Nie ulega wątpliwość, że media społecznościowe odgrywają ważną rolę w budowaniu wizerunku marki oraz realizacji określonych strategii marketingowych, w tym sprzedażowych. W związku z czym nikogo nie dziwi fakt, że w dzisiejszych czasach niemal każdy sklep internetowy prowadzi swój fanpage na Facebooku. Niemniej jednak aby, fanpage skutecznie przyciągał uwagę i angażował swoich fanów – potencjalnych konsumentów tworzących lojalną społeczność, musi być atrakcyjny wizualnie i merytorycznie. Warto więc, prowadząc na Facebooku fanpage sklepu internetowego zwrócić uwagę na klika istotnych kwestii.

Jak Cię widzą, tak Cię oceniają

Niemal zawsze liczy się pierwsze wrażenia. Jeśli przełoży się ono na pozytywne emocje, to również wzbudzi zainteresowanie i zachęci do śledzenia fanpage’a. W związku z tym warto zadbać o atrakcyjne zdjęcie profilowe czy photo cover – zdjęcie w tle.

Najczęściej to logo sklepu pojawia się jako zdjęcie profilowe. Jednak trzeba zwrócić uwagę, aby było ono wyraźne i odpowiednio sformatowane (nie przycięte, scentralizowane, dobrze prezentujące się także w formie małej ikonki), ponieważ to właśnie zdjęcie profilowe będzie się pojawiać na stronie głównej i przy komentarzach. Będzie elementem rozpoznawczym marki, który ma dobrze się kojarzyć i być zapamiętywanym.

Elementem przyciągającym uwagę powinno być również zdjęcie w tle. Ważne aby było ono częścią prezentacji sklepu internetowego. Grafikę w tle można także zastąpić wideo – promującym na przykład nowości czy bestsellery.

Dbając o profesjonalne podejście do interesów nie można zapomnieć o podaniu choćby adresu internetowego sklepu i danych kontaktowych (np. e-mail, telefon). Mogłoby się wydawać, że te informacje nie są istotne, ale z całą pewnością część użytkowników zainteresuje się tą zakładką.

Forma prezentacji treści – spójna i przejrzysta

Prowadząc fanpage sklepu internetowego warto zastanowić się nad sposobem prezentowania w nim treści. Decydując się na stałą formę, stylu publikacji tekstu i zdjęć, budujemy w ten sposób określony wizerunek swojej marki. Jednorodna, spójna i przejrzysta prezentacja przyciąga uwagę, jest lepiej zapamiętywana i kojarzona z marką. A przecież zwiększona rozpoznawalność marki oraz jej promocja na Facebooku będzie sprzyjała rozwojowi sklepu, zwiększając jego sprzedaż.

Forma prezentacji musi być też odpowiednio wyważona. Wartość merytoryczna przekazów jest oczywiście kluczowa, ale warto zwrócić również uwagę na ich atrakcyjność wizualną. Zbyt długie teksty mogą być pomijane, lub nie do końca czytane. Trzeba unikać również pustych, nic nie znaczących postów, które nie wywołują żadnych reakcji – polubień, komentarzy. Zaś wpisy przesycone grafiką wzbudzą krótkotrwałe zainteresowanie. Rodzaj i sposób prezentacji wpisów musi być zgodny z preferencjami osób śledzących fanpage sklepu. Należy również zwrócić uwagę, czy publikowane na fanpage’u treści wyglądają dobrze i estetycznie także na urządzeniach mobilnych, z których korzysta niemal każdy.

Klient nasz Pan – trzeba go poznać by oferować mu to czego szuka i potrzebuje

Nie tylko treści publikowane na facebookowym profilu sklepu internetowego są istotne, ale również ich odbiorcy. Warto poznać więc swoich potencjalnych klientów, by dostosować publikowane treści do ich oczekiwań. W ten sposób chętnie będą śledzić profil sklepu budując lojalną społeczność, która jest doskonałą promocją marki. A jak wiadomo reklama jest dźwignią handlu, zwiększającą zyski.

Stworzenie tak zwanej persony, do której będzie się kierować posty, polega na określeniu jej płci, wieku, preferencji i zainteresowań. Do określenia persony będą pomocne dane demograficzne Google Analytics czy choćby statystyki Audience Insights na Facebooku.

Określenie celu publikowanych treści zwiększy zainteresowanie i sprzedaż

Jest rzeczą oczywistą, że fanpage sklepu internetowego prowadzi się w konkretnym celu. Ma to zwiększyć zainteresowanie oferowanymi produktami, a tym samym zwiększyć sprzedaż i generowane zyski.
Fanpage sklepu internetowego jest świetnym narzędziem do budowania wizerunku marki. Pozwala dotrzeć do wielu potencjalnych klientów oraz budować lojalną społeczność, utożsamiającą się z daną marką i chętnie ją promującą.

