, szerokie czy pod urządzenia mobilne.

Dlaczego warto pozycjonować strony internetowe?

Strony internetowe warto pozycjonować z kilku względów. Z pewnością są to względy wizerunkowe. Obecność witryny naszej marki na wysokiej pozycji w wyszukiwarce Google sprawia, że użytkownicy mają do niej większe zaufanie. Ufają oni Google, a co zatem idzie poleceniom wyszukiwarki i firmom promowanym przez nią. Pozycja w TOP3 to również prestiż i możliwość budowania pozytywnego wizerunku, co nie jest łatwe w świecie realnym przez działalność marki czy produkty. W ten sposób możemy stawać się również liderami branżowymi, co często ma miejsce przy pozycjonowaniu lokalnym, kiedy o naszej marce dowiaduje się w ten sposób wiele osób szukających np. pizzerii czy zakładu fryzjerskiego.

Oprócz kwestii wizerunkowych pozycjonowanie ma również bardziej wymierne korzyści. Pozycjonowanie i promowanie się poprzez wysoką pozycję w Google jest idealnym sposobem pozyskiwania klientów z sieci. Obecnie Google jest najpoprawniejszą wyszukiwarką internetową z prawie 95% udziałem w rynku. Korzysta z niej wiele osób i jest pierwszym wyborem większości osób szukających informacji, usług czy produktów. Będąc w niej obecnym na wysokich pozycjach, możemy pozyskiwać bardzo dużą liczbę użytkowników na naszą stronę – odbiorców czy klientów. Przy pozycjonowaniu będziemy mogli pozyskiwać ich praktycznie automatycznie, pasywnie czy bez ograniczeń ilościowych, co często ma miejsce przy wąskich grupach targetowanych np. przy reklamie tradycyjnej biznesu stacjonarnego.

Pozycjonowanie strony internetowej to wreszcie ekonomiczny i opłacalny sposób pozyskiwania klientów dla naszego biznesu. Pozycjonowanie strony internetowej jest pewnym wydatkiem, który jednak w przeliczeniu na koszt pozyskania jednego klienta jest niezwykle atrakcyjny. W ten sposób możemy tanio, efektywnie i wygodnie pozyskać klientów. W porównaniu z płatnymi kampaniami reklamowymi lub innymi czasowymi kampaniami promocyjnymi w sieci, koszt dotarcia do klienta jest bardzo niski.

Naturalne targetowanie i efektywne wywiadownie budżetu reklamowego jest kolejnym plusem pozycjonowania stron internetowych. W porównaniu do metod reklamowych, wydajemmy poprzez pozycjonowanie środki tylko na promocje w danej grupie docelowej, płacąc za reklamę, która trafia jedynie do osób, które są zainteresowane kategorią tematyczną i z dużym podobieństwem zakupią nasz produkt. Naturalne targetowanie poprzez dobór odpowiednich fraz i słów kluczowych jest również samo w sobie darmowe, proste i nie wymaga szczególnych działań. Zlecenie pozycjonowania strony internetowej jest też proste, gdyż na rynku działa wiele agencji SEO zajmujących się takimi usługami. Jeśli jednak potrafimy pozycjonować strony samodzielnie i znamy się na tym, możemy wykonywać ten proces samemu, oszczędzając środki.

Jak Google ocenia i indeksuje witryny czyli jak działa Google

Aby dobrze zrozumieć proces pozycjonowania stron internetowych, warto znać również sposób działania wyszukiwarki Google. Samo Google nie posiada i nie przechowuje na swoich serwerach witryn, a tworzy jedynie indeks stron. Jest to spis stron w internecie wraz z ocenami poszczególnych elementów. Roboty Google oraz liczne algorytmy takie jak Pingwin, Panda, Koliber, Gołąb itd. nieustannie przeszukują internet i sprawdzają wszystkie witryny internetowe. Następnie oceniają je pod kątem ok. kilkuset elementów. Są to właśnie elementy, które optymalizuje się i konfiguruje przy pozycjonowaniu witryny internetowej, aby dostosować witrynę do wyszukiwarki Google. Następnie Google otrzymując zapytanie od użytkownika sprawdza indeks stron www i ustala wyniki wyszukiwania dla danego zapytania. Wyszukiwarka bierze pod uwagę tematykę zapytania, czyli frazę wprowadzoną do wyszukiwarki jak i również lokalizację zapytania czy jego kontekst. Następnie wybiera strony najtrafniejsze jej zdaniem czy najbliżej jakościowe i w ten sposób tworzy listę wyników wyszukiwania.