Wpisy na fanpage’u sklepu internetowego mogą mieć różne cele, jak na przykład:

 • prezentować oferowane w sklepie produkty;
 • informować o promocjach i nowościach czy zmianach w sklepie;
 • służyć radą – np. jak wybrać odpowiednią pościel dla dziecka, jak odpowiednio pielęgnować skórę atopową itp.wykorzystując produkty sklepowe;
 • udostępniać ciekawostki o wybranych produktach;
 • zachęcać do dzielenia się opiniami, spostrzeżeniami.

Treści zamieszczane na tablicy Facebooka nie muszą realizować wszystkich celów. Wystarczy wybrać 2-3 cele i realizować je poprzez regularną publikację atrakcyjnych wpisów.

Co publikować, by zdobyć zaufanie, wzbudzić zainteresowanie i zaangażowanie?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Skuteczność działań zależy od wielu czynników. Między innymi od branży danego sklepu, preferencji czy wieku potencjalnych klientów. To co sprawdza się w przypadku sklepu internetowego z odzieżą myśliwską, nie koniecznie będzie równie skuteczne w przypadku sklepu dziecięcego.

Jednak jest kilka zasad, których warto się trzymać:

 • nie należy bać się zbyt częstej publikacji produktów sklepu, ale trzeba umieć je ciekawie i atrakcyjnie przedstawiać, by nie były pustą reklamą, wywoływały emocje, wzbudzały zainteresowanie czy inspirowały – wówczas codzienny post typu „nasza propozycja na…” jako element stałego wpisu tablicy może na prawdę skutecznie wzbudzać zainteresowanie;
 • warto wykorzystywać wideo do promocji marki – filmiki typu DIY z udziałem produktów sklepowych stanowią doskonała reklamą i mogą być inspirujące dla odwiedzających fanpage sklepu;
 • tworząc posty należy pamiętać, że sprzedaje się nie tylko konkretne produkty, ale również konkretny styl życia wokół nich budowany (np. zdrowa żywność – to ekologia i zdrowy styl życia; ubrania sportowe – aktywy tryb życia, zabawki kreatywne dla dzieci – nauka i zabawa w jednym. wspieranie ich prawidłowego rozwoju);
 • regularność wpisów – istotne jest aby publikować treści z odpowiednią częstotliwością i systematycznością (zbyt duża liczba dziennych wpisów (>10) może zniechęcać, ale regularność angażuje (raz dziennie, kilka razy na tydzień);
 • warto oferować swoim fanom zniżki czy narody – np. za uczestnictwo w konkursach lub za zaangażowanie na fanpage’u;
 • trzeba angażować swoich fanów i zachęcać np. do dzielenie się opiniami na temat oferowanych w sklepie produktów, przesyłania zdjęć prezentujący sposób ich wykorzystywania (np. Oto jak wózek/ rower kupiony w sklepie przechodzi test praktyczny – zdjęcia fana lub nasze z wakacji);
 • warto oferowane produkty zestawiać ze sobą w różny sposób – stawiając pytanie typu „który wariant Wam bardziej odpowiada?”;
 • asortyment sklepu można prezentować także w nietypowy sposób – z humorem, nawiązując do rytuałów dnia codziennego czy aktualnych wydarzeń, z wykorzystaniem gry słownej.
 • Wtyczki WooCommerce

  WooCommerce Allegro PRO integracja

  299,00  123,00 

  Przedsprzedaż wtyczki WooCommerce Allegro PRO – Tylko 50 dożywotnich licencji!!

  Integracja WooCommerce Allegro PRO  pozwala na szybkie połączenie Twojego sklepu online z największą platformą handlową w Polsce.  Automatyzuj i zwiększaj sprzedaż dzięki WooCommerce Allegro PRO

 • Integracja fakturownia do WooCommerce
  Wtyczki WooCommerce

  Fakturownia WooCommerce – integracja

  49,99 

  Integracja Fakturownia.pl  z oprogramowaniem WooCommerce pozwala na szybkie wystawienie faktury lub paragonu na podstawie danych zakupowych WooCommerce oraz automatyczne wysłanie wystawionych dokumentów księgowych na podany przez klienta adres email.

 • Wtyczki WooCommerce

  wfirma WooCommerce – integracja

  45,39 

  Integracja WooCommerce z oprogramowaniem wFirma.pl pozwala na szybkie wystawienie faktury lub paragonu na podstawie danych z WooCommerce oraz automatyczne wysłanie wystawionych dokumentów księgowych na adres email klienta podany podczas składania zamówienia w sklepie WooCommerce.

 • Integracja ceneo woocommerce
  WooCommerce Marketing

  Integracja Ceneo/Nokaut/Domodi/Allani/Homebook

  45,39 

  WooCommerce z Ceneo.pl, Nokaut.pl, Domodi.pl i Allani.pl  -integruje pixel Domodi/allani. Za pomocą  wtyczki integrującej w łatwy i szybki sposób umieścisz swoje produkty w najczęściej używanych porównywarkach cen w Polsce oraz zintegrujesz sklep z Pikselem domodi/allani. Sprawdź sam integrację WooCommerce z Ceneo/nokaut/domodi/allani