Najważniejsze czynniki rankingowe Google

Przy tematyce pozycjonowania bardzo często pojawia się pytanie, które elementy są najważniejsze i na które trzeba zwrócić największą uwagę. Niestety nie wiemy tego w całości z racji pilnie strzeżonej tajemnicy i często nie do końca znanych algorytmów pozycjonujących Google — choć dużym stopniu możemy określić czynniki wpływające na pozycję strony w największy sposób. Z pewnością jest to historia domeny. Google premiuje witryny z długim stażem. Tworząc więc strony www, warto zakupić domenę z historią aniżeli zakładać ją od zera. Niezwykle ważne są też kwestie związane z samą domeną takie jak adres URL strony w zgodzie z zasadą User Friendly czy certyfikat SSL, bez którego witryny nie są tak mocno promowane w Google i oznaczane jako potencjalnie niebezpieczne w wyszukiwarce Chrome. Na pozycję witryny w rankingu wpływ ma także szybkość wczytywania się i działanie strony internetowej, gdyż Google chce dostarczać informacji użytkownikom w jak najkrótszym czasie. Oprócz kwestii technicznych ważnym czynnikiem rankingowym jest ilość contentu na stronie oraz jego jakość. Strony z dużą ilością unikalnych i wartościowych treści są pozytywnie oceniane przez Google, które kładzie nacisk na ten element od dłuższego czasu i będzie robić to jeszcze i intensywniej. Ważnym zewnętrznym czynnikiem rangowym jest też linkowanie zewnętrze, które od wielu lat, choć traci regularnie swoją popularność na rzecz contentu w dalszym ciągu jest istotnym wyznacznikiem popularności w sieci.

Jaki jest koszt pozycjonowania?

Koszt pozycjonowania strony internetowej jest trudny do oszacowania, gdyż może wynosić zarówno kilkaset złotych miesięcznie jak i kilka tysięcy złotych. Ogólnie według wielu statystyk można określić jednak poglądowe sumy. Podstawowe pozycjonowanie strony internetowej możemy zlecić już w cenie kilkuset złotych miesięcznie. W cenie ok. 300 zł — 400 zł będziemy mogli zlecić budowę i zajmowanie się stroną przy niewymagających kategoriach czy celach. W cenie do 2000 zł miesięcznie będziemy mogli liczyć na duży i kompleksowy zakres prac. Kwota do 5 tyś. złotych zapewni nam bardzo szeroki zakres prac przy wymagających witrynach działających komercyjnie i uzyskujących spore dochody. Przeważnie małe i średnie przedsiębiorstwa nie wydają więcej miesięcznie na pozycjonowanie niż 5 tyś. złotych, choć analogicznie do nakładów, korzyści z takiego wydatku będą większe. Każda wydana suma jest inwestycją i przekłada się na pozyskiwanie klientów, którzy dostarczają nam zarobków. Analogicznie przeważnie im więcej środków przeznaczymy na pozycjonowanie, tym więcej zarobimy. W przypadku stron opartych o WordPress, warto rozważyć zakup wtyczek poprawiających optymalizację meta tagów.

Pozycjonowanie czyli optymalizacja i działania off page

Pozycjonowanie stron internetowych to dwie części czynności, które łącznie składają się na termin pozycjonowania. Jest to optymalizacja strony internetowej oraz działania off site. Optymalizacja strony polega na skonfigurowaniu ustawień hostingu witryny, ustawieniu odpowiednich opisów i tytułów podstron, stworzeniu logicznej struktury katalogów plików, uroszczeniu szkieletu strony czy stworzeniu responsywnej wersji witryny. Strona także jest optymalizowana pod kątem szybkości działania np. poprzez kompresję obrazów czy optymalizację multimediów. Na witrynie dodaje się również linkowanie wewnętrzne ułatwiające indeksowanie strony robotom Google i poruszanie się użytkownikom pomiędzy poszczególnymi podstronami. Kolejnymi najpopularniejszymi czynnościami na stronie jest dodanie tekstów SEO czy contentu, który ma podnosić wartość witryny internetowej. Są to jedynie najważniejsze działania, których może być nawet kilkaset.

Do działań off site, czyli wykonywanych poza stroną internetową w głównej mierze zalicza się linkowanie zewnętrzne. Jest to umieszczenie linków kierujących do naszej witryny w internecie w różnych miejscach w sieci np. na forach, blogach czy w social mediach. Linki takie mają z zadanie informować Google po popularności witryny i częstym jej polecaniu przez użytkowników. Poza stroną internetową uwiarygadnia się też witrynę, tworząc wpisy w katalogach biznesowych z danymi NAP marki — takimi samymi jak na witrynie internetowej czy poprzez stworzenie i pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma na Google Maps. Sprowadza się także ruch na witrynę z innych stron czy kanałów w social mediach wspomagający pozycjonowanie właściwej strony www.

Darmowa dostawa

Produkt do pobrania bezpośrednio ze strony WPhocus.com

Natychmiastowe dostarczenie

Po zaksięgowaniu płatności produkt gotowy do pobrania

Faktura VAT

Wystawiana automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Wolne oprogramowanie

Produkty dostępne w sklepie zostały wydane na licencji GNU GPL